DAJ CYNK

UOKiK - "nota obciążeniowa" musi być naliczana proporcjonalnie

31.08.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4075

Ważne 4

0

UOKiK nałożył karę finansową na poznański Echostar Studio za nieprawidłowe naliczanie zwrotu ulg przyznawanych w momencie zawierania umowy.

UOKiK nałożył karę finansową na poznański Echostar Studio za nieprawidłowe naliczanie zwrotu ulg przyznawanych w momencie zawierania umowy.

Nazywany powszechnie notą obciążeniową zwrot ulg przyznawanych w momencie zawierania umowy, to opłata naliczana przez operatorów telekomunikacyjnych za zerwanie umowy w trakcie trwania okresu promocyjnego (czyli w trakcie jej trwania). Podstawą tej kwoty są ulgi, między innymi takie jak promocyjna cena telefonu, usług i opłaty aktywacyjnej, których suma jest następnie mnożona przez czas pozostały do końca umowy, a wynik jest dzielony przez okres jej trwania. Zazwyczaj taki wzór stosują operatorzy. Dzięki temu im bliżej końca zobowiązania, tym opłata jest niższa. Jak informuje UOKiK, tylko takie działanie jest zgodne z prawem.

Poznańskie Echostar Studio, świadczący usługi telekomunikacyjne, zastrzegł w umowach zwrot ulg przyznanych w momencie zawarcia umowy w pełnej wysokości, bez proporcjonalnego pomniejszania. Firma została za to ukarana karą w wysokości 12 tys. zł. Okolicznością łagodzącą w sprawie była stosowna modyfikacja umów i zaprzestanie stosowania dotychczasowych praktyk. Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło tekstu: UOKiK; wł

Komentarze
Zaloguj się