DAJ CYNK

Apple szykuje zmiany. Nowy iPad Pro rozkręci rynek

Anna Rymsza

Sprzęt

Apple iPad Pro

Apple szykuje iPada, jakiego jeszcze nie było. Zobaczymy go w 2024 roku.

Niektórzy widzieli w nim następcę MacBooków i rzeczywiście w wielu scenariuszach iPad Pro może z powodzeniem zastąpić laptopa. Jednak rynek zweryfikował te marzenia. iPad nie sprzedaje się najlepiej. Pandemia COVID-19 nieco rozkręciła rynek, ale rok 2023 był fatalny dla tabletów i dla elektroniki w ogóle.

Przy tym można powiedzieć, że Apple sam sobie szkodzi. W ostatnich miesiącach na rynek trafiły nowe wersje MacBooków i Maców stacjonarnych. iPady zaś właściwie utknęły w miejscu od strony sprzętu i oprogramowania. 

Zobacz: Nowe iPady Pro z ekranami OLED mają być piekielnie drogie

iPad Pro dostanie OLED

Apple pracuje już nad nowymi iPadami Pro. Cztery modele o nazwach kodowych J717, J718, J720 i J721 mają być gotowe w 2024 roku. Będą to tablety z ekranami OLED o przekątnej 11 i 13 cali. Będzie to spory skok jakościowy, bo ekran OLED pozwala lepiej odwzorować żywe kolory, pozwala na precyzyjną kontrolę jasności fragmentów obrazu (czarny jest naprawdę czarny), jest atrakcyjniejszy dla oka i daje nowe możliwości oszczędzania energii. Mamy więc konkretne potwierdzenie plotek sprzed kilku miesięcy o iPadach z OLED-ami.

Z iPadami Pro nowej generacji debiutować ma totalnie nowa klawiatura Magic Keyboard. Ma zostać wyposażona w większy gładzik i sprawić, że iPad Pro będzie bardziej przypominał laptopa. Oczywiście możemy wciąż liczyć na rysik Apple Pencil i nowy czip Apple M3.

Nie wiemy niestety nic o zmianach w iPadOS. Apple próbuje ułatwić pracę z wieloma aplikacjami na swoim tablecie, ale robi to powoli i chyba bez pomysłu. Można odnieść wrażenie, że w Cupertino jak ognia unikają uruchamiania aplikacji dla iPada w okienkach. Zamiast tego dostaliśmy niezrozumiały Stage Manager, który… głównie marnuje miejsce na ekranie.

Na nowego iPada trzeba poczekać do 2024 roku. 7 września zobaczymy oczywiście nowego iPhone'a 15 i Apple Watcha 9. generacji, ale raczej nie będzie tabletów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Framesira / Shutterstock

Źródło tekstu: Bloomberg