DAJ CYNK

Ile będzie kosztować USA usunięcie elementów Huawei z sieci? Sporo

Henryk Tur

Sprzęt

Federalna Komisja Handlu, która wprowadziła zakaz handlu amerykańskich firm z Huawei, podliczyła koszty usunięcia sprzętu chińskiego producenta z istniejącej infrastruktury. Będzie to sporo kosztować.

Przypomnę, że Federalna Komisja Handlu nie tylko zakazała kontaktów technologiczno-biznesowych pomiędzy amerykańskimi firmami a Huawei i ZTE, ale nakazała również wymianę istniejącego sprzętu tych firm na elementy wyprodukowane przez zaufanych producentów. Wykonaniem tego ma zająć się Universal Service Fund, czyli zarządzany przez Federalną Komisję Komunikacji system subsydiów i opłat telekomunikacyjnych, który odkupi istniejący już sprzęt Huawei i ZTE od operatorów, a także dostarczy jego odpowiedniki.

Na ten cel Federalna Komisja Handlu przeznaczyła 1, 835 mld dolarów. Tyle właśnie wart jest obecnie zamontowany sprzęt Huawei i ZTE, który używany jest m.in. przez takich operatorów, jak Verizon czy CenturyLink. Rzecznik FKH, Ajit Pai powiedział, że dla Komisji najważniejsze jest bezpieczeństwo kraju, w którym sieci telekomunikacyjne pełnią istotną rolę. W związku z tym ich elementy składowe nie mogą pochodzić od niezaufanych dostawców. "Nowo wprowadzony nakaz to kamień milowy prowadzący do posługiwania się wyłącznie zaufanym sprzętem od zaufanych firm".

Zobacz: Już 10 września Huawei pokaże słuchawki FreeBuds Pro, dwa zegarki i dwa laptopy

Wymiany sprzętu dokona w sumie 51 operatorów na terenie USA. Szczegóły dotyczące czasu przeprowadzenia operacji nie zostały podane. Ja na koniec cprzypomnę tylko, że Komisja Handlu przedłużyła "ban dla Huawei" do 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News