DAJ CYNK

Apple Spring Loaded: Nowy iPad Pro z procesorem M1 i wyświetlaczem XDR

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Sprzęt

iPad Pro z Apple M1

Jeszcze w maju do sprzedaży trafi nowa generacja iPada Pro wyposażona w procesory Apple M1.

Procesor Apple M1 przyniósł prawdziwą rewolucję, a już wkrótce rodzina urządzeń pracujących pod jego kontrolą wzbogaci się o kolejnego przedstawiciela: nowego iPada Pro. Flagowy tablet giganta z Cupertino będzie dzięki temu nawet o 50 procent bardziej wydajny od poprzedniej generacji. Odczujemy to zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i tych bardziej rozrywkowych, np. związanych z wykorzystaniem technologii AR.

iPad Pro z Apple M1

Wraz z procesorem Apple M1 nowy iPad Pro jako pierwszy w serii będzie się mógł pochwalić także obsługą łączności 5G.

Wreszcie trzecią dużą nowością jest wyświetlacz Liquid Retina XDR, który pojawi się na pokładzie iPada Pro 12,9". Wykorzystuje on technologię mini-LED i może się pochwalić jasnością maksymalną 1000 nitów (1600 nitów w trybie HDR) oraz kontrastem rzędu 1 000 000:1. Nie zabrakło także wysokiej częstotliwości odświeżania 120 Hz.. Niestety w przypadku wariantu 11" będziemy musieli się zadowolić panelem Liquid Retina starszego typu.

iPad Pro z Apple M1

W przypadku nowych iPadów Pro producent poświęcił także dużo uwagi zastosowanym aparatom. Najciekawszych zmian dokonano w przypadku przedniej kamerki, która wykorzystuje teraz matrycę 12 MP oraz nowy ultraszerokokątny obiektyw z kątem widzenia rzędu 122 stopni. Ciekawym rozwiązaniem ma być funkcja Centrum uwagi, dzięki której tablet ma rozpoznawać osoby w kadrze i przycinać obraz w taki sposób, by te zawsze znajdowały się w jego centrum.

Z tyłu znalazło się miejsce dla podwójnego aparatu z modułem szerokokątnym 12 MP oraz ultraszerokim 10 MP. Wspomaga je skaner LiDAR, wykorzystywany w zastosowaniach związanych z rzeczywistością rozszerzoną.

iPad Pro z Apple M1

Podobnie jak poprzednia generacja, nowy iPad Pro został wyposażony w port USB-C z obsługą standardu Thunderbolt 3. Jest on także kompatybilny z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak Magic Keyboard i Apple Pencil.

Przedsprzedaż nowego iPada Pro wystartuje 30 kwietnia, a do sklepów urządzenie trafi w drugiej połowie maja. Ceny wariantu 11" zaczynają się od 3899 zł za wersję Wi-Fi 128 GB. Wariant 12,9" w analogicznej konfiguracji to wydatek rzędu 5499 zł.

Zobacz: Apple Spring Loaded: Nowy iMac to piękne kolory i procesor M1 pod maską
Zobacz: Apple Spring Loaded: Apple TV 4K z nowym procesorem i funkcją kalibracji ekranu
Zobacz: Apple Spring Loaded: iPhone 12 w nowym kolorze oraz kilka innych nowości

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple

Źródło tekstu: Apple