DAJ CYNK

Play i Plus to najcenniejsze marki wśród polskich telekomów

23.02.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6042

Ważne 11

5

Rzeczpospolita opublikowała ranking najcenniejszych polskich marek. Tuż za podium ponownie znalazły się Play i Plus.



Rzeczpospolita opublikowała ranking najcenniejszych polskich marek. Tuż za podium ponownie znalazły się Play i Plus.

Najcenniejszą polską marką okazał się być Orlen z wartością oszacowaną na 4,713 mld zł. Nas jednak bardziej interesują firmy telekomunikacyjne. Tuż za podium w zestawieniu ogólnym, a na pierwszych miejscach wśród polskich telekomów, znalazły się sieci komórkowe Play oraz Plus. Lokaty są identyczne, jak przed rokiem, ale wartość obu brandów nieco spadła:

  • 4) Play: 2,459 mld zł, spadek o 8% rok do roku (2,677 mld zł w 2016 roku),
  • 5) Plus: 2,262 mld zł, spadek o 10% (2,524 mld zł w 2016 roku).

Cała pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco:

L.p. Nazwa marki Wartość marki 2017 (mln zł) Wartość marki 2016 (mln zł) Zmiana Pozycja 2016
1 Orlen 4713,3 3935,0 20% 1
2 Biedronka 3848,3 3821,0 1% 2
3 PKO Bank Polski 2745,4 3240,1 -15% 3
4 Play 2458,5 2677,0 -8% 4
5 Plus 2261,6 2524,2 -10% 5
6 PZU 1981,1 2278,9 -13% 6
7 Poczta Polska 1964,2 105,0 1771% 114
8 Mlekovita 1685,9 1790,3 -6% 7
9 Bank Zachodni WBK 1552,3 1017,4 53% 11
10 Sokołów 1459,2 902,0 53% 15

Inni operatorzy telekomunikacyjni poradzili sobie znacznie gorzej:
  • 21) Cyfrowy Polsat: 738,4 mln zł, wzrost o 2% rok do roku,
  • 56) Netia: 303,1 mln zł, wzrost o 9%,
  • 74) Vectra: 189,5 mln zł, spadek o 10%,
  • 80) Multimedia: 168,4 mln zł, spadek o 9%.

Dla poszczególnych marek oszacowano także ich siłę (0-100 pkt), w której uwzględniono pozycję rynkową (maksymalnie 21 pkt), relacje z klientami (maks. 24 pkt), postrzeganie marki (maks. 45 pkt) oraz rodzaj rynku, na którym dana marka działa (do 10 pkt). Najsilniejsze polskie marki telekomunikacyjne osiągnęły następujące wyniki:

  • Play - 62,3 pkt,
  • Cyfrowy Polsat - 51,7 pkt,
  • Plus - 51,5 pkt,
  • Vectra - 41,8 pkt,
  • Multimedia - 41,5 pkt,
  • Netia - 37,7 pkt.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita

Tagi: play plus
Komentarze
Zaloguj się
67. ~Wx
0

2018-02-23 21:00:40

Gratulacje dla Play! Ja uciekam od T-itanica, którego zwą T-mobile. Najgorsza sieć jaką miałem. Już za 2 miechy witaj Play i nowa technologio.

Odpowiedz

66. ~hmm
0

2018-02-23 18:25:08

7@ Jest tego trochę np. Colian(niegdyś Colian Jutrzenka a jeszcze wcześniej Jutrzenka) ale bez względu na nazwę jest to 100% polski kapitał)

Odpowiedz

65. ~hmm
0

2018-02-23 18:21:17

61@ No cóż zawsze można napisać że komuszki z prlu ukradły rodzinie Wedlów rodzinną firmę co jest niezaprzeczalnym faktem,ale uwaga ówczesny rząd nazywał to wtedy "nacjonalizacją" wiec wiesz..Dziś nacjonalizacja kojarzy się z ...tępieniem złodziejstwa u biznesu i pokrywanie przez przejęcie cudzych firm strat poniesionych przez budżet państwa(patrz vat). ..Takie mamy czasy.:)64@ Tak..wiesz t-mobile jest marką niemiecką z oddziałami na świecie czy to jednak czyni polski oddział t-mobile polską marką?Era była polska marką, ale się...sprzedali.Play i Plus gdziekolwiek kapitał ich idzie tj.płacą podatki mają jednak swoją działalność tylko i wyłącznie na terenie Polski czytaj są typową lokalną marką znaną tylko u nas w Polsce.O t-mobile czy orange nie da się tego samego powiedzieć.Ale przykładowo mamy w Polsce bank Alior który powstał z kapitału francusko włoskiego konsorcjum ale działalność bankową prowadzi pod tą nazwą tylko i wyłącznie w Polsce, do tego sprzedali 25% udziałów PZU czyli są w zasadzie polską marką.

Odpowiedz

64. ~
0

2018-02-23 17:06:58

Dla inteligentych inaczej: marka to nie to samo co firma! Niemiecka firma może mieć polską markę, tzn. stworzoną tylko na nasz rynek i w naszym kraju. No prościej już nie można.

Odpowiedz

63. ~Ccc
0

2018-02-23 16:53:56

Biedronka nie jest polska wieco o co chodzi?

Odpowiedz

62. ~promo
0

2018-02-23 16:42:38

@60 obozy też były w Polsce...

Odpowiedz

2018-02-23 15:55:25

@53"Przejeli" - ciekawe okreslenie na komunistyczny rozboj i zlodziejstwo. Cos jak skmombinowac czy zorganizowac.

Odpowiedz

60. ~Pawelek1
-1

2018-02-23 15:55:18

Skoro Play taki słaby czemu tak daleko wypłynął,jest was garstka narzekających na PlayStation,większość polski jest zadowolona.A tak ogólnie to każda sieć jest polską bo jest w Polsce,nadajniki są w Polsce a kasa zawsze jest prana za granicę.Nic nowego.

Odpowiedz

59. ~dam
0

2018-02-23 15:30:53

Marka to znaczy że dany produkt a dokładniej jej nazwa została wymyślona na potrzeby polskiego rynku gdyby t mobile w Polsce nazywał się abc GSM to byłaby to Polska Marka. rozumiecie już? i wy się wypowiadanie często Play upadnie to koniec Orange itd widać jak się znacie

Odpowiedz

58. ~Frank
0

2018-02-23 15:07:31

No tak najcenniejsze polskie sieci komórkowe ten PLUS i PLAY o najmniejszym, najmarniejszym obecnie zasięgu w kraju, w tym przodują zgodzę, króluje w tym PLUS, drugi jest PLAY, ratuje go romaning T-Mobile, bo bez tego by cienko piszczał i byłby ze swoim macierzystym zasięgiem ten PLAY tylko w samych miastach wojewódzkich i powiatowych z zasięgiem na szarym końcu, a PLUS w ogóle nic nie robi tylko jeszcze likwiduje nadajniki i gdzie jeszcze w latach 90 zostało postawione za czasów państwowej spółki ma jakiś zasięg, dalej nie ma wcale, brak nawet podstawowego GSM, nie wynajduje wcale tego mi w telefonie i jak nie zacznie ten Plus korzystać też z romaningu to cienko to widać i nadajników sieci NetWorkS! , czyli sieci Orange i T-Mobile...................

Odpowiedz

57. ~Marek
0

2018-02-23 14:38:11

52. ~Pedro. Play wcale nie ma największej bazy abonentów lecz Orange. Nie uwzględniłeś choćby telefonii stacjonarnej

Odpowiedz

56. ~
0

2018-02-23 14:32:10

Odpowiedz

55. ~Pawelek1
0

2018-02-23 14:29:38

@49 ja mam no limit wbplay za 30 zł w abonamencie.A jak jesteś Polakiem cbulakiem to i 5 złoty robi ci różnice.Niestey biedy z krwi nie wyplewisz.

Odpowiedz

54. ~Siedem C
1

2018-02-23 14:27:25

O, masz ... jeszcze więcej się dowiedziałem (52) że plej to jakiś Prometeusz jest! Dzięki niemu mamy ogień... eh... chyba wystarczy mi tych newsów...

Odpowiedz

53. ~hmm
0

2018-02-23 14:25:12

31@ Ale zakręciłeś z tym Wedlem,Ale najpierw to Wedel był Prywatny (i to niemiecki bo założyciel firmy to Niemiecki emigrant) a potem była to firma rodzinna aż po 2 wojnie światowej,a w 1949 przejęli go polskie komuszki tj za prlu i tak Wedel stał się prawdziwie polski.Po samolikwidacji Prlu firma została sprywatyzowana i i sprzedana koncernowi Pepsico. w 1991.Ale im zależało tylko na słonych przekąskach i w 1999 Wedla podzielono i część czekoladową sprzedano ...Anglikom (Cadbery)wraz z marką Wedel,delicje koncernowi Danone,a ciastka firmie Leaf. Pepsico zatrzymało...Chipsy.Co ciekawe Cadbery legalnie dogadał się ze spadkobiercami z rodziny Wedlów i legalnie odkupił od nich firmę i prawa do nazwy i znaku towarowego(podobno 5 milionów dolarów dali).W 2010 firmę tą przejęli amerykanie z koncernu Krafft. Ale z przyczyn monopolistycznych tj unijnych przepisów zostali zmuszeni do podzielenia swojego konsorcjum na 2 części (Kraft i Melende z na Europę) a i tak musieli część marki Wedel sprzedać i sprzedali Japończykom (Lotte)co ciekawe "delicje szampańskie" należą do części koncernu Melendez. Ogólnie mówiąc z Wedlem to jest niezła historia i to nieźle zakręcona.Ale przynajmniej Goplana jest 100% polska firmą..:)

Odpowiedz