DAJ CYNK

Snapdragon 875 jednak dopiero w przyszłym roku - Samsung nie dał rady, zajmie się tym TSMC

Dodane przez: HTur

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5171

Qualcomm wycofał zamówienia związane ze swoim nowym procesorem i przekazał je TSMC. Co to oznacza dla rynku?

Samsung miał w planach przygotowanie litografii 5 nm dla procesora Snapdragon 875G, ale okazało się, że problemy techniczne bardzo opóźniają prace nad tą technologią. Jak podaje Gizmochina, Qualcomm w związku z tym odwołał całe swoje zamówienie i przekazał je do TSMC. A ponieważ tajwański producent ma mnóstwo zamówień i zajęte wszystkie moce produkcyjne, może wywiązać się z niego dopiero w 2021 roku. Oznacza to, że dostawy procesora Snapdragon 875 nie nastąpią tak, jak planowano - czyli w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Należy także wspomnieć, że Samsung miał wykonać modemy X60 dla tego procesora. To zadanie również powierzono TSMC. Producent już od jakiegoś czasu produkuje procesory w litografii 5 nm - są to A14 dla Apple, które mają znaleźć się w rodzinie iPhone 12. Wspomniane wcześniej moce produkcyjne TSMC to w chwili obecnej 60 000 procesorów 5 nm miesięcznie, co producent chce zmienić w niedalekiej przyszłości na 80-90 tysięcy. 

Zobacz także: TSMC królem, Samsung daleko z tyłu

Dla Qualcomm wycofanie zamówienia od Samsunga i przekazanie całości TSMC jest trochę nie na rękę. Oznacza wspomniane wcześniej opóźnienie oraz konieczność płacenia tyle, ile zażyczy sobie producent - ponieważ nikt inny tego nie zrobi. A kłopoty Samsunga z litografią 5 nm oznaczają także, że premiera procesora Exynos 992 również została przełożona na czas nieokreślony. To może oznaczać kolejne opóźnienia.

Warto dodać, że Samsung niedawno ogłosił, że przed rokiem 2030 chce się stać największym na świecie producentem półprzewodników. Obok rozwoju litografii 5 nm - która, jak widać, niezbyt mu idzie - ruszył test z rozwojem 4 nm. No cóż - ma na to jeszcze sporo czasu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: GizmoChina

Przewiń w dół do następnego wpisu