DAJ CYNK

Unia zadecydowała. Koniec bałaganu z ładowarkami

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Parlament Europejski przyjął w głosowaniu wprowadzenie jednego standardu ładowarki do wielu urządzeń – nie tylko smartfonów, ale także niemal każdej elektroniki użytkowej. Nowe prawo wymusi zmiany także na firmie Apple. 

Parlament Europejski większością głosów przyjął nowe, unijne przepisy dotyczące jednolitego standardu ładowarek. Zgodnie z nimi do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe czy tablety sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Dotyczyć to będzie także telefonów Apple iPhone.

Od wiosny 2026 r. ten sam obowiązek obejmie również laptopy

Nowe prawo dotyczy wszelkich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych, niezależnie od ich producenta. Obejmuje nie tylko telefony, tablety i laptopy, ale także aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier i przenośne głośniki, e-czytniki, klawiatury, myszy, nawigacje i słuchawki douszne.  Nowe prawo obejmuje urządzenia, które można ładować za pomocą kabla przewodowego z mocą do 100 W. Każde z nich od 2024 roku musi być wyposażone w port USB typu C.

Nowa ustawa, nad którą prace trwały ponad rok, została przyjęta na posiedzeniu plenarnym 602 głosami „za”, 13 „przeciw” i 8 wstrzymującymi się. Wprowadzane przepisy mają przyczynić się do ograniczenia elektrośmieci i umożliwić konsumentom dokonywanie bardziej ekologicznych zakupów. 

Założenie jest proste – ta sama ładowarka ma służyć do zasilania wielu urządzeń elektronicznych, dzięki czemu producenci nie będą musieli dokładać ładowarek do zestawów. Według wyliczeń pomysłodawców nowego prawa pozwoli to zaoszczędzić konsumentom nawet 250 milionów euro rocznie dzięki temu, że nie trzeba będzie kupować niepotrzebnych ładowarek. Według unijnych wyliczeń wyrzucone, niepotrzebne ładowarki to w skali roku dodatkowe około 11 tysięcy ton elektrośmieci.

Dyrektywa musi być jeszcze zatwierdzona przez Radę Europy i wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na zmianę przepisów i od tego czasu kolejne 12 miesięcy na wprowadzenie ich w życie. Nowe zasady nie mają oczywiście zastosowania do produktów wprowadzanych do obrotu przed datą obowiązywania prawa.

W dalszej kolejności Unia będzie zajmować się standaryzowaniem ładowarek bezprzewodowych, co ma nastąpić do końca 2024 r.

Zobacz: Nowe, unijne pomysły na jednolitą ładowarkę USB-C. Jeszcze więcej urządzeń
Zobacz: Uniwersalna ładowarka UE to technologiczny staroć. Ekspert krytykuje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Parlament Europejski

Przewiń w dół do następnego wpisu