DAJ CYNK

TeliaSonera wychodzi z 7 rynków, Turkcell chętny na 4 sieci

18.09.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4571

Ważne 2

1

Szwedzka TeliaSonera postanowiła ograniczyć zasięg swoich usług do samej Europy, wychodząc z rynków euroazjatyckich. Na przejęcia liczy Turkcell.

Szwedzka TeliaSonera postanowiła ograniczyć zasięg swoich usług do samej Europy, wychodząc z rynków euroazjatyckich. Na przejęcia liczy Turkcell.

Turecki operator chce przejąć udziały TeliaSonera (58,55%) w holdingu Fintur, za pośrednictwem którego Szwedzi kontrolują operatorów: Azercell w Azerbejdżanie, Geocell w Gruzji, Kcell w Kazachstanie i Moldcell w Mołdawi.

Co warto dodać, pozostałe 41,45% w Finturze już należą do Turkcellu. W czerwcu Turkcell wybrał się też na zakupy na Ukrainę. Operator zapłacił 100 mln dolarów za brakujące 44,96% udziałów w Euroasia Telecommunications Holding i przejął tenże w całości. Wspomniany holding ma 100% udziałów w Astelit, posiadaczu brandu life:) na Ukrainie.

Jeśli przejęcie holdingu Fintur dojdzie do skutku, TeliaSonera będzie miała do sprzedania już tylko sieci w Nepalu, Tadżykistanie i Uzbekistanie.

Co ciekawe, TeliaSonera ma też spore udziały w... Turkcell Holding, posiadającym 51% udziałów w Turkcellu. TeliaSonera ma bezpośrednio 14% udziałów w holdingu, a łącznie z udziałami mniejszościowymi aż 38%. Wygląda więc na to, że nawet po pozbyciu się 4 euroazjatyckich sieci, Szwedzi będą nadal na nich zarabiać.

Źródło tekstu: Total Telecom, wł

Komentarze
Zaloguj się