DAJ CYNK

UKE podsumował rok obowiązywania RLAH

20.06.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6231

Ważne 4

1

350 mln zł strat operatorów MNO, 15-krotny wzrost użycia danych w roamingu UE oraz 3-krotny wzrost długości połączeń wychodzących - to niektóre efekty nowych regulacji unijnych dotyczących roamingu na terenie UE.350 mln zł strat operatorów MNO, 15-krotny wzrost użycia danych w roamingu UE oraz 3-krotny wzrost długości połączeń wychodzących - to niektóre efekty nowych regulacji unijnych dotyczących roamingu na terenie UE.

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport podsumowujący rok obowiązywania regulacji unijnych dotyczących opłat za usługi w ramach roamingu na terenie UE, łącznie ze słynną zasadą Roam Like At Home (RLAH), zgodnie z którą korzystanie z usług telekomunikacyjnych podczas podróży po krajach Unii Europejskiej nie powinno odbiegać, pod względem kosztów, z tym, co mamy w kraju.

Pozbycie się dodatkowych opłat za korzystanie z własnego telefonu komórkowego za granicą spowodowało ogromny wzrost korzystania z takich usług, jak rozmowy telefoniczne, wiadomości SMS, a przede wszystkim przesyłanie danych. Krajem, w którym Polacy najczęściej korzystali z tych usług, były Niemcy. W III kwartale 2017 roku pod względem długości połączeń wychodzących w roamingu w przeliczeniu na jednego użytkownika prześcignęli nas tylko Rumuni i Bułgarzy.


Wyjaśnienie skrótów: MOC - połączenia wychodzące, MTC - połączenia przychodzące, SMS MO - wysłane wiadomości SMS, DATA - przesłane daneObowiązywanie zasady RLAH spowodowało straty u działających w Polsce operatorów, które w przypadku operatorów infrastrukturalnych (MNO), do których należą Grupa Cyfrowy Polsat, Orange Polska, P4 i T-Mobile Polska, w łącznej wysokości 350 mln zł.

Winy w takim stanie rzeczy należy szukać przede wszystkim w dysproporcjach pomiędzy kosztami usług w Polsce oraz tymi w innych państwach Unii Europejskiej. Także działalność tak zwanych heavy userów częściowo się do tego przyczyniła.


Wyjaśnienie skrótów: MOC - połączenia wychodzące, MTC - połączenia przychodzące, SMS MO - wysłane wiadomości SMS, DATA - przesłane dane

Raport UKE obala także kilka mitów dotyczących roamingu UE, które zostały zebrane na jednej infografice.Więcej informacji w tej prezentacji (plik .ppsx).

Źródło zdjęć: UKE

Źródło tekstu: UKE, wł

Komentarze
Zaloguj się