DAJ CYNK

Galaxy S23 z komunikacją satelitarną. Lepiej niż u Apple

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Galaxy S22 Ultra

Powoli zbliża się premiera smartfonów Galaxy S23 i napływa coraz więcej doniesień na temat ich możliwości. Dziś powrócił temat komunikacji satelitarnej, wykorzystywanej do podobnych zastosowań, jak w iPhone’ach 14, choć z większym rozmachem.

Seria smartfonów Samsung Galaxy S23 zadebiutuje prawdopodobnie w lutym 2023. Już wiemy wiele na temat specyfikacji tych telefonów, teraz ponownie powraca temat komunikacji satelitarnej. Spekulacje na temat wykorzystania takiego rozwiązania pojawiały się już kilka tygodni temu, a nowy raport przytaczany przez koreański serwis ET News rzuca nowe światło na tę sprawę.

Zobacz: Apple odpala satelitarny SOS w iPhonie 14. Funkcja trafi do Europy

Według ET News, Samsung pracuje nad wprowadzeniem komunikacji satelitarnej w nadchodzącej serii Galaxy S23, łącząc siły z firmą Iridium Communication. Jest to amerykański operator usług głosowych i transmisji danych, dostarczanych dzięki 66 satelitom rozmieszczonym na niskiej orbicie okołoziemskiej. Koreańskie źródło podaje, że Samsung nawiązał współpracę z Iridium Communications już dwa lata temu.

Nowa funkcja w smartfonach Galaxy S23 ma zapewnić nieco większe możliwości niż rozwiązanie wprowadzone w telefonach Apple, w których w systemie satelitarnym wysyłane są jedynie komunikaty alarmowe dotyczące sytuacji zagrożenia użytkownika. 

Zobacz: Elon Musk dostarczy sieć komórkową przez Starlink. Skorzystają na tym klienci T-Mobile

Z kolei flagowce Samsunga mają pozwolić na wysyłanie za pomocą systemu satelitów wiadomości tekstowych i obrazów w niskiej rozdzielczości. Raport nie wspomina jednak o komunikacji głosowej.

Wprowadzenie komunikacji satelitarnej nawet w takiej formie musiało wymagać od Samsunga przeprojektowania układu anten i całego systemu radiowego w Galaxy S23 – i według ET News producent już się z tym uporał.

Raport z Korei nie zdradza jednak, czy komunikacja satelitarna w Galaxy S23 oferowana będzie globalnie i na jakich zasadach – możliwe, że będzie to wymagało wykupienia specjalnej usługi.

Inspiracją dla Samsunga była nie tylko firma Apple. Ograniczoną komunikację satelitarną poprzez system nawigacyjny Beidou w smartfonach z serii P50 chwaliła się także firma Huawei, choć w tym przypadku chodzi tylko o możliwości wysyłania krótkich wiadomości tekstowych.

Zobacz: Samsung Galaxy S23 – za 3 miesiące premiera
Zobacz: Samsung ma kolejną matrycę 200 Mpix. Może trafić do Galaxy S23 Ultra

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: MySmartPrice, ET News, XDA Developers

Przewiń w dół do następnego wpisu