DAJ CYNK

Polska branża teleinformatyczna będzie rozwijać się najszybciej w regionie [wideo]

28.02.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3633

Ważne 2

3

Polski rynek teleinformatyczny (ICT) może być warty nawet 80 mld zł. Ma też największy potencjał w regionie. Inwestycje w informatykę w Polsce dorównują tym w Austrii, a do tego nasz kraj przoduje w wykorzystaniu technologii chmur obliczeniowych.

Polski rynek teleinformatyczny (ICT) może być warty nawet 80 mld zł. Ma też największy potencjał w regionie. Inwestycje w informatykę w Polsce dorównują tym w Austrii, a do tego nasz kraj przoduje w wykorzystaniu technologii chmur obliczeniowych.

Korzystają na tym kraje firmy z branży oraz międzynarodowe korporacje, które ze względu na zasoby wykwalifikowanej kadry programistów w Polsce lokują swoje centra rozwojowe. Ocenia się, że rynek informatyczny to jest teraz powyżej 40 mld zł w Polsce. Rynek telekomunikacyjny to jest podobna wartość. Ponieważ te rynki bardzo się wymieniają, łączą ze sobą, to tę sumę przyjmowałbym jako głębokość rynku teleinformatycznego w Polsce - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Roman Durka, prezes Kapsch. Dodaje: - Branża rzeczywiście rozwija się cały czas. Chociaż kilka lat temu notowaliśmy spowolnienie kryzysowe. Pamiętamy straszny dołek na rynku IT, branża to przeżyła i teraz rozwija się nie najgorzej.

Kapsch przeprowadził badania w siedmiu krajach - Austrii, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowacji, Turcji i Węgrzech - z których wynika, że to właśnie w Polsce sektor ICT ma najlepsze perspektywy. Pod względem potencjału zajęliśmy pierwsze miejsce, a w ocenie gotowości rynku ICT, odzwierciedlającego bieżącą sytuacją, drugie.

Według Durki rynki informatyczny i telekomunikacyjny są już tak zintegrowane, że należy je traktować jako jeden. Podkreśla jednak, że wbrew przewidywaniom to informatyka ma dominującą rolę. Coraz więcej osób wykorzystuje internet do telefonowania i innych usług, które dawniej były świadczone przez firmy telekomunikacyjne.

Durka podkreśla, że świetne perspektywy dla Polski wynikają w dużej mierze z planowanych i spodziewanych wydatków na informatykę. W ciągu ostatnich trzech lat aż 35 proc. polskich firm zwiększyło swoje wydatki na IT, a przez kolejne trzy lata odsetek ten będzie najprawdopodobniej niewiele niższy.

Pojawiają się nowe inwestycje, nie tylko polskie, lecz także zagraniczne. To wszystko wymaga rozwiązań informatycznych. Informatyka jako taka zmienia się ciągle i to też jest powodem tego, że inwestycje informatyczne ciągle mają miejsce. Dzisiaj w zasadzie kupuje się rozwiązania. Dziś świat przesuwa się w kierunku chmury, i Polska też - podkreśla Durka.

Polska wśród badanych krajów zajęła pierwsze miejsce pod względem wykorzystania chmur obliczeniowych. 31 proc. analizowanych firm - o 4 punkty proc. więcej niż średnia - już z nich korzysta. 30 proc. planuje przenieść część działu IT do chmury w ciągu najbliższych trzech lat. Jedynym krajem, w którym wskaźniki te są równie wysokie, jest Turcja.

Według Durki silną stroną Polski są dobrze wykształceni programiści. To dzięki nim międzynarodowe koncerny lokują swoje centra rozwojowe w naszym kraju. - Polska jest potentatem. My już jesteśmy kopalnią programistów, Polska robi software dla całego świata. Wiele dużych firm ma w Polsce centra rozwojowe. Więc my już jesteśmy potęgą. Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, możemy nasz przemysł i instytucje doprowadzić do takiego poziomu, jakim świat już w niektórych obszarach dysponuje - prognozuje Durka. Wskazuje, że drugim poza rozwojem chmur obliczeniowych kierunkiem inwestycji powinien być outsourcing. Coraz więcej dużych firm rezygnuje z własnych zasobów IT, wybierając w zamian dzieloną infrastrukturę oferowaną przez wyspecjalizowanego dostawcę zewnętrznego. W Polsce outsourcing jest na średnim poziomie - korzysta z niego 45 proc. ankietowanych firm (o 1 punkt proc. więcej niż średnia z badania). Rozwój outsourcingu i chmur obliczeniowych nie jest już blokowany jakością sieci, ale nadal wymaga inwestycji. Durka podkreśla, że istniejące technologie muszą być coraz lepiej wykorzystywane. - Outsourcing i chmura powodują, że można dzielić koszty, czyli w ostatecznym rozrachunku okaże się, że taniej jest kupować usługi od specjalistów zamiast inwestować w teleinformatykę. To się dzisiaj bardzo standaryzuje, nawet aplikacje w wielu obszarach są dziś dość standardowe i można po prostu zakupić możliwość korzystania z aplikacji u poddostawcy. To jest szansa na rozwój - zwraca uwagę Durka.

Źródło tekstu: Newseria

Tagi: Roman Durka
Komentarze
Zaloguj się
7. ~Romek
0

2015-04-04 17:57:55

"Krwawy Roman" rozpoczął urzędowanie w Sygnity. Raczej nie porządzi długo bo podobno szykuje się kolejne wezwanie Asseco na przejęcie Sygnity... Jak pech to pech :-)

Odpowiedz

6. ~asdf
0

2014-03-03 10:56:40

typowy urzędniczy optymizm pana prezesika... wize rodem z kosmosu tak jak z kosmosu jest Kapsch

Odpowiedz

5. ~
0

2014-03-02 18:50:47

firma Kapsch od niedociągnięć na autostradach jak parokrotnie albo parenastokrotnie naliczane kary za to samo kiedy wolno tylko raz dziennie, firma od zbyt głośnych agregatów stawianych przy domach, firma od niezapewnienia przejezdności karetkom na autostradach,firma od tak wielu wpadek które nigdy nie powinny się zdarzyć stawia Polske na równi z Rumunią, może ten Kapsch ma pracowników z Rumuni skoro robią coś źle,a potem ludzie muszą ich szukać gdzieś w świecie,żeby ich powiadomić że coś schrzanili i żeby to naprawili

Odpowiedz

4. ~
0

2014-03-01 19:10:53

potwierdzam to co napisał tkubon - dodam, ze sieci komórkowe i internet (nawet stacjonarny) w UK jest BEZNADZIEJNY - Polska jest lata swietlne do przodu pod wzgledem jakosci i stabilnosci, nie dość tego, taki system BANKOWY (nie na temat ale chodzi o wieczne narzekanie w Polsce), u nas w kraju jest bardzo nowoczesny, w stosunku do niego w UK to jest jakas jesień sredniowiecza - ludzie nie zdajecie sobie sprawy jak to faktycznie wygląda w wielu przypadkach na tzw. zachodzie

Odpowiedz

3. ~tkubon
0

2014-02-28 21:37:44

oj tam narzekacie. Sprawdźcie sobie jak działa i ile kosztuje (nawet w stosunku do zarobków) np. net mobilny w Niemczech. U nas działa sto razy lepiej i jest dobrym substytutem netu stacjonarnego, bo Polaków mniej, większa przepustowość i więcej inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca. Nie znaczy, że jest super, ale porównanie rynku AT i PL jest zasadne jeśli chodzi o poziom cen

Odpowiedz

2. ~rough
1

2014-02-28 15:05:27

ma największy potencjał bo jest najbardziej zapóźniona w regionie... inwestujemy naaaaawet tyle co malutka, 4 razy mniejsza od Polski Austria, no normalnie woooow, jesteśmy de best, nie jesteśmy już porównywani do krajów naszej wielkości jak np. Hiszpania, tylko do karzełków

Odpowiedz

1. ~me
2

2014-02-28 11:15:57

Polska branża? Niemiecko-francusko-cypryjsko-grecka.

Odpowiedz