DAJ CYNK

Raport Norton 2013: użytkownicy nie chronią swoich urządzeń

08.10.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2761

Ważne 0

4

Firma Symantec opublikowała "Raport Norton 2013", z którego wynika, że choć spadła liczba dorosłych internautów padających ofiarą cyberprzestępców, to średni koszt ataku przypadający na ofiarę wzrósł o 50%.

Firma Symantec opublikowała "Raport Norton 2013", z którego wynika, że choć spadła liczba dorosłych internautów padających ofiarą cyberprzestępców, to średni koszt ataku przypadający na ofiarę wzrósł o 50%.

Z Raportu Norton wynika, że 49% użytkowników wykorzystuje swoje prywatne urządzenia zarówno do pracy, jak i do zabawy. Stwarza to całkiem nowe zagrożenia dla firm, ponieważ cyberprzestępcy mają możliwość dotarcia do jeszcze większej ilości cennych informacji - powiedziała Jolanta Malak, dyrektor generalny w firmie Symantec Poland.

Raport wykazał również, że użytkownicy nie chronią swoich urządzeń, choć niemal połowie posiadaczy smartfonów zależy na nich tak bardzo, że ma je w zasięgu ręki również podczas snu. 48% użytkowników urządzeń mobilnych nie stosuje nawet podstawowych środków ostrożności, takich jak hasła, oprogramowanie zabezpieczające czy robienie kopii zapasowych plików. Ta beztroska stwarza ryzyko zarówno dla nich, jak i dla ich cyfrowej tożsamości.

Informacje dotyczące polskich internautów:

  • W ciągu ostatnich 12 miesięcy 6 milionów Polaków padło ofiarą cyberprzestępców.
  • W tym czasie koszty związane z działalnością przestępców internetowych wyniosły w naszym kraju 6 miliardów złotych.
  • Tylko 28% używa podstawowych programów zabezpieczających na smartfonach.
  • 50% użytkowników smartfonów nie kasuje maili od nieznanych nadawców.
  • 21% polskich rodziców pozwala dzieciom korzystać ze swoich służbowych urządzeń, a w szczególności grać na nich, pobierać aplikacje oraz robić zakupy.
  • 31% Polaków dzieli się z innymi swoimi hasłami do mediów społecznościowych.

Raport Norton (dawniej Norton Cybercrime Report) to badanie dotyczące cyberprzestępczości dotykającej użytkowników indywidualnych na całym świecie. Opiera się on na ankietach z udziałem ponad 13 tys. dorosłych respondentów z 24 krajów. Zobacz: Raport Norton 2013 - Prezentacja
Zobacz: Raport Norton 2013 - porownanie Polska-Świat

Źródło tekstu: Symantec

Przewiń w dół do następnego wpisu