DAJ CYNK

UKE: O 80% zwiększyła się liczba miejscowości z zasięgiem LTE

19.07.2016

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3909

Ważne 5

0

UKE opublikował Raport pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną w 2015 r.. Długość sieci światłowodowych wzrosła o 30%.

UKE opublikował Raport pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną w 2015 r.. Długość sieci światłowodowych wzrosła o 30%.

W ramach 14 Regionalnych Projektów Szerokopasmowych zostało wybudowanych ponad 25 tys. km sieci światłowodowej o bardzo dużej przepustowości. Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybudowali - w większości w technologii FTTx - sieci dostępowe docierające do ponad 280 tys. gospodarstw domowych, głównie na terenach do tej pory pozbawionych infrastruktury szerokopasmowej.

W 2015 roku obserwowaliśmy także duże inwestycje przedsiębiorców telekomunikacyjnych ze środków własnych, bez udziału pomocy publicznej. Wyniosły one ponad 620 mln zł.

O 30% rozrosły się sieci światłowodowe i na koniec 2015 roku ich łączna długość wyniosła w Polsce prawie 420 tys. km. Natomiast o 21% wzrosła w skali roku liczba węzłów światłowodowych. Dane zebrane z około 11,6 tys. miejscowości wykazały, że występuje w nich ponad 108 tys. węzłów.

Istotnie, bo o około 80%, wzrosła też liczba miejscowości, w których przedsiębiorcy deklarują zasięgi sieci LTE. Podczas poprzedniej inwentaryzacji infrastruktury i usług przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 8 tys. takich miejscowości, natomiast w roku sprawozdawczym (2015) takich miejscowości jest prawie 14,5 tys.

Internet o przepustowości minimum 30 Mb/s dociera już do 39% budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców (wzrost roczny o 9 punktów procentowych). Nadal jednak 8% miejscowości jest poza zasięgiem jakiejkolwiek sieci dostępowej, przy czym 99% z nich to miejscowości do 100 mieszkańców.

Pełną treść raportu znaleźć można pod tym adresem.

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się
19. ~~~
0

2016-07-20 12:28:40

Dostałem przy, bo niby Orange ma lte a u mnie tylko plus słabo łapie.

Odpowiedz

18. ~Kamil
0

2016-07-20 12:15:33

pozdrawiam z podlasia z kochanym orange :)

Odpowiedz

17. ~Tome
0

2016-07-20 11:27:02

Mapki z zmierzonym zasięgiem i prędkością neta możecie zobaczyć na rfbenchmark lub innej podobnej stronie.

Odpowiedz

16. ~Tomek
0

2016-07-20 10:07:31

Jak popatrzeć na mapkę pomiarów to LTE w wielu miejscach jeszcze nie ma, np pomorskie > , ciekawe ile z tych punktów co są to jest nowe LTE 800?Często mierzę prędkość internetu, dostaję wyniki po 40-50 Mb/s w centrum miasta, jak również po 5-8 Mb/s w zależności od pory dnia i miejsca.Są też malutkie wioski gdzie stoi maszt LTE, a korzysta z niego tylko kilka osób. Akurat mam przykład dla P4 - miejscowość Kąkolewnica, maszt LTE i jak tam jestem to zawsze w Play mam 30 - 50 Mbps, niezależnie od pory dnia. Z racji tak małej utylizacji komórki powinno być blisko 100 Mb/s, ale najwidoczniej coś skopali z P4. Zrobione pomiary

Odpowiedz

15. ~mago
0

2016-07-20 09:30:46

U mnie lte jest w teorii od każdego operatora na mapie , w praktyce jak wyjdę na dach to może wtedy złapie jedną kreskę .

Odpowiedz

14. Pragmatyk
1

2016-07-20 08:02:42

Chyba, nie sądzą, że na 100 osób wioskę, dom co 1km, postawią maszt z infrastrukturą.Mieszkanie na tzw. zadupiu, ma wiele atutów. Niestety dostęp do mediów, wymagających obu kierunków jest akurat bolączką.To tak jakby mieszkaniec miasta, miał pretensje, że aby pójść na ryby, to on musi zrobić niemal wyprawę, bo mu stawu/jeziora nie postawili pod blokiem. No i lasu też nie ma i grzybów nie może zbierać.Zarówno "leśniczówka", jak i blok, mają swoje plusy i minusy. Z takiego porównania leśniczówka wychodzi i tak na plus.Dla tych w "leśniczówkach"Antena na dach na 800-900MHz, możliwie krótkim kablem wysokiej jakości do modemu/router-a z SIM.Dla tych pechowców, którzy mają nie najbliżej 800-900MHz nadajnik , tylko 1800/2100/2600Antena na dach, na dachu na maszcie puszka z routerem LTE i modułem PoE. Do domu z dachu schodzimy zatem nie koncentrycznym kablem, ale Ethernet. W domu kabel do router-a Wifi.Dla chcących mieć połączenia głosowe, przy braku zasięgu bezpośrednio z nadajnika. Niestety, antena zewnętrzna+repeater. Niestety trzeba wystąpić do operatora o zgodę na instalację repeater-a.Wszystko się da zrobić, odpowiednio wysokie maszty, odpowiednio niskostratne połączenia i musi działać nie ma cudów.

Odpowiedz

13. ~Cyb
1

2016-07-20 03:07:26

Wlasnie sprawdzilem w centrum gdyniOrange 62/32Plus 50/50

Odpowiedz

12. LuiN
0

2016-07-20 00:11:21

@robi458, a gdzie to w Lubelskiem taki raj jest?

Odpowiedz

11. robi458
0

2016-07-20 00:00:38

Miejscowość z 21 domami, lubelszczyzna > ,

Odpowiedz

10. ~Punk
1

2016-07-19 23:39:29

U mnie Plus postawił nadajnik LTE bo wcześniej sygnał ściągałem z odległości 10 KM i niestety powiedziałbym że jest gorzej niż było jak podpisywałem umowę, jeśli się nie poprawią z ofertą i jakością łącza to zmieniam na światłowód jak tylko pociągną kabel u mnie.

Odpowiedz

9. ~~
0

2016-07-19 22:19:56

Ja przekroczyłem na moim zadupiu raz 50Mb/s w telefonie cat.4 LTE. A tak zazwyczaj jest 30Mb/s

Odpowiedz

8. ~Static
0

2016-07-19 21:50:01

Dajcie spokój z tym Lte. Żaden operator nie przekracza 25mb w Trójmieście. Najnowszy router z agregacja 3 pasm. Niech operatorzy pochwała się jak idzie wdrożenie nowych nadajników. Większość zapewne nie przekroczyła 100 z ponad 6tys dostępnych.

Odpowiedz

7. ~Hotelarz
0

2016-07-19 20:42:07

U mnie w Ossie Play ma bardzo słabe LTE działa tylko na zewnątrz a o Plusie można pomarzyć kiedyś był teraz znikł.

Odpowiedz

6. ~rudy
1

2016-07-19 20:37:41

zadupie na opolszczyźnie

Odpowiedz

5. ~Gnom
0

2016-07-19 20:33:38

U mnie na zadupiu nadbużańskim w okolicach Hołowczyc LTE jest i ma się bardzo dobrze, a do najbliższego asfaltu mam kilometr przez las.

Odpowiedz