DAJ CYNK

Brazylia nie chce iPhone'ów bez ładowarek

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

iPhone bez ładowarki zakaz sprzedaży Brazylia

Apple już za niecałą dobę pokaże nowe smartfony z serii iPhone 14. Jednak co najmniej w jednym kraju nie będą one mogły być sprzedawane, chyba że w zestawie z ładowarką.

Brazylijski rząd nie był zadowolony, gdy Apple przestał dołączać ładowarkę do iPhone'ów. Z tego powodu w kraju tym nie kupimy iPhone'ów 12 ani iPhone'ów 13, a podobny los czeka również nadchodzące iPhone'y 14.

Brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego nie tylko wstrzymało sprzedaż iPhone'ów bez ładowarki, ale również nakazało firmie Apple zapłacenie grzywny w wysokości 12 275 500 reali (ponad 11,3 mln zł). Anulowano również rejestrację iPhone'ów 12 w brazylijskiej agencji telekomunikacyjnej Anatel.

Co ciekawe, zakaz sprzedaży iPhone'ów bez ładowarki został wydany na dzień przed oficjalną prezentacją najnowszych smartfonów Apple'a, które również trafią na rynek bez ładowarki. Amerykański gigant może się odwołać od tej decyzji, ale nie wiemy, czy tak się stanie.

Senacon, brazylijska agencja ochrony konsumentów twierdzi, że decyzja Apple o rezygnacji z ładowarki jest obciążeniem dla klientów i że firma może znaleźć inne sposoby na zmniejszenie wpływu na środowisko, na przykład przechodząc na standard USB-C. Brak ładującej w zestawie sprzedażowym sprawia, że urządzenie jest niekompletne i zmusza klientów do dokonania dodatkowego zakupu. Władze Brazylii już rok temu nałożyły na Apple karę grzywny za brak ładowarki w iPhone'ach 12, a teraz stwierdziły, że amerykańska firma nie podjęła żadnych środków w celu zminimalizowania szkód i nadal sprzedaje telefony komórkowe bez ładowarek.

Zobacz: iPhone 14: nowy przeciek ze specyfikacją i cenami smartfonów
Zobacz: Smartfony premium są coraz droższe, a większość z nich to iPhone'y

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Framesira / Shutterstock.com

Źródło tekstu: gov.br