DAJ CYNK

Różnice między kosztami połączeń telefonicznych w Unii sięgają 774%

06.08.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5356

Ważne 7

1

Użytkownicy telefonów komórkowych w całej Unii Europejskiej napotykają ogromne różnice cen za te same usługi. Największą rozbieżność w kosztach można zaobserwować w przypadku krajowych połączeń w sieciach komórkowych ? 774% różnicy między Litwą, państwem z najniższymi kosztami, a Holandią, gdzie połączenia są najdroższe.

Użytkownicy telefonów komórkowych w całej Unii Europejskiej napotykają ogromne różnice cen za te same usługi. Największą rozbieżność w kosztach można zaobserwować w przypadku krajowych połączeń w sieciach komórkowych ? 774% różnicy między Litwą, państwem z najniższymi kosztami, a Holandią, gdzie połączenia są najdroższe.

Takich rozbieżności cenowych nie można wyjaśnić różnicami w jakości czy kosztach świadczenia usług, ani też różnicami między siłą nabywczą konsumentów w poszczególnych państwach.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes stwierdziła: Dane te wyraźnie pokazują, że 28 istniejących obecnie krajowych rynków telekomunikacyjnych nie przynosi konsumentom korzyści, jakie dałby im jednolity rynek. Pilne podjęcie działań w celu stworzenia prawdziwie jednolitego rynku, który zapewni odpowiedni poziom łączności na całym kontynencie, ma pierwszorzędne znaczenie dla całej Unii Europejskiej.



Dużo mniejsze są różnice cen w innych kategoriach podstawowych towarów i usług na jednolitym rynku europejskim. Na przykład cena litra mleka waha się między 0,69 EUR a 0,99 EUR, bez względu na miejsce w Unii, co stanowi różnicę w cenie wynoszącą 43%. W przypadku produktów kupowanych sporadycznie, jak np. iPad, rozbieżność w cenach na terytorium Unii sięga jedynie 11%. W Unii Europejskiej istnieje jednolity rynek. Dlaczego zatem koszty połączeń telefonicznych są tak rozbieżne?



We wrześniu wiceprzewodnicząca Neelie Kroes przedstawi nowy pakiet służący wzmocnieniu jednolitego rynku telekomunikacyjnego.

Źródło tekstu: Komisja Europejska

Komentarze
Zaloguj się
25. ~...
0

2013-08-07 16:28:27

@24 To nie świeże, to typowy chemiczny bełt.

Odpowiedz

24. ~
0

2013-08-07 10:34:51

@17 da sie kupic w lidlu świeże mleko z 14 dniowym terminem ważności za jedyne 0,49e

Odpowiedz

23. ~
1

2013-08-06 22:38:55

@14 Ustaw na automat i wyjedź na skraj zasięgu (taką przeplatankę), to zobaczysz jak to jest fajnie, a i sztywne ustawienie operatora nie jest lepsze. Prędzej, czy później stracisz zasięg i nie wiadomo kiedy odzyskasz. Jak wiesz, to się bawisz telefonem, bo prosty restart fona nie wystarcza. A najlepsze jest w sklepie (salonie play) jak w końcu odzyskają zasięg, to potrafią powiedzieć że za tę usługę nie pobierają opłat (szkoda, że to ja nie poszedłem z tym telefonem, bo bym im powiedział co o tym myślę. Operator jak decyduje się na roaming wewnętrzny, to jednak mimo wszystko powinien zadbać o sprawność. Osobiście mam nr w play i nie narzekam poza tymi wpadkami.

Odpowiedz

22. ~RudyLis
2

2013-08-06 21:28:57

@14 Dobrze że dodałeś "jakby". To słowo może tłumaczyć, że "wydaje ci się" - a rzeczywistość jak zwykle mówi, że jest odwrotnie ;DDD

Odpowiedz

20. ~Józiek z gór
0

2013-08-06 20:41:05

@17 To w Lidlu masz świeże mleko?

Odpowiedz

19. ~bum
0

2013-08-06 20:32:33

@14: Równie dobrze mogłeś wziąć abonament, na pewno byłoby taniej i wygodniej, ale jak ma się we łbie narobione to niestety, się nie myśli.

Odpowiedz

18. ~
1

2013-08-06 20:10:25

@14 za 29 zł w Play masz no limit, a w TakTaku płaciłeś za każdą minutę. Bez sensu porównanie.

Odpowiedz

17. ~DJK
0

2013-08-06 19:51:03

u mnie mleko swieze 1 L w lidlu 0,49 EUR /2,05 PLN : 4,205 kurs EUR/PLN

Odpowiedz

16. ~mirekb
0

2013-08-06 18:26:12

analiza rynku,ok ale mogla byc za 2012.z roamnigiem juz nie jest zle..gdzie regulacja uslugi rozmowy miedzynarodowe-przynajmniej w ramach ue??tego bardziej trzeba

Odpowiedz

15. ~...
1

2013-08-06 17:58:51

774% - czyli te wszystkie ceny są z sufitu.

Odpowiedz

14. ~
-1

2013-08-06 17:38:52

W Polsce są tak samo duże różnice. Dzwonię średnio po 20 godzin w miesiącu i w Tak taku średnio płaciłem po 500 zł. na miesiąc, przeniosłem numer do Play Mini Max i płace 29 zł. na miesiąc. Jak widać spora różnica a jakość dźwięku jakby lepsza w Play.

Odpowiedz

13. ~JAFO
0

2013-08-06 17:36:32

Jak zrownaja zarobki to moga zrownac ceny - niech to wreszcie dotrze do tych co tak porownuja!

Odpowiedz

12. ~mati
0

2013-08-06 16:46:56

A w której tabelce jest Play ze swoim 2PLN za minutę międzynarodowego, i to z taktem co 30s / 1PLN ?

Odpowiedz

11. ~miki
0

2013-08-06 15:59:12

lepiej zerknijcie na daty w tych wykresach - koszty połączeń zliczane za rok 2011 a obliczenia wykonane w 2012 - no to jest to aktualne że ...... i do tego opublikowane rychło w czas

Odpowiedz

10. ~pir
0

2013-08-06 15:45:39

Jestem teraz w Egipcie i musialem kupic angielski numer z darmowymi polaczeniami przychodzacymi w roamingu. U nas tez jest jeszcze sporo do zrobienia.

Odpowiedz