DAJ CYNK

Polskie łącza jednymi z najwolniejszych w Europie

03.12.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7825

Ważne 10

2

W najnowszym badaniu Net Index średnia szybkość łączy na świecie wyniosła 16,23 Mb/s. Polska z 16,2 Mb/s uplasowała się na piątym od końca miejscu w Europie i 45 miejscu na świecie.

W najnowszym badaniu Net Index średnia szybkość łączy na świecie wyniosła 16,23 Mb/s. Polska z 16,2 Mb/s uplasowała się na piątym od końca miejscu w Europie i 45 miejscu na świecie.

Średnia dla Europy wniosła w listopadzie 21,73 Mb/s. Na pierwszym miejscu jest Rumunia z 52,69 Mb/s, tuż za nią Szwecja (42,83 Mb/s), Litwa (40,68 Mb/s) i Holandia (38,62 Mb/s). Wolniejszy niż Polacy Internet mają tylko mieszkańcy Słowenii (14,68 Mb/s), Cypru (8,10 Mb/s), Grecji (7,68 Mb/s) i Włoch (7 Mb/s).

W przypadku danych wysyłanych Polska wdrapuje się już ma 17. miejsce, z 5,19 Mb/s. Na pierwszym miejscu jest Litwa z 33,24 Mb/s, potem Rumunia (27,19 Mb/s) i Łotwa (26,55 Mb/s). Średnia dla Europy to 6,8 Mb/s, a dla całego świata - 7,12 Mb/s. W Hongkongu wysyłanie danych odbywa się ze średnią szybkością 58,41 Mb/s, to również Hongkong ma najszybsze łącza gdy chodzi o pobieranie (70,87 Mb/s), drugi jest Singapur (53,51 Mb/s), a trzecia Rumunia (53,61 Mb/s).

Najlepsze łącza w Polsce mają Siemianowice Śląskie ze średnią szybkością pobierania wynoszącą 52,49 Mb/s. Warszawa jest poza pierwszą pięćdziesiątką zestawienia, którą zamyka Zielona Góra z łączami średnio 21,1 Mb/s.

Pod względem dostawców Internetu pierwsze miejsce w Polsce zajmuje UPC (średnio 37,99 Mb/s), druga jest Inea (27,61 Mb/s), a trzecia Vectra (23,06 Mb/s). Powyższa lista dotyczy rankingu 20 najpopularniejszych sieci. Uwzględniając małych, lokalnych dostawców, najszybszy jest wrocławski CPRnet ze średnią szybkością łączy wynoszącą 155,88 Mb/s.

Wśród operatorów komórkowych prym wiedzie Polkomtel (14,25 Mb/s), za nim jest Centertel (6,08 Mb/s), PTC (5,63 Mb/s), P4 (4,36 Mb/s), a ostatnie na liście Aero 2 oferuje połączenia o szybkości średnio 0,75 Mb/s. Telekomunikacja Polska pojawia się w dwóch miejscach listy, jako Neostrada Plus (8,64 Mb/s) i tp (7,82 Mb/s).

W listopadzie przeprowadzono w Polsce za pomocą narzędzi firmy Ookla ponad 29 mln testów z blisko 6,5 mln unikalnych adresów IP. Na potrzeby zestawienia wykorzystano 873 tys. polskich wyników (odległość od serwera musiała być mniejsza niż 300 mil).

Źródło tekstu: Ookla, wł

Komentarze
Zaloguj się
59. ~Kaczy
0

2013-12-03 22:04:07

Rumunia od wielu lat mocno rozwija swoją infrastrukturę. Budują kosmiczne ilości sieci FTTH w GPONie.

Odpowiedz

58. dumelosw
0

2013-12-03 21:22:50

Jestem na poziomie Singapuru, w Polsce za tak słabe wyniki ponoszą głównie lokalni operatorzy sieci WIFI na wsiach i terenach podmiejskich, internet tani, ale strasznie wolny.

Odpowiedz

57. ~
0

2013-12-03 21:01:53

Jeśli chodzi o Polkomtel to potwierdzam. W HSPA+ spokojnie osiągam te 14Mb/s a w LTE poniżej 20Mb/s nie schodzę.

Odpowiedz

56. ~romano
1

2013-12-03 20:58:29

http://www.speedtest.net/result/3099366706.png a ja mam taki ;)

Odpowiedz

55. ~LepikPL
1

2013-12-03 20:10:19

Razi zacofanie łącz TP i ichnie tandetne routery, dodatkowo obniżające jakość Internetu. "Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się cienki drut" panie Pomarańcza.

Odpowiedz

54. ~oleś
1

2013-12-03 20:05:00

Te wyniki są niemiarodajne jeżeli mamy dynamicznie przydzielane adresy IP jak np. w neostradzie, bo raz IP używa klient ze wolnym, a raz z szybkim łączem. W teście zebrali statystyki tylko dla unikalnych IP ... Z drugiej strony jak operator chce sobie poprawić statystyki w tym teście to będzie stale przelatywał swoimi komputerami z najlepszymi łączami po swoich zakresach IP i podbijał sztucznie wyniki pomiarów

Odpowiedz

53. wlo
0

2013-12-03 19:18:38

Ja mogę mieć 10 megabitów, bo za tyle płacę, jednak mam niecałe 8 bo mam modem stary ;-)

Odpowiedz

52. wlo
0

2013-12-03 19:17:10

Hmmm... To zdaje się nie jest to co możemy mieć, bo oferta jest na wiele więcej, tylko to co mamy, bo ludzie tego chcą - niezależnie od przyczyn (brak potrzeby posiadania szybkich albo szkoda wydawać pieniędzy na szybsze skoro wystarcza wolniej za mniej)? A jakie są w innych krajach "rynkowe naciski" na użytkowników? czy nie właśnie brak wolniejszych opcji za niższe ceny i poprzez brak wybory biorą ludzie to co jest - najtańsze w ofercie? Jak te szybkości przekładają się na cenę? To jest dla mnie ciekawsze.

Odpowiedz

51. ~jasio
1

2013-12-03 19:01:59

ale tanio a przecież wiadomo ze regulatorom w UE o to tylko chodzi bo ładnie brzmi dla ludu, a i komisarze zadowoleni

Odpowiedz

50. ~pabloki
0

2013-12-03 17:57:32

jak mają nie być wolne skoro operatorzy ekonomizują działania w zakresie dostaw netu. u mnie od 1 .10 (plus) dostarcza internet z predkościa max 500 kbps . wczoraj zrezygnowałem bo ileż mozna a kilka godz później dzwoni dziunia i mówi że ma super oferta i nie przyjmuje do wiadomości że oferta i usługa to dwie różne rzeczy. Sprawdziłem i plus przynajmniej w moim rejonie ma coraz słabszą jakość ale dziwi mnie to bo raczej nie jest to związane z obciążeniem sieci. YT działa przerywanie , podobnie jak w orange.

Odpowiedz