DAJ CYNK

TELKO.in: LTE800 - 5 MHz dla każdego? A może cztery sieci regionalne?

21.11.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5170

Ważne 7

3

Pod auspicjami UKE rozpoczęły się rozmowy operatorów komórkowych w sprawie możliwości wybudowania wspólnej sieci mobilnej transmisji danych w technologii LTE na częstotliwości 800 MHz. Pomysł taki, jeszcze we wrześniu, poddał rynkowi Polkomtel.

Pod auspicjami UKE rozpoczęły się rozmowy operatorów komórkowych w sprawie możliwości wybudowania wspólnej sieci mobilnej transmisji danych w technologii LTE na częstotliwości 800 MHz. Pomysł taki, jeszcze we wrześniu, poddał rynkowi Polkomtel.

Zobacz: Prezes UKE rozmawiała o wspólnej budowie sieci.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w UKE miało miejsce spotkanie na "wysokim szczeblu", podczas którego dyskutowano sens i możliwości doprowadzenia do budowy takiej sieci. Wedle naszych informacji, sam UKE skłonny jest poprzeć taki projekt. Operatorzy widzą korzyści ze wspólnej inwestycji infrastrukturalnej, ale różnią się - dzisiaj - opiniami, czy i jak można do niej doprowadzić.

Projekt "narodowej sieci LTE" powiązany jest ze spodziewaną niebawem aukcją częstotliwości radiowych 800 MHz. Zdaniem Polkomtela, UKE mógłby w decyzjach rezerwacyjnych dla zwycięzców aukcji zawrzeć klauzule o obowiązku udostępniania wylicytowanych częstotliwości radiowych innym operatorom. Zdaniem T-Mobile - przy obecnie obowiązującym prawie - byłaby to operacja ryzykowna, a do budowy wspólnej sieci powinny doprowadzić raczej dobrowolne porozumienia między operatorami.

Problematyczne jest, jak w tej sytuacji rozdysponować pięć paczek ogólnopolskich częstotliwości 2 x 5 MHz, jakie na aukcję wystawi UKE. Czy umożliwić uzyskanie po jednej każdemu z czterech operatorów komórkowych z założeniem, że będą musieli się porozumieć, aby uzyskać wspólny blok co najmniej 10 MHz, na którym warto budować LTE? Ze strony Play padł pomysł, czy nie lepiej licytować np. po 20 MHz, ale z wykorzystaniem tylko regionalnym. Wtedy każdy z czterech operatorów zbudowałby lokalną sieć, którą musiałby udostępnić konkurentom, gdyby sam chciał uzyskać ogólnokrajowy zasięg LTE. Polkomtel przy tym przedstawił projekt, w jaki sposób można by budować lokalną infrastrukturę (przy czym do wykorzystania dla rezerwacji ogólnopolskich, a nie regionalnych).

Ponieważ spotkanie miało charakter wstępny, żadne ustalenia jeszcze nie zapadły. Gra między operatorami toczy się o to, jak podzielić się z konkurentami kosztami inwestycji, bez opóźnień wobec nich zaoferować usługi w sieci LTE800 oraz jak zdobyć odpowiednie pasmo radiowe na własność, co jest postrzegane jako warunek długoterminowego bezpieczeństwa biznesowego i dobrej wyceny spółki. Cele i interesy każdej z czterech sieci nie są tożsame.

Zobacz: Kij i marchewka.

<-telko>

Źródło tekstu: wł

Tagi: LTE telko.in uke
Komentarze
Zaloguj się
31. ~Onomatopeja
0

2013-11-22 13:14:35

Moim zdaniem rozdawać dla każdego po bloku jest złym pomysłem, pozwoli to na wzrost monopolu przez grupę ZSZ, i niską prędkość u pozostałych (to tylko 5 MHz), niech będzie normalna, pełnoprawna aukcja, kto da więcej, ten ma więcej i tyle, nie bawić się w żadne rozdawanie po 1 bloku.

Odpowiedz

30. ~itm365.pl
1

2013-11-22 12:34:42

Widocznie ten fragment wypadł mi z pamięci ;) Myślałem że po starcie będize tak że wiadomości będa w obu serwisach się pojawiać.

Odpowiedz

29. WitekT
0

2013-11-22 12:28:44

itm365.pl: tak, wyraźnie pisaliśmy o tym w newsie anonsującym TELKO.in. :-)

Odpowiedz

28. ~
-2

2013-11-22 08:59:40

24. Na forach ludzie piszą bzdury. Ale jeśli mają rację to ja dziękuję za taką jakość jak w Play i Aero, a teraz także N! gdzie jest permanentny problem z handoverami. Teraz tylko brakuje żeby zbudowali wszyscy badziewną sieć do której nikt nie będzie się poczuwał. To może niech Solorz się dołoży z tymi pasami co je przejął tylnymi drzwiami. Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Po N! widać, że to kompletnie nie współgra, a modernizacja będzie trwała nie wiadomo ile.

Odpowiedz

27. ~itm365.pl
0

2013-11-22 08:39:16

Czyli telko.in jeszcze nie ruszył a wiadomości już są?:)

Odpowiedz

26. ~Lusco
0

2013-11-22 08:15:55

~24 może nie jednym guzikiem, ale stosunkowo łatwo, networks jest w sumie LTE ready, a przynajmniej tak zapewniano swego czasu. ~16 tylko jeszcze kwestia techniczna, żeby to dobrze działało, z żeby było ciekawiej każdy operator ma też w różnym stopniu rozwiniętą infrastrukturę...

Odpowiedz

25. ~mirekb
1

2013-11-22 08:12:54

im pozniej tym lepiej dla zygmunta..networks bedzie mial za miesiac ok.1000 masztow lte-orange juz zaczal mowic o 4g lte wiec wystartuja drudzy po play.tm pl raczej poczeka na za rok..ciekawe jak sie rozloza bloki 2,6??znowu zygmunt zgarnie najwiecej?

Odpowiedz

24. zajadacz
0

2013-11-22 00:26:17

@11: Technicznie LTE mogli by na sprzęcie Huawei włączyć jednym guzikiem wszędzie tam gdzie jest GSM 1800 i nadawać oba pasma z jednej anteny (ta rozwiązano to w Play). Ale raczej tak nie zrobią, na forach ludzie piszą że pod LTE są osobne anteny, albo sekcja anten.

Odpowiedz

23. ~
2

2013-11-21 22:13:32

@17 akurat woźni są najlepiej poinformowani.

Odpowiedz

22. wlo
0

2013-11-21 21:23:38

Ja tam się na tym nie znam, ale już lata temu, kiedy wyśmiewałem kwiatki w postaci 3 potężnych wież na jednej niewielkiej działce jakiegoś gieesu czy rsp gdzieś na wsi (na kacyko zdjęcia takich absurdów nawet umieszczałem), twierdziłem, ze najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby częstotliwościami (i sieciami w sensie infrastruktury) dysponowały niezależne spółki, które nie prowadziłyby działalności &quot;operatorskiej&quot;, a dostęp do sieci, pod nadzorem organów oczywiście, żeby nie było układów którym ma zapobiegać grupa pierdzistołków pod logo UOKiK, byłby sprzedawany na zasadach komercyjnych. Jestem przekonany, ze jest to możliwe i było od początku możliwe, pomijając obowiązujące prawo - no ale prawo tworzą ludzie - więc nie musiało być jakie było ;-)

Odpowiedz

21. ~raider
0

2013-11-21 21:18:16

@1 - a skąd wiesz co mówi się na korytarzach w T? @17 - w nowoczesnych firmach nie ma wolnych - są agenci ochrony

Odpowiedz

20. ~miki
1

2013-11-21 21:16:02

soloz-polkomtel sie nahapal i robi teraz za hamulcowego. Tylko wolna konkurencja pozwoli zmniejszyc koszty a kazde ,,ukladziki/''/'' dzilaja na szkode klijenta

Odpowiedz

19. ~Calm7
1

2013-11-21 21:15:40

18). Kolejny zakręcony ;-D Bo news idzie jakby &quot;do&quot;, a nie &quot;z&quot; :-)

Odpowiedz

18. ~Johann Sztrukss
0

2013-11-21 21:07:52

Zastanawiające jest to, że pojawia się news z TELKO.in, a na portalu jest informacja; &quot; TELKO.in ...w przygotowaniu kontakt: telko@telko.in&quot;.

Odpowiedz

17. ~
1

2013-11-21 20:48:48

@5 On wie co na korytarzach się dzieje, bo jest tam woźnym. Tylko woźny może napisać &quot;póki&quot; przez &quot;u&quot; otwarte.

Odpowiedz