DAJ CYNK

Sferia wykopuje topór wojenny

30.09.2016

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 12866

Ważne 4

9

Trzy lata minęły od kontrowersyjnej i kosztownej ugody, która zakończyła wieloletni spór inwestorów telekomunikacyjnej Sferii ze skarbem państwa - i sprawa znowu wraca na wokandę paryskiego trybunału. W grę wchodzi 1,8 mld zł - pisze Puls Biznesu.

Trzy lata minęły od kontrowersyjnej i kosztownej ugody, która zakończyła wieloletni spór inwestorów telekomunikacyjnej Sferii ze skarbem państwa - i sprawa znowu wraca na wokandę paryskiego trybunału. W grę wchodzi 1,8 mld zł - pisze Puls Biznesu.

Zobacz: KE przygotowuje się do postępowania przeciwko Polsce w sprawie aukcji LTE.

Zarejestrowane na Cyprze spółki Juvel i Bithell (obie kojarzone z Zygmuntem Solorzem-Żakiem), inwestorzy kontrolowanej od tego roku przez Cyfrowy Polsat Sferii, ponownie domagają się arbitrażu w sporze z Polską przed trybunałem Międzynarodowej Izby Handlu (ICC). Swoje roszczenia wyceniają na 475,2 mln USD, czyli po obecnym kursie - 1,8 mld zł. To te same roszczenia, które miały być całkowicie wycofane na mocy ugody, zawartej w 2013 roku z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, kierowanym wówczas przez Michała Boniego. W zamiar za zrzeczenie się roszczeń Sferia dostała wtedy bez przetargu jeden z sześciu bloków częstotliwości w paśmie 800 MHz.

Trybunał dał powodom czas na złożenie pozwu do 16 października 2016 roku Termin rozprawy wyznaczono na koniec 2017 roku i informuje Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

Zobacz: UKE bierze pod lupę zarzuty Komisji Europejskiej.

Inwestorzy zrzekają się roszczenia i wszelkich innych roszczeń przeciw Rzeczypospolitej Polskiej lub Skarbowi Państwa (...) powstałych lub mogących powstać w odniesieniu do lub w związku z faktami i okolicznościami stanowiącymi podstawę faktyczną lub prawną sporu - głosi ugoda z 2013 roku. Teraz jej treść można uznać za niebyłą, choć do zamknięcia wydania Pulsu Biznesu Ministerstwo Cyfryzacji nie odpowiedziało na pytania o to, czy ugoda nie obowiązuje i czy w związku z tym możliwe jest odebranie Sferii użytkowanego przez nią pasma.

Zobacz: Sferia: bulwersuje mnie forma, a nie treść.

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Komentarze
Zaloguj się
52. ~jako
0

2016-10-25 13:16:29

@51 no przydałby im się zastrzyk gotówki faktycznie, to może by w końcu wypłynęli jakoś porządnie na tym naszym rynku

Odpowiedz

51. ~umcik
0

2016-10-25 13:12:02

Do boju Sferio, wywyalcz kasę i rozwijaj się ku mojej uciesze jako klienta.

Odpowiedz

50. wlo
0

2016-10-02 11:46:32

Gormar (47) - racja, zapomniałem o tym ;)

Odpowiedz

49. Gormar
0

2016-10-02 11:05:14

@48. Erratum. Mea Culpa. W rzeczy samej pomyliłem terminy, gdyż do UE wstąpiliśmy w maju a nie w marcu. Ale nawet przydział częstotliwości na 5 miesięcy przed wejściem w jej struktury i to na podstawie prawa z 1996 roku uważam za co najmniej kuriozalny. Niestety podejrzewam, że ktoś w URTiP połasił się na konfitury :(.

Odpowiedz

48. Gormar
0

2016-10-02 11:00:33

@18. wlo, nie pomyliłem terminów, gdyż zaczerpnąłem je z interpelacji sejmowej w sprawie przydzielenia bloku 800MHz LTE Sferii w ramach ugody. Numeru niestety nie pamiętam. To raczej ty zapomniałeś, że wejście Polski do Unii Europejskiej nastąpiło w marcu 2014 roku. @16. Tym bardziej dziwi, że w momencie (31 grudnia 2013 roku) kiedy prawo było (lub właśnie miało być) dostosowywane do przepisów unijnych, ktoś podejmuje decyzję przyznania częstotliwości w ramach przepisów z roku 1996 i to w dodatku dla technologii, która nie została uwgzlędniona w Europejskiej Tablicy Przeznaczenia Częstotliwości.

Odpowiedz

47. Gormar
0

2016-10-02 10:54:11

@40. wlo, pewnie wypomina brak użytkowania pasma numer 38 (50MHz z zakresu 2600MHz TDD), wygranego przez Aero2 w okolicach 2010 roku i obarczonego obowiązkiem świadczenia BDI (Bezpłatny dostęp do Internetu). Mieli zacząć je użytkować do końca 2014 roku a w 2016 roku pokrycie zasięgiem miało przekroczyć 50% ludności.

Odpowiedz

46. wlo
0

2016-10-01 10:52:50

45 - o jakich 2600 megahercach mówisz?

Odpowiedz

45. ~Punk
0

2016-10-01 01:00:05

Ja bym Sferii po pozytywnej decyzji Francuskiego Sądu odebrał licencję na pasmo 800 MHz i jeszcze policzył odsetki od częstotliwości które używali i zabrał Aero2 ich 2600 MHz za nie spełnienie warunków umowy.Wtedy Trupa Solorza Żaka by dostała za swoje.

Odpowiedz

44. wlo
0

2016-09-30 19:37:28

Aero2 coś ugrało w aukcji? W ogóle startowało? Coś chyba słabo się interesowałem aukcją...

Odpowiedz

43. ~aro
1

2016-09-30 19:33:18

nich zabiorą LTE 2600 aero 2 za nie spełnienie warunków aukcji

Odpowiedz

42. wlo
-1

2016-09-30 18:21:12

Twoja opinia o mojej byłej G300 jest całkowicie nieuprawniona. Chamem jesteś i tyle.Sama mi zaproponowała wykreślenie z jej konta - właśnie dlatego, ze nic więcej nie była wstanie mi zaproponować. No - chyba, gdybym dwa razy wyższe rachunki płacił... Nie płaciłem aż tak dużo ;-)

Odpowiedz

41. wlo
-1

2016-09-30 18:19:05

A jeśli zauważyłeś wykrzyknik, to tym bardziej powinno Ci to dać do myślenia a nie wyjeżdżasz z głupim pytaniem o posłowanie ;-)

Odpowiedz

40. wlo
0

2016-09-30 18:18:03

35 - miało... W tamtym czasie takie projekty "od dołu" się uzgadniało na szczeblu administracji rządowej nie tak jak teraz w nocy się pisze rano składa do laski marszałkowskiej ;-)

Odpowiedz

39. Remington
1

2016-09-30 17:07:46

Ciekawe. Ugoda została zawarta i wykonana, więc taki pozew byłby bezprzedmiotowy. Wydaje mi się, że oni tu coś innego podniosą, np że mieli jakieś ograniczone możliwości korzystania itp.

Odpowiedz

35. ~pabloki
0

2016-09-30 16:37:34

34 tak , wiem. a po co zaznaczyłeś wykrzyknikiem i podawałes że pracowałes w administracji rządowej? to kompletnie nie miało znaczenia. a nie mogę skomentować? teraz chyba nisko upadłeś bo naduzywasz słowa "pierdzistołki" . jakieś kompleksy? zwracasz uwagę by ludzie zwracali sie do radnych , samorzadu ... jakieś kompleksy? a jeszce do tego okazało sie że konsultantka obsługujaca g300 w plusie cie dymała.

Odpowiedz