DAJ CYNK

UOKiK dał zielone światło Polskiemu Standardowi Płatności

26.06.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5324

Ważne 12

0

UOKiK dał zielone światło dla powstania systemu płatności urządzeniami mobilnymi. Sześć banków będzie mogło utworzyć wspólnego przedsiębiorcę pod nazwą Polski Standard Płatności. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

UOKiK dał zielone światło dla powstania systemu płatności urządzeniami mobilnymi. Sześć banków będzie mogło utworzyć wspólnego przedsiębiorcę pod nazwą Polski Standard Płatności. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Wniosek do Urzędu o utworzenie wspólnego przedsiębiorcy złożyło sześć banków: PKO BP, Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, mBank oraz ING Bank Śląski. Nowy podmiot o nazwie Polski Standard Płatności (PSP) będzie zarządzał systemem płatności mobilnych. Umożliwi on klientom banków m.in. płacenie za zakupy i korzystanie z bankomatów przy użyciu smartfonu lub tabletu.

W trakcie postępowania urząd przeprowadził badanie rynku, pytając banki nieuczestniczące w transakcji oraz podmioty świadczące usługi płatnicze o charakterystykę rynków, na których działają, a także ocenę koncentracji. Poproszono również o opinię Komisję Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski.

Analiza Urzędu wykazała, że transakcja nie doprowadzi od ograniczenia konkurencji. Pod uwagę wzięto m.in. otwarty charakter tworzonego systemu. Zgodnie z oświadczeniem wnioskodawców, będą mogli do niego przystąpić inni uczestnicy rynku - banki, agenci rozliczeniowi, akceptanci płatności czy właściciele sieci bankomatów. Ponadto pozostałe banki będą miały możliwość przystąpienia do spółki. Podmioty uczestniczące w Polskim Standardzie Płatności będą miały swobodę we współpracy z innymi podmiotami i systemami w zakresie płatności mobilnych.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.

Zobacz: Polskie banki łączą siły - będzie wspólna bankowość mobilna

Źródło tekstu: UOKiK

Komentarze
Zaloguj się
8. manyaky
0

2014-06-27 12:27:17

Ciekawe, w jaki sposób będzie to działało. Sposób IKASA faktycznie jest szybki i mało uciążliwy - ale nie wszędzie da się go zastosować. Oby hybryda ikasy z iko. ;)

Odpowiedz

7. ~termin
0

2014-06-27 09:44:45

IKASA z kontem getin działa wyśmienicie. Jak uruchomisz sobie appke odpowiednio wcześniej w kolejce to płacisz szybciej niż gotówką czy kartą. Mam nadzieje, że się wszyscy dogadają na coś wspólnego.

Odpowiedz

6. ~
0

2014-06-26 21:05:05

Płatność NFC ma duży mankament - powiązania z operatorem. Tutaj przynajmniej może coś ciekawego wykombinują i z żadnym opem nie będę się musiał wiązać.

Odpowiedz

5. ~MichałB
0

2014-06-26 20:48:22

Trzymam kciuki, gdyż pomysł jest genialny i ma spore szanse jak i możliwości a do tego największe banki za plecami, dla polski to bardzo dobry krok, oby to jak najszybciej wdrożyli w życie.

Odpowiedz

3. ~Lisu
0

2014-06-26 19:18:03

@2 Właśnie ma - bo zamiast wsadzać kartę do wpłatomatu, wolałbym podać kod IKO ale musi on być dostępny jako usługa w mBanku.

Odpowiedz

2. mi80
0

2014-06-26 19:06:38

@1: ale ten PSP nie ma nic do tego o czym piszesz, tylko chodzi w tym o płacenie w sklepach kodem jak w IKO z PKO.

Odpowiedz

1. ~Lisu
0

2014-06-26 17:57:29

No to ciekawe. Ponieważ mam w mBanku kartę wgraną do telefonu, to czekam żeby dało się skorzystać z wpłatomatu bez użycia normalnej karty, którą mógłbym zlikwidować.

Odpowiedz