DAJ CYNK

[Aktualizacja II] 42 modele (w tym polskie) z Androidem są sprzedawane z trojanem Triada

Isand

Sprzęt

Jedna z rosyjskich firm zajmująca sie programami antywirusowymi odkryła, ze 42 modele z Androidem są sprzedawane z trojanem Triada. Również myPhone i Kiano.Jedna z rosyjskich firm zajmująca sie programami antywirusowymi odkryła, ze 42 modele z Androidem są sprzedawane z trojanem Triada. Wśród nich są myPhone i Kiano.

Triada przejmuje kontrolę nad procesem niezbędnym do uruchamiania aplikacji. Wirus może dzięki temu ingerować w uruchomione aplikacje, sam z siebie pobierać nowe i uruchamiać je bez wiedzy użytkownika. Cechą charakterystyczną Triady jest to, że nie jest rozprowadzana jako osobny program a dostępna w całkowicie nowych telefonach...

Na liście są prawie wyłącznie chińskie marki takie jak Doogee, HomTom, Umi czy Cherry Mobile. Znalazł się tam jednak również wątek polski. Wśród zainfekowanych urządzeń znalazł się myPhone Hammer Energy oraz Kiano Elegance 5.1.

Pełna lista znajduje się tutaj.

Aktualizacja

mPTech, producent smartfonów Hammer odniósł się do całej sprawy. Oświadczenie firmy prezentujemy poniżej.

Szanowni Państwo,
W miniony weekend media obiegła informacja z listą smartfonów zainfekowanych trojanem Triada (źródło: wccftech.com i news.drweb.com). Wśród wymienionych urządzeń znalazł się HAMMER Energy. Pragniemy uspokoić wszystkich posiadaczy tego modelu, jak i innych produktów z logo HAMMER oraz myPhone oraz partnerów.
Zapewniamy, że urządzenia HAMMER Energy, które posiadają użytkownicy - zarówno te z systemem Android 6.0, jak i 7.0 (także te dostępne w sieciach PLAY i T-Mobile) są dziś wolne od wszelkich wirusów.
Jednocześnie przyznajemy - w 2016 roku, po premierze modelu HAMMER Energy z systemem w wersji Android 6.0, zarejestrowaliśmy egzemplarze z infekcją. Udało nam się ją szybko i całkowicie wyeliminować oraz udostępnić naszym użytkownikom wygodną aktualizację poprzez OTA. Od początku 2017 roku nie odnotowaliśmy zgłoszeń od użytkowników dotyczących infekcji systemu. W efekcie informacja, na którą powołują się dziś media jest nieaktualna i nieprawdziwa.
Zainteresowane osoby, które mają obawy związane z oprogramowaniem w użytkowanym modelu HAMMER Energy zachęcamy do kontaktu z działem obsługi myPhone. Jednocześnie chcemy podziękować za wszystkie pytania i komentarze w tej sprawie - to dla nas bardzo ważne
Od 3 lat współpracujemy z Google rozwijając system Android. Od 2016 roku jesteśmy partnerem MADA - Mobile Application Distribution Agreement. Dzięki spełnianiu wymogów autorów Androida wszystkie modele naszych smartfonów posiadają bezpieczny, czysty i certyfikowany system oraz legalny i oficjalny dostęp do wszelkich funkcjonalności np. sklepu Google Play z tysiącami aplikacji.


Aktualizacja II

Swoje oświadczenie w tej sprawie przesłała również firma Kiano.

Chcielibyśmy sprostować informacje, które pojawiły się w sieci odnośnie zainfekowania smartfonów Kiano Elegance 5.1 trojanem Triada (źródło: wccftech.com i news.drweb.com). Chcemy zapewnić, że urządzenia, które posiadają nasi użytkownicy są w pełni bezpieczne. Smartfony dostępne w oficjalnej dystrybucji posiadające system Android zawierający certyfikacje Googla GMS są wolne od wirusów.

W 2017 roku pojawiały się sporadyczne problemy z softwarem wgrywanym przez nasze fabryki. Problem został szybko zdiagnozowany i rozwiązany. Na chwilę obecną w naszych urządzeniach wgrywany jest system Android z pełną certyfikacja GMS. To sprawia, że nasze urządzenia są bezpieczne i wolne od infekcji.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek obawy dotyczące bezpieczeństwa i oprogramowania, prosimy o niezwłoczny kontakt z działem obsługi technicznej KIANO. Wszyscy zainteresowani otrzymają tam pełne, wyczerpujące informacje. Raz jeszcze chcemy podkreślić fakt, iż dzięki spełnianiu wymogów certyfikacji GMS nasze smartfony są czyste i bezpieczne, posiadają legalny i w pełni certyfikowany system Android wolny od infekcji.

Z góry dziękujemy za wszelkie informacje i uwagi - to dla nas bardzo ważne, ponieważ stale dbamy o to, by podnosić jakość naszych urządzeń oraz serwisu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wccftech