DAJ CYNK

Morawiecki: 20 mld zł fikcyjnego eksportu elektroniki

23.01.2017

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5998

Ważne 9

8

Jak oszacowało Ministerstwo Finansów, wartość fikcyjnego eksportu elektroniki, takiej jak telefony, tablety czy dyski twarde, w ciągu 2,5 roku wyniosła 20 mld zł.



Jak oszacowało Ministerstwo Finansów, wartość fikcyjnego eksportu elektroniki, takiej jak telefony, tablety czy dyski twarde, w ciągu 2,5 roku wyniosła 20 mld zł.

Mafia VAT-owska polega na tym, że poprzez wianuszek firm, fikcyjnych, które tak naprawdę nie istnieją i nie prowadzą działalności gospodarczej, jeden z ostatnich wyprowadza towar za granicę, po to, żeby odebrać sobie VAT. Ale co to znaczy, że wyprowadza towar, którego nie wyprowadza, bo sprzedaje w kraju te telefony komórkowe bez VAT-u? Właśnie to oznacza, że tego eksportu tak naprawdę nie było - wyjaśnia proceder Polskiej Agencji Prasowej wicepremier, Mateusz Morawiecki.

Jak dodał Morawiecki, szacowane 20 mld zł to nie spekulacje, lecz "bardzo proste, empiryczne, matematyczne dane". Roczny fikcyjny eksport produktów ze wszystkich segmentów rynku oszacowano na 30 mld zł.

Źródło tekstu: PAP

Komentarze
Zaloguj się
38. PiotrM
0

2017-01-27 13:35:22

Szersza wypowiedź pana Morawieckiego brzmiała:"Jak zaznaczył, problemem był także eksport. „W styczniu 2014 r. z miesiąca na miesiąc staliśmy się gigantycznym eksporterem telefonów komórkowych – miesięcznie eksportowaliśmy za 100 mln zł, a nagle zaczęliśmy eksportować za 1 mld zł. I nikogo to nie zdziwiło (…). Dopiero po półtora roku państwo polskie zareagowało, wprowadziło bodaj mechanizm VAT-u odwróconego i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wróciło to do naturalnego poziomu eksportu” – dodał wicepremier."Czyli meritum sprawy sprowadza się do tego, że pojawiła się mafia, a rządowi PO-PSL wystarczyło 1,5 roku na dostrzeżenie problemu i opracowanie mechanizmu obronnego. Co jest wg mnie czasem krótkim biorąc pod uwagę ciężar gatunkowy (prawo podatkowe). W porównaniu do p. Morawieckiego, który jak na razie, po ponad roku urzędowania nie zrobił w tym obszarze za wiele (no może poza gadaniem w kółko o uszczelnieniu systemu) to wychodzi na to, że poprzedni rząd nie był taki zły (?)

Odpowiedz

37. PiotrM
1

2017-01-24 15:22:25

@36 Rozmiar oszustw podatkowych jest proporcjonalny do wysokości podatków. Podatki są niesprawiedliwie wysokie, a nowych przybywa...przybywa...te które są na papierze obniżane, realnie są podwyższane, bo zmienia się jednocześnie sposób ich naliczania. Nie da się w nieskończoność podnosić podatków. Sposób na likwidację szarej strefy to obniżanie podatków. Poza tym co to są podatki? Pieniądze przekładane z kieszeni ludzi do budżetu, a potem z budżetu do ludzi. Po co ?

Odpowiedz

36. ~karluum
0

2017-01-24 15:15:16

O ile dane statystyczne są prawdziwe to co nie co ukręcili przewały na VAT bo deficyt był na połowie poziomów. Niestety idea VAT może na początku była dobra, ale stała się żródłem przekrętów w całej Europie.

Odpowiedz

35. PiotrM
-3

2017-01-24 12:10:15

Jedna pani miała w niebieskiej teczce pakiet ustaw, będących receptą na te i inne bolączki. Po ponad roku niebieski to jest tylko krawat ministra. Ile tego "empirycznie-matematycznie" było? 20mld w 2,5 roku...czyli 8 mld rocznie, czyli VAT ok 2mld, kupa szmalu, robi wrażenie, tyle że to kasa wirtulna. Gdyby nie było "mafii" nie było by też tej kasy.

Odpowiedz

34. ~
0

2017-01-24 09:39:12

@9. ~ Pisze z praktyki.

Odpowiedz

33. ~MadHatter
-1

2017-01-24 08:57:12

@Iperyt ośmiorniczki to taniocha i można nawet w biedrze tanio kupić. Pan ministra Morawiecki dane ma z serialu "Ranczo" więc są bardzo autentyczne. Różnica między poprzednią władzą, a obecną jest taka, że poprzednicy z koryta jedli łyżkami, obecna władza czerpie wiadrami, głupi naród już za to płaci. Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów, nie udowodniono zamachy smoleńskiego, rozłożono służbę zdrowia, edukację, inwestycje na łopatki, a teraz jeszcze chcą rozwalić dobrze funkcjonujące samorządy by prezesowi i dojnej zmianie żyło się lepiej.

Odpowiedz

28. wlo
0

2017-01-23 21:19:07

LuiN - uszczelnić to trzeba aparat ścigania i karania bandytów.

Odpowiedz

27. wlo
4

2017-01-23 21:18:07

Raptor - przywieź mi ciężarówkę kamieni - porzucam ;-)

Odpowiedz

26. ~frasag
0

2017-01-23 21:17:45

@25: Co to znaczy "lewa faktura"? Czy chodzi o pisaną lewą ręką? Ale nawet takiej nie wystawiłem. Kamienie zostawię sobie na potem.

Odpowiedz

25. Raptor
-3

2017-01-23 21:13:06

Kto nigdy nie wystawił lewej faktury niech pierwszy rzuci kamieniem

Odpowiedz

24. ~mirekb
3

2017-01-23 20:57:16

operatorzy doskonale zdawali sobie z tego sprawe..sami osobno juz od kilku lat osobno ksieguja terminale a kupujac ogronme ilosci mozna mowic o "dotowaniu terminali" ;-) ciekawe czy za rok to uszczelnia

Odpowiedz

23. ~.
-2

2017-01-23 20:55:55

Czego się nie robi dla zielonej wyspy :-) Ciekawe ilu POpaprańców się nakradło. Dobrze że w końcu skończyło się okradanie państwa czyli nas.

Odpowiedz

22. ~fgfgfg
4

2017-01-23 20:26:34

Pytania za 100 pkt1. Czy za tymi fakturami szły przelewy pieniążne? czy tylko "sprzedano" na fakturach a wpływu kasy nie było?2. Czy gdyby obowiązywał kasowy system rozliczania VAT takie przekręty byłyby możliwe??

Odpowiedz

-2

2017-01-23 19:33:46

Proszę Państwa, żyjemy w kraju absurdów. Jak to powiedział Szanowny Pan Grzegorz Braun, rządzą nami żydzi pod rosyjsko-niemieckim kondonoium. Ta cała polityka to tylko jedna szajka złodziei, którzy zmieniają się tylko stołkami. Wystarczy popatrzeć na afery w ostatnich latach jak np Amber Gold czy afera podsłuchowa. Jednym słowem *** i kamieni kupa

Odpowiedz

19. ~zawstydzony
2

2017-01-23 18:48:33

Żenujące są takie wywody bankowca/polityka. Te rzucone w przestrzeń publiczną kwoty porównać można do absurdalnych twierdzeń typu " w wyniku niewybudowania 5 statków straciliśmy kwotę..." albo " w wyniku nielegalnej transmisji tv nadawca utracił zysk w wysokości..." Niedorzeczne ale w ustach kogoś kto cyt" się zakochał w budżecie" nie powinno dziwić. Inaczej: skoro to takie empiryczne, matematyczne to można prosić o odpowiedź ile w latach 2007–2015 prezes zarządu Banku Zachodniego WBK udzielił kredytów frankowych Polakom ?

Odpowiedz