DAJ CYNK

UKE podsumował rok obowiązywania RLAH

20.06.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5531

Ważne 4

1

350 mln zł strat operatorów MNO, 15-krotny wzrost użycia danych w roamingu UE oraz 3-krotny wzrost długości połączeń wychodzących - to niektóre efekty nowych regulacji unijnych dotyczących roamingu na terenie UE.



350 mln zł strat operatorów MNO, 15-krotny wzrost użycia danych w roamingu UE oraz 3-krotny wzrost długości połączeń wychodzących - to niektóre efekty nowych regulacji unijnych dotyczących roamingu na terenie UE.

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport podsumowujący rok obowiązywania regulacji unijnych dotyczących opłat za usługi w ramach roamingu na terenie UE, łącznie ze słynną zasadą Roam Like At Home (RLAH), zgodnie z którą korzystanie z usług telekomunikacyjnych podczas podróży po krajach Unii Europejskiej nie powinno odbiegać, pod względem kosztów, z tym, co mamy w kraju.

Pozbycie się dodatkowych opłat za korzystanie z własnego telefonu komórkowego za granicą spowodowało ogromny wzrost korzystania z takich usług, jak rozmowy telefoniczne, wiadomości SMS, a przede wszystkim przesyłanie danych. Krajem, w którym Polacy najczęściej korzystali z tych usług, były Niemcy. W III kwartale 2017 roku pod względem długości połączeń wychodzących w roamingu w przeliczeniu na jednego użytkownika prześcignęli nas tylko Rumuni i Bułgarzy.






Wyjaśnienie skrótów: MOC - połączenia wychodzące, MTC - połączenia przychodzące, SMS MO - wysłane wiadomości SMS, DATA - przesłane dane



Obowiązywanie zasady RLAH spowodowało straty u działających w Polsce operatorów, które w przypadku operatorów infrastrukturalnych (MNO), do których należą Grupa Cyfrowy Polsat, Orange Polska, P4 i T-Mobile Polska, w łącznej wysokości 350 mln zł.





Winy w takim stanie rzeczy należy szukać przede wszystkim w dysproporcjach pomiędzy kosztami usług w Polsce oraz tymi w innych państwach Unii Europejskiej. Także działalność tak zwanych heavy userów częściowo się do tego przyczyniła.


Wyjaśnienie skrótów: MOC - połączenia wychodzące, MTC - połączenia przychodzące, SMS MO - wysłane wiadomości SMS, DATA - przesłane dane

Raport UKE obala także kilka mitów dotyczących roamingu UE, które zostały zebrane na jednej infografice.



Więcej informacji w tej prezentacji (plik .ppsx).

Źródło tekstu: UKE, wł

Komentarze
Zaloguj się
37. ~a-go
0

2018-06-24 09:39:53

@32 Inkasowali niepolscy operatorzy. Nasze, polskie pieniądze, ale im się to należało!

Odpowiedz

36. ~Pabloeq
0

2018-06-24 09:22:48

Ja nie wyjeżdżam nigdzie a za granicą jeszcze nigdy nie byłem.Czasem do Urzędu Gminy jeżdżę ale to mam jakieś 9kilometry więc niedużo.

Odpowiedz

35. ~mirekb
0

2018-06-22 22:34:42

mnie bardziej ciekawi temat jak scenariusze sie rozciągną gdy nastąpi deregulacja rynku telko..wraz z gospodarowaniem widmem radiowym.zrównac roaming z miedzynarodowymi w ue na początek-ciekawe czy bedzie płacz mno..

Odpowiedz

34. reboot
0

2018-06-21 23:38:47

Oczywiście EBITDA ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odpowiedz

33. reboot
-2

2018-06-21 22:15:01

@30, Gormar - tak myślałem, że chodzi o EBIDTA, ale wolałem spytać. Generalnie straty w przypadku operatorów to jedno wielkie XD Wciąż kasują jeleni na połączeniach międzynarodowych i jakoś ich to nie boli, że cena za minutę poł. międzynarodowego jest oderwana od rzeczywistości. Nie przeszkadza im to biadolić "oj jakie straty na roamingu".

Odpowiedz

32. wlo
0

2018-06-21 16:08:09

31 - a wcześniej to kto inkasował te iwniądze? I czyje to były pieniądze?

Odpowiedz

31. YyyYyy
0

2018-06-21 10:48:44

Pieknie, kolejne pieniadze wyprowadzeone z Polski. 350mln zl, czesc z tej kwoty moglaby isc na rozbudowe infrastruktury i dalsze obnizanie cen uslug. Mozecie podziekowac pewnej pani z PO o bardzo polskobrzmiacym nazwisku. A teraz grzecznie placic! Niemiec i francuz czekac bez konca nie beda!

Odpowiedz

30. Gormar
0

2018-06-21 10:07:21

@12. reboot. "Marża usług mobilnych" to EBIDTA. Tutaj jeszcze daleko do zysku, gdyż od tego odlicza się inwestycje w utrzymanie i rozbudowę sieci.

Odpowiedz

29. iphoneski
-2

2018-06-21 08:18:22

@23 Akurat tu zrobiłem to świadomie w celu podkreślenia różnicy.

Odpowiedz

28. ~Niezgodna Niezadowolona 7
0

2018-06-21 07:41:33

Duzo duzo wièkszà kasè. Nie trzeba gdakać godzinami przez telefon, bo wszyscy wylàdujecie jak w filmie "Ona"...

Odpowiedz

27. ~Lee
0

2018-06-21 07:40:02

@17,18. Wybrales oferte hotelu jak /''Janusz I Grazyna/'' to dzieciaki maja wifi platne ;)

Odpowiedz

26. ~Niezgodna Niezadowolona 7
-1

2018-06-21 07:38:48

25, 25). To po co Opy dajà te bezlimity..? Powinna być cena za np 1oo minut, czy 5oo - a nigdy nolimit, no okej, niech bèdzie nolimit ale za odpowiedniá kasè.

Odpowiedz

25. ~
1

2018-06-21 07:22:25

To jest Polska Dać im coś za darmo to zaraz przeginająDlatego jak czytam lamenty tutaj piszących ze 20zl miesięcznie to mnie śmiech ogarnia a następnie irytacjaAbonamenty powinny po 100zl miesięczne to by cebulami telefonów nie miałyWstyd mi za nasz naród

Odpowiedz

24. ~Gość
1

2018-06-21 05:14:57

A gdzie są Ci co za grosz mniej w abonamencie daliby się pokroić? Bo często są to Ci sami, którzy jak dostaną coś "za darmo" to wykorzystują do oporu... No i cała reszta teraz ma RLAH do dopłaty. Całe szczęście, że są jeszcze taryfy "poza ich zasięgiem" finansowym - mam nadzieję, że tego nie ogarną i nie przerzuca się masowo - bo nawet te droższe i tak są dużo tańsze niż ich odpowiedniki w Europie Zachodniej.

Odpowiedz

23. ~
3

2018-06-21 05:14:09

22, Iphoneski. Nazwy krajów pisze się z wielkiej litery. Niemcy napisałeś poprawnie a Polski już nie. Czy może to świadomie tak napisałeś? Twoje błędy są na poziomie gimnazjum.

Odpowiedz