DAJ CYNK

iPhone 14 nie dla Polaka - polska cena zwala z nóg

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Sprzęt

iPhone 14 nie dla Polaka. No chyba, że zarabiasz jak gruba ryba

iPhone 14 prawdopodobnie będzie dużo droższy od poprzednika. Odczują to przede wszystkim Polacy.

Czekacie na premierę nowego iPhone'a? W takim razie mamy złą wiadomość. Jak donosi Ming-Chi Kuo, nowe nadchodzące smartfony z Cupertino mogą być znacznie droższe od poprzedników. Analityk sugeruje, że podwyżka może wynieść ok. 15 procent.

iPhone 14 podrożeje o 15 procent

Co to oznacza w praktyce? Na razie trudno niestety powiedzieć, ponieważ wspomniane 15 procent odnosi się do wzrostu uśrednionej ceny dla całej rodziny iPhone 14. Póki co nie wiemy, jaki jest w tym udział poszczególnych modeli, ale jedno jest pewne: podwyżki nas nie ominą.


Kuo sugeruje, że dotkną one przede wszystkim urządzeń w wersji Pro. Nie oznacza to jednak, że ominą one podstawowego iPhone'a 14. Wręcz przeciwnie - według niektórych doniesień ma on kosztować o 100 dolarów więcej niż poprzednik.

Polska cena iPhone'a 14 zwali z nóg - dosłownie

Ale przyjmijmy na chwilę, że wspomniane 15 procent to podwyżka, której możemy spodziewać się w obrębie całej nadchodzącej serii. Jak przełoży się to na złotówki? Jeśli przyjąć jako punkt odniesienia premierowe ceny iPhone'ów 14, to ceny podstawowego modelu będą startowały od 4800 zł. Przypomnijmy, że iPhone 13 128 GB w chwili debiutu kosztował "tylko" 4199 zł.

W przypadku iPhone'a 14 Pro musielibyśmy się natomiast liczyć z cenami startującymi od 6000 zł zamiast dotychczasowych 5199 zł. Nie wygląda to różowo, szczególnie przesuwając się w górę cennika. Wychodzi bowiem na to, że najdroższy iPhone 14 Pro Max w wersji 1 TB kosztowałby 9500 zł

iPhone 14: ile zapłacimy w Polsce?

A warto zauważyć, że we wrześniu minionego roku złoty był dużo mocniejszą walutą. Za 1 dolara musieliśmy zapłacić ok. 3,85 zł, podczas gdy aktualny kurs przekracza 4,50 zł. Niestety trzeba założyć, że to także wpłynie na polskie ceny iPhone'ów 14.

Przyjmując aktualny kurs i zakładając, że będzie się on przekładał na ceny smartfonów liniowo, za najtańszy wariant iPhone'a 14 będzie trzeba zapłacić zawrotne 5600 zł, a za najdroższego iPhone'a 14 Pro Max nawet 11 000 zł!

Oczywiście powyższe wyliczenia mają charakter spekulacji i bazują na cząstkowych danych. Już na tej podstawie można jednak śmiało założyć, że nadchodzący iPhone 14 będzie poza zasięgiem finansowym większości Polaków.

Zobacz: iPhone 14 z opóźnieniem? Winna wizyta Nancy Pelosi w Tajpej
Zobacz: Nowy iPhone co 2 lata i duże oszczędności? Cortland Ci to załatwi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple, Shutterstock

Źródło tekstu: Twitter (@mingchikuo), Digital Trends, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu