DAJ CYNK

UKE: zakłócenia sieci GSM często przez nielegalne repeatery

25.10.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 33800

Ważne 11

5

Zanik sygnału sieci telefonii komórkowej, występujące zakłócenia lub słaba jakość połączenia mogą być efektem nielegalnego stosowania wzmacniaczy sygnału GSM, zwanych także repeaterami. UKE przypomina, że ich stosowanie jest nielegalne.

Zanik sygnału sieci telefonii komórkowej, występujące zakłócenia lub słaba jakość połączenia mogą być efektem nielegalnego stosowania wzmacniaczy sygnału GSM, zwanych także repeaterami. UKE przypomina, że ich stosowanie jest nielegalne.

Od 19. sierpnia 2011 roku, na podstawie rozporządzenia dotyczącego listy urządzeń radiowych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego, tylko przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający ogólnopolską rezerwację częstotliwości mogą używać wzmacniaczy sygnału GSM.

Jeśli indywidualny użytkownik (osoba fizyczna lub firma) chciałby wzmocnić sygnał sieci komórkowej w miejscu korzystania z telefonu, to powinien zwrócić się do operatora swojej sieci o zainstalowanie takiego urządzenia. Prawidłowe działanie wzmacniaczy sygnału zależy bowiem nie tylko od ich parametrów technicznych, ale również od miejsca i sposobu ich zainstalowania, użytej anteny oraz konfiguracji z działającymi stacjami bazowymi telefonii komórkowej.

Wprowadzenie przez Ministra Infrastruktury zakazu samodzielnego instalowania repeaterów przez prywatne osoby czy firmy podyktowane było coraz częściej wpływającymi skargami od operatorów, ale także od indywidualnych posiadaczy telefonów komórkowych, na występowanie zakłóceń powodowanych przez wzmacniacze sygnału.

Pracujący "nielegalnie" wzmacniacz GSM zakłóca skutecznie obszar o promieniu 1000 metrów, a z uwagi na fakt, że najczęściej posiada antenę ze znacznym zyskiem energetycznym, niejednokrotnie montowaną na dachu budynku, może osiągać dużo większe zasięgi zakłóceniowe, dochodzące nawet do 2400 metrów.

Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, każdy, kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 zł. Jeżeli osoba taka działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W większości krajów europejskich do używania wzmacniaczy GSM są uprawnieni wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni posiadający rezerwację częstotliwości. Dodatkowo w części krajów UE repeatery mogą być używane przez osoby fizyczne i firmy tylko po uzyskaniu pisemnej zgody od operatora sieci telefonii komórkowej.

Źródło tekstu: UKE

Tagi: uke
Komentarze
Zaloguj się
50. ~Jurecki
0

2015-06-25 11:54:52

Witam,Art. nie jest rzetelny i wprowadza użytkowników w błąd. Czytajcie dokładnie ustawy i interpretacje łącznie z orzecznictwem sądów w tej sprawie. Każdy ma prawo do montowania samodzielnie urządzenia ale trzeba spełnić jeden jedyny warunek nie może obejmować większego obszaru poza swoim domem/terenie. Zatem 350m2 czy 800 i 2000 można stosować uważnie dobierając moc wzmacniacza do posiadanych włości. Ja np. nie mam możliwości obejścia bez wzmacniacza a operatorzy olali naszą miejscowość ponieważ jest zbyt nieistotna ledwie 800 osób. Kolejna rzecz to urządzenia (nie chińskie) są świetnie ekranowane na zasadzie klatki faradaya emiter czyli antena jest kierunkowa o wąskim stopniu działania a ja mam opto-zasięg do nadajnika i nic na drodze. Jeszcze jedna rzecz to takie same anteny są montowane np. do monitoringu, alarmów etc nikt nie jest w stanie wam udowodnić :)

Odpowiedz

49. ~foka
0

2014-09-04 11:44:53

rozmowy na dachu to ostatnio moja specjalność, zasięg wszystkich sieci jest mizerny ze względu na niekorzystne warunki - 5 km od Opola, Luboszyce. Wnioskuję do PLAY o instalację wzmacniacza antenowego, ale chyba odbije się od ściany, gdyż nawet konsultantom trzeba tłumaczyć co to jest.

Odpowiedz

48. ~teletechnet
0

2014-03-11 16:26:21

Dzwoniłem do PLAY, nie mają i nie przewidują mieć żadnych wzmacniaczy/repeaterów. Wspaniale.

Odpowiedz

47. ~enter
0

2014-01-05 23:31:02

A jeżeli ktoś nie chce aby w jego obiekcie było możliwe korzystanie z telefonów, internetów, a ściany są zbyt mało solidne i wewnątrz budynku jest zasięg, To zapewne też niby nie może sobie w promieniu 20 m zagłuszać nieproszonych sygnałów.

Odpowiedz

46. mixfm
0

2013-11-20 19:05:53

Odradzam instalowania wzmacniaczy bez urzadzeń pomiarowych np analizatora widma. Bazując na kreskach w telefonie możemy uruchomić ....ale procedury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Minimum niezbędne do poprawnego uruchomienia instalacji to Analizator widma radiowego i troszke wiedzy z zakresu WCZ. Nie jest to instalacja odbiorcza tak jak TV a odbiorczo- nadawcza. Konsekwencje wprowadzania zakłóceń w widmie radiowym ma swój paragraf w odpowiednich przepisach. Znam przypadek kiedy uruchomiona instalacja stała się przyczyną fixsowania sieci GSM w 10 tys mieście. Co do legalności to wg przepisów jest to legalne ale jest wiele warunków do spełnienia

Odpowiedz

45. ~
0

2013-11-07 00:49:59

Czy w miejscu gdzie w górach nie ma zasięgu przy ziemi, ale na dachu jest minimalny zasięg, a najbliższy nadajnik jest oddalony 6 km, takie urządzenia też będą generowały zakłócenia ?

Odpowiedz

44. ~Orange Porażke
0

2013-11-04 21:38:27

Wiecie co? Operatorzy mają w głębokiej czarnej de czy użytkownicy mają zasięg czy nie. Ważne, że jest po POLSKU: głupi kupił, to niech cierpi. Jeśli ktoś wydał 2000-3000 na smartfon to chyba ma prawo od tępego operatora oczekiwać funkcjonowania choćby HSDPA, nie wspominając o LTE? Przykład. Wieś. Beskidy, góry. Orange internet HSDPa osiąga ok. 0.5 megabita poza domem. Telefon pokazuje full zasięg. Niestety, po wejściu do wybudowanego przeze mnie domu z dobrych materiałów Orange w ogóle nie łączy się z internetem. Zamiast dokupić za 1000 zł wzmacniacz / repeater GSM wyrzuciłem do kibla kartę Orange Free i kupiłem iPlusa, który działa bezbłędnie. Może jeden z drugim prezesuncio z Orange będą chcieli korzystać z internetu wśród beskidzkiego lasu przy 1 stopniu temperatury, bo ja na pewno wolę swój kominek, wygodę i iPlusa. Chyba nikt z zarządu telekomów nie był nigdy za granicą. Bo gdyby byli, to by wiedzieli jak działa Internet w cywilizowanym kraju przez sieć komórkową. Płacz i zgrzytanie zębów - nie dziwię się, że ludzie kupują repeatery. Polska czyli murzyni to jasne anioły których nigdy nie dościgniemy.

Odpowiedz

43. ~c
0

2013-10-28 22:58:03

to zapraszam do Błękitnego na Plac Bankowy 2, tam na 100% maja takie cacko bo czesto nie da się rozmawiać ani na 3g ani na normalnych ustawieniach. HELP!

Odpowiedz

42. WitekT
0

2013-10-28 16:39:45

Świstak: to jest problem, który mocno analizowaliśmy. Na razie nie planujemy wprowadzania żadnej edycji komentarzy i nie sądzę, żebyśmy zmienili nasze stanowisko w przyszłości.

Odpowiedz

41. ~Świstak
0

2013-10-28 16:06:51

@27 Witek: można zrobić czasową edycję, np. 1h i jeszcze podawać datę i czas ostatniej edycji, to żaden problem techniczy, a tym bardziej społeczny

Odpowiedz

40. ~pozwolenie
0

2013-10-28 12:57:20

Do Pana spod 1. To,że Solorz ma pozwolenie na LTE zgodnie z listą UKE nie znaczy,że posiada w danym miejscu uruchomionego BTS-a.

Odpowiedz

39. ~T.Hunter
-1

2013-10-28 12:48:41

@38 mlb Dobrze powiedziane, im bardziej komuś czegoś zakazujesz, tym bardziej się to popularne robi. Mogli siedzieć cicho, po co to rozgłaśniają? Sporo osób by o tym nie wiedziało, a teraz niektórzy sobie taki załatwią. Prohibicja pełną gębą będzie, chyba że to efekt zamierzony bo brak kasy w Państwie i chcą na tych 1000zł-ych karach żerować. :-)

Odpowiedz

38. mlb
0

2013-10-27 19:43:03

Nasi operatorzy nigdy nie oferowali indywidualnym klientom takich urządzeń - nic dziwnego że niezależni producenci weszli na rynek. Ten artykuł raczej brzmi jak sponsorowany wstęp do sprzedaży tego typu urządzeń przez operatorów. Sami sobie zepsuli rynek więc niech szukają uczciwego sposobu na jego odzyskanie - zamiast naiwne straszenie nielegalnością. Jest chyba oczywistym że ludzie nie przestaną z tych urządzeń korzystać (zwłaszcza że nierzadko kosztowały one grubo powyżej 1 tys zł)- chyba że operatorzy zaoferują za darmo ich wymianę na własne rozwiązania.

Odpowiedz

37. tesla
0

2013-10-27 16:17:46

@36, do UKE oczywiście. @32 to ty jesteś niedouczony. Pomyśl zanim zaczniesz pisać głupoty. Oczywiście że REP wzmacniają sygnał. Same anteny, donorowa i rozsiewcza ta już kilka dBi. Dla przykładu MR918 daje wzmocnienie 70 dB. Poczytaj i wróć potem.

Odpowiedz

36. ~pabloki
-1

2013-10-27 14:49:57

no dobra a do kogo zgłosić podejrzenie że na danym obszarze działa reapeter? na moim obszarze zakłócany mam od niedawna sygnał mojej sieci. ani t ani o nie przyznają się do oferowania zasięgu (to obszar już zmodernizowany)był szczątkowy. teraz mam 100% t i o. w nocy dziwnie bo zasięg znika a sygnał mojej sieci się poprawia. operator twierdzi że z nadajnikiem w porządku. to chyba ktoś stosuje reapeter.

Odpowiedz