DAJ CYNK

Przyjaciel ważniejszy od smartfonu

12.02.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 20

Ważne 1

1

Wielu z nas dla smartfonu zrezygnuje z telewizji i słodyczy, jednak schodzi on na dalszy plan, gdy stawką są bezpośrednie relacje z bliskimi.Wielu z nas dla smartfonu zrezygnuje z telewizji i słodyczy, jednak schodzi on na dalszy plan, gdy stawką są bezpośrednie relacje z bliskimi.

Smartfony to obecnie ważna i nieodłączna część naszego życia, o czym świadczy fakt, że wielu z nas nie rozstaje się ze swoim urządzeniem mobilnym nawet podczas snu. Druga część wykonanego na zlecenie Huaweia badania Smart(fonowe) relacje pokazuje, że aż 67% badanych jest gotowych zrezygnować z telewizji, jeśli jej oglądanie miałoby oznaczać rozstanie ze smartfonem, a 72% respondentów zadeklarowało, że zrezygnuje z jedzenia słodyczy przez miesiąc, jeśli mieliby wybierać między nimi a telefonem.

Jak się jednak okazało, stosunek do smartfonów zmienia się, gdy chodzi o podtrzymywanie prawdziwych relacji z ludźmi. 77% badanych stwierdziło, że wołałoby przestać korzystać ze smartfonu, niż zrezygnować z intymnych relacji z partnerem na pół roku. Badanie pokazało też, że potrafimy przedłożyć relacje z przyjaciółmi i dziećmi nad telefon. Aż 81% zrezygnuje ze smartfonu dla wyjścia z przyjaciółmi, a 89% poświęci go dla zabawy z dzieckiem (pytanie dotyczyło rodziców dzieci do lat 12).

Niektórzy uważają, że korzystanie ze smartfonu zabija relacje między ludźmi szybciej niż trwa wyjęcie go z kieszeni. Jednak urządzenia mobilne mogą mieć pozytywny wpływ na związki - pozwalają nam na częsty, nierzadko intymny kontakt z partnerem. Sondaż przeprowadzony na zlecenie Huawei pokazuje, że jesteśmy uzależnieni nie od urządzeń, ale od osób, z którymi możemy być blisko dzięki ich pośrednictwu - powiedział Tomasz Sobierajski, socjolog.

Narzekanie na to, że ludzie używają smartfonów, uważam za gnuśne i zbędne. Warto się zastanowić, dlaczego smartfony tak szybko przyjęły się pod niemalże każdą szerokością geograficzną. Moim zdaniem dlatego, że stworzyli je ludzie dla ludzi, i zrobili to po to, żeby ułatwić nam życie, pracę, wesprzeć relacje. Zadaniem dla socjologów i humanistów jest edukowanie ludzi, jak mądrze można korzystać z technologii. Jak robić to, żeby nie krzywdzić nikogo oraz nie zaburzać naturalnych procesów społecznych i komunikacyjnych.

Źródło tekstu: Huawei

Komentarze
Zaloguj się