DAJ CYNK

SmartKids - dzieci w mobilnym świecie

09.08.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 16

Ważne 1

0

Digital Virgo i Comecode, we współpracy z Mobile Institute przeprowadzili pierwsze w Polsce badanie poświęcone dzieciom w mobilnym świecie.

Digital Virgo i Comecode, we współpracy z Mobile Institute przeprowadzili pierwsze w Polsce badanie poświęcone dzieciom w mobilnym świecie.

Badanie pokazuje, że w Polsce rośnie pokolenie heavy userów. Wśród przebadanych 714 rodziców, 82% potwierdziło, że ich dzieci (do 14 lat) korzystają z urządzeń mobilnych, a dla dzieci poniżej 2 roku życia ten wskaźnik wyniósł 38%. Badania pokazały, że 100% dzieci powyżej 8 roku życia jest użytkownikami mobile.

W badaniu zauważono, że im rodzic jest bardziej mobilny, tym większe prawdopodobieństwo, że jego dziecko także korzysta z urządzeń mobilnych. 80% dzieci mobilnych rodziców również tego typu urządzeń, tymczasem w rodzinach, gdzie opiekunowie nie używają smartfonów/tabletów, wynik to 45% i 22%.

Badanie pokazało, że ze swoich własnych urządzeń korzysta 1/4 dzieci. 52% korzysta ze smartfonów lub tabletów rodziców, a 48% z własnych lub własnych i współdzielonych z rodzicami. Można powiedzieć, że 24% dzieci ma swoje urządzenia, do których rodzice nie mają wstępu lub dostęp ten jest bardziej ograniczony. Dzieci stają się właścicielami telefonów i tabletów w wieku 2-3 lat, a od 15 roku życia korzystają już praktycznie tylko z własnych urządzeń.

Prawie wszystkie urządzenia mobilne (97%), z których korzystają dzieci, mają dostęp do Internetu. Co prawda większość rodziców twierdzi, że kontroluje aktywności dzieci w sieci, ale i tak mają oni swoje obawy. Rodzice wskazują średnio 3-4 zagrożenia związane mobilnością dzieci. Dominują dwa z nich (80% dla każdego) - uzależnienie od urządzenia mobilnego i narażenie dziecka na nieodpowiednie treści. Kolejne wskazywane niebezpieczeństwo to pokrewne do uzależnienia od urządzenia mobilnego - spędzanie zbyt wielu godzin na graniu - odczuwane przez 73% zaniepokojonych rodziców. Połowa rodziców obawia się też zagrożenia ze strony obcych osób, dodatkowo 19% obawia się kradzieży urządzenia. Samodzielne zakupy dziecka w sieci niepokoją 33% rodziców.

Jak często rodzice zaglądają do urządzeń swoich dzieci? Codziennie lub raz na kilka dni. 74% rodziców potwierdziło, że wie, jak z urządzenia mobilnego korzysta ich dziecko, natomiast 25% stwierdziło, że raczej wie, co razem daje wynik 99%. Oprócz zaglądania do urządzeń mobilnych, rodzice podejmują także inne działania, mające na celu ochronę dziecka, np. instalują blokady.rodzicielskie.

Źródło tekstu: Digital Virgo

Komentarze
Zaloguj się