DAJ CYNK

Pełny raport o przenośności numerów w 1H2016

06.07.2016

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 16225

Ważne 16

1

W I półroczu sieć zmieniło 785,5 tys. numerów, o 4,5% mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W samym II kwartale było to 375 tys., co stanowi spadek o 1,5% w ujęciu rocznym. Na szczególną uwagę zasługuje wyraźnie pogarszający się bilans P4, który w II kwartale oddał więcej numerów niż Polkomtel i Orange.

W I półroczu sieć zmieniło 785,5 tys. numerów, o 4,5% mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W samym II kwartale było to 375 tys., co stanowi spadek o 1,5% w ujęciu rocznym. Na szczególną uwagę zasługuje wyraźnie pogarszający się bilans P4, który w II kwartale oddał więcej numerów niż Polkomtel i Orange.

Wyniki II kwartału można dość szybko omówić w wypadku Orange i Polkomtel. Oba telekomy "dają radę". Orange kolejny kwartał zalicza "na plus", a Polkomtel, choć jest minimalnie "pod kreską", to kolejny raz oddał najmniej numerów spośród czterech największych operatorów.

T-Mobile zanotował kolejny zły kwartał. W porównaniu do I kwartału, udział w przyjęciach zwiększył o zaledwie 1,8 p.p. (Polkomtel o 2,7 p.p.), a w oddaniach zmalał 3,4 p.p. To wszystko pomimo akcji promocyjnej z abonamentem na próbę (100 GB za 10 zł na 4 miesiące). Widać, że popracowano nad procesem odejść, ale jeszcze niewystarczająco - albo niewystarczająco popracowano nad długofalową ofertą (choć oferta ze smartfonami Huawei jest wyśmienita).

Zobacz: T-Mobile - testuj za dychę przez cztery miesiące.

Na specjalną uwagę zasługuje P4. W porównaniu do I kwartału, w II kwartale udział w oddaniach zwiększył się o 3 p.p., a w przyjęciach zmalał o 4 p.p. Tu można sobie postawić pytanie o przyczynę tego stanu rzeczy. Oferta, która szczególnie z telefonami nie należy do najtańszych? Wyczerpuje się potencjał reklam? Kończy wizerunek challangera? Trudno jest wskazać jednoznaczną przyczynę, na pewno jest ich kilka, jednak przy tym tempie zmian jeszcze w IV kwartale możemy mieć zmianę na pozycji lidera przenośności numerów.

(tys. w 2Q) Oddał Udział oddań Przyjął Udział przyjęć Bilans
P4 91,4 24,4% 128,2 34,2% +36,8
Orange 90,6 24,2% 106,1 28,3% +15,5
Polkomtel 78,6 21,0% 70,6 18,8% -8,0
T-Mobile 108,0 28,8% 45,2 12,1% -62,8
Pozostali 6,4 1,7% 24,9 6,6% +18,5

(tys. w 1H) Oddał Udział oddań Przyjął Udział przyjęć Bilans
P4 179,3 22,8% 285,0 36,3% +105,7
Orange 189,8 24,2% 225,4 28,7% +35,6
Polkomtel 166,1 21,1% 137,1 17,5% -29,0
T-Mobile 240,5 30,6% 87,2 11,1% -153,3
Pozostali 9,8 1,2% 50,8 6,5% +41,0

Zmiana do 1Q/2Q16 Oddania Przyjęcia
P4 +3,0 p.p. -4,0 p.p.
Orange +0,0 p.p. -0,7 p.p.
Polkomtel -0,3 p.p. +2,7 p.p.
T-Mobile -3,4 p.p. +1,8 p.p.

Za gros wyników pozostałych operatorów w II kwartale odpowiada, oczywiście, Virgin Mobile ze świetnym (jak na MVNO) wynikiem 17,5 tys. przyjęć i 3,6 tys. oddań. To trochę gorszy wynik w obu parametrach niż w I kwartale. W ujęciu netto na uwagę zasługuje rezultat Mobile Vikings (1,6 tys. na plusie), Netii (900 numerów na plusie) i Premium Mobile (600 numerów na plusie). Pozostali operatorzy zanotowali niewielkie, kilkudziesięcionumerowe migracje.

Zobacz: Pełny raport o przenośności numerów w 1Q2016.
Zobacz: Pełny obraz polskiego rynku kart SIM w 1Q2016.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
104. Romlen
0

2016-07-13 12:52:04

Czy istnieją statystyki dostępne dla publiki o danych takich jak: 1) jaki operator ma najbardziej obciążone BTS-y i infrastrukturę, 2) u kogo abonenci najwięcej wygadują minut, wysyłają wiadomości, zużywają MB danych w ramach jednego numeru , 3) który z operatorów cieszy się najbardziej terminowymi wpłatami i najmniej ściga problematycznych klientów? Ot ciekawostka ale zainteresuje pewnie nie tylko mnie :)

Odpowiedz

103. ~KS
0

2016-07-09 15:04:35

Ja sam przerzuciłem kilka numerów z Play do Virgin za free mam co miesiąc 300mb 30min do wszystkich i 30sms a 5zł deje utrzymanie numeru na 12mcy. Oferta Play dla nowych może już nie być atrakcyjna jak niegdyś . Telefony drogie !. Ja nadal mam w ofercie biznesowej przyzwoity abonament na 5 kart sim gdzie płace 110zł brutto!!! a mam do podziału 100GB i wszystko za free

Odpowiedz

102. ~
0

2016-07-09 14:59:27

Ja też przeszedłem z Play do Plusa. Net chodzi dużo lepiej a pozostałe rzeczy to podobnie. Teraz przynajmniej nie ma pro leków z zasięgiem poza miastem

Odpowiedz

101. ~Specjalista
0

2016-07-08 09:10:19

Swoją drogą ciekawe jakie wyniki miałby t-mobile gdyby nie ratowali się na siłę ofertą za 10 zł na 4 miesiące? Haha. Mieliby jakiekolwiek przyjścia klientów? A te umowy niebawem się kończą.

Odpowiedz

100. ~
1

2016-07-08 05:33:43

97 widać że jesteś sprzedawca w Play i na siłę próbujesz uatrakcyjnić ofertę tego słabego operatora.Hitem to był abonament w T-Mobile na 12m-cy z Huawe P9 lite za 199zł w abo za 69,99zł.Co takiego extra jest w Play w abo z telefonem?

Odpowiedz

99. ~
0

2016-07-07 19:33:26

98, to przybliż mi cenę P9 Lite w Play lub jakiegoś porównywalnego telefonu w abo do 70zł i przy 1 numerze.Wg mnie te oferty wcale nie są specjalnie atrakcyjne jak to opisujesz a w salonach także nie widzę wzmożonego ruchu.Największy ruch widzę w Orange i Plusie.

Odpowiedz

98. ~znafca
0

2016-07-07 19:15:22

pabloki jak ktoś potrafi liczyć to telefony w nowych ofertach może mieć za bezcen. Tak jak już pisałem wcześniej - to nie jest oferta dla osób które chcą bez telefonu - dla nich jest karta! Play to ładnie rozdzielił bez telefonu -karta, z telefonem - abonament. Działa to znakomicie tylko trzeba dobrze liczyć :)

Odpowiedz

97. ~znafca
0

2016-07-07 19:03:55

93-Witku bardziej chodziło mi o to żebyś nie wyciągał takich wniosków " jednak przy tym tempie zmian jeszcze w IV kwartale możemy mieć zmianę na pozycji lidera przenośności numerów." Już teraz mogę Ci powiedzieć że są one błędne :) Spójrz jak lawirują cenniki z telefonami. Już kilka razy się zmieniały bo oferta na prawdę stała się hitem i jest ogromne zainteresowanie na nowe oferty.

Odpowiedz

96. ~pabloki
-2

2016-07-07 13:20:25

92 zatem frajerów nie brakuje. ale spokojnie za 2 lata sobie pójdą gdzie indziej i ne będą sie mogli tego momentu doczekać . na titanicu tez orkiestra grała do końca , oni tez będą bohaterami.

Odpowiedz

95. ~licozaur
-2

2016-07-07 13:13:40

@47 reklamy t-mobile zapadly widocznie i Tobie w pamiec, wiec ich cel osiagniety. O tym, czy komus one przypadaja do gustu czy nie mozna dyskutowac ale chyba zadna inna siec nie ma tak szeroko komentownych spotow.

Odpowiedz

94. punto
2

2016-07-07 11:17:48

T-Mobile i Virgin prowadzą tak nachalną politykę związaną np ze spamem, że nie życzę im niczego dobrego.Zapewne moje wymagania są inne niż większości, ponieważ popularność Playa była wtedy, gdy dla mnie niewiele oferowali. Teraz mają ciekawą ofertę choćby PLAY UNLIMITED za 25zł.

Odpowiedz

93. WitekT
0

2016-07-07 11:12:15

ZNAFCA: jak mam przeanalizować? :-)

Odpowiedz

92. ~ZNAFCA
0

2016-07-07 10:55:35

Witku przeanalizuj jak rynek przyjął nową ofertę Playa na abonament. W salonach zwiększyła się sprzedaż o przeszło 100%. Jak żyje nie pamiętam takiego wzrostu sprzedaży. To będzie kwartał P4 i to bardzo gruby kwartał :)

Odpowiedz

2016-07-07 10:54:50

mamy tutaj ujęte tylko numery przenoszone, jest to tylko część rynku, te dane potwierdzają tylko jedną prawidłowość, konkurencyjna sieć operator daje w promocji 6 miesięcy za zero zł i dlatego się opłaca zmienić operatora, oczywiście według przenoszącego klienta numer do konkurencji, 6 miesięcy szybko mija a potem trzeba płacić niejednokrotnie wyższe zobowiązanie niż u obecnego operatora, fundując sobie cichą podwyżkę, osobiście popieram takie zachowanie, być może moja oferta nie zdrożeje.

Odpowiedz

90. ~me
-1

2016-07-07 10:02:23

87 Konkurencja już virgin wyprzedziła. Coś mi się zdaje, że ciężko będzie im zrealizować cel 1 miliona klientów w dwa lata, skoro 15 tys. przenosi się do nich w kwartale.

Odpowiedz