DAJ CYNK

UKE unieważnił po 10 latach przetarg na 1800 MHz

07.08.2017

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 16

Ważne 6

2

Sprawa kontrowersyjnego przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz ponownie wraca do sądów. UKE unieważnił przetarg sprzed 10 lat.

Sprawa kontrowersyjnego przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz ponownie wraca do sądów. UKE unieważnił przetarg sprzed 10 lat.

Prezes UKE unieważnił przetarg z 2007 roku na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu 1710 - 1730 MHz i 1805 - 1825 MHz. Co istotne, unieważnienie przetargu nie wpływa na sam fakt wydania decyzji rezerwacyjnych obowiązujących do 31 grudnia 2022 roku. W dalszym ciągu w oparciu o nie usługi świadczyć może Cyfrowy Polsat.

Unieważnienie przetargu oparto na ocenie prawnej NSA z 8 maja 2014 roku. Według tamtego wyroku, wystąpiła przesłanka rażącego naruszenia prawa. Komisja przetargowa formalistycznie podeszła do wymogu parafowania każdej strony oferty, odrzucając ofertę T-Mobile z powodu braku jednego podpisu. Co warto dodać, w ramach dodatkowego odwołania UKE ponownie rozpatrzył oferty, ale T-Mobile i przy drugim podejściu nie wygrał rezerwacji. Te trafiły do Mobylandu i CenterNetu - spółek wchłoniętych później strukturalnie przez Aero2 (własność Grupy Cyfrowy Polsat).

Unieważnienie przetargu to kolejny argument w prowadzonej od 10 lat batalii T-Mobile. Zgodnie z wyrokiem Najwyższego Sądu Administracyjnego (autorowi chodziło o Naczelny Sąd Administracyjny - przyp. red.) przetarg musi zostać powtórzony w całości, a to oznacza, że za dzisiejszą decyzją Prezesa UKE powinny nastąpić kolejne działania: uchylenie decyzji rezerwacyjnej oraz wycofanie pozwoleń radiowych wydanych na podstawie wadliwie przeprowadzonego przetargu oraz ponowne rozdysponowanie częstotliwości przez Prezesa UKE na zasadach rynkowych w drodze aukcji lub przetargu - komentuje decyzję UKE Cezary Albrecht, dyrektor departamentu prawnego i spraw regulacyjnych w T-Mobile Polska.

Decyzja UKE ma charakter pierwszoinstancyjny i stronom postępowania przysługują wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy. Operatorzy mogą odwołać się od decyzji UKE w ciągu 14 dni od jej doręczenia przez Urząd.

Zobacz: NSA prawomocnie uchylił decyzję UKE o częściowym powtórzeniu 1800 MHz
Zobacz: NSA: rezerwacje 1800 MHz CenterNetu i Mobylandu utrzymane
Zobacz: Sąd oddalił kasację UKE od powtórki przetargu na 1800 MHz w części

Chociaż T-Mobile wydawać się może poszkodowany w przetargu sprzed lat, powyższe wydarzenia pozytywnie odbiły się na wynikach kolejnego przetargu na 1800 MHz. W 2013 roku P4 i T-Mobile mieli pierwszeństwo względem Polkomtelu (dla zachowania konkurencyjności rynku), uzyskując odpowiednio trzy i dwie rezerwacje po 5 MHz każda. UOKiK ocenił wtedy wpływ ofert P4 na rynek jako pozytywny, Centertelu i PTC jako neutralny, a Polkomtelu jako negatywny.

Zobacz: [Aktualizacja] Znamy zwycięzców przetargu na 1800 MHz!

Źródło tekstu: UKE, wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy