DAJ CYNK

UKE: O 80% zwiększyła się liczba miejscowości z zasięgiem LTE

LuiN

Prawo, finanse, statystyki

UKE opublikował Raport pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną w 2015 r.. Długość sieci światłowodowych wzrosła o 30%.

UKE opublikował Raport pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną w 2015 r.. Długość sieci światłowodowych wzrosła o 30%.

W ramach 14 Regionalnych Projektów Szerokopasmowych zostało wybudowanych ponad 25 tys. km sieci światłowodowej o bardzo dużej przepustowości. Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybudowali - w większości w technologii FTTx - sieci dostępowe docierające do ponad 280 tys. gospodarstw domowych, głównie na terenach do tej pory pozbawionych infrastruktury szerokopasmowej.

W 2015 roku obserwowaliśmy także duże inwestycje przedsiębiorców telekomunikacyjnych ze środków własnych, bez udziału pomocy publicznej. Wyniosły one ponad 620 mln zł.

O 30% rozrosły się sieci światłowodowe i na koniec 2015 roku ich łączna długość wyniosła w Polsce prawie 420 tys. km. Natomiast o 21% wzrosła w skali roku liczba węzłów światłowodowych. Dane zebrane z około 11,6 tys. miejscowości wykazały, że występuje w nich ponad 108 tys. węzłów.

Istotnie, bo o około 80%, wzrosła też liczba miejscowości, w których przedsiębiorcy deklarują zasięgi sieci LTE. Podczas poprzedniej inwentaryzacji infrastruktury i usług przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 8 tys. takich miejscowości, natomiast w roku sprawozdawczym (2015) takich miejscowości jest prawie 14,5 tys.

Internet o przepustowości minimum 30 Mb/s dociera już do 39% budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców (wzrost roczny o 9 punktów procentowych). Nadal jednak 8% miejscowości jest poza zasięgiem jakiejkolwiek sieci dostępowej, przy czym 99% z nich to miejscowości do 100 mieszkańców.

Pełną treść raportu znaleźć można pod tym adresem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu