DAJ CYNK

Europa uwielbia Wi-Fi: Według nowego badania należy zwiększyć zakres dostępnego widma

01.08.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3324

Ważne 3

0

Z przeprowadzonego niedawno przez Komisję Europejską badania wynika, że Wi-Fi cieszy się ogromnym powodzeniem, a tendencja ta ma się utrzymać. 71% ogółu danych przesyłanych za pośrednictwem sieci bezprzewodowych w UE w 2012 roku trafiła do smartfonów i tabletów przy użyciu Wi-Fi, a wskaźnik ten może wzrosnąć do 78% w roku 2016.

Z przeprowadzonego niedawno przez Komisję Europejską badania wynika, że Wi-Fi cieszy się ogromnym powodzeniem, a tendencja ta ma się utrzymać. 71% ogółu danych przesyłanych za pośrednictwem sieci bezprzewodowych w UE w 2012 roku trafiła do smartfonów i tabletów przy użyciu Wi-Fi, a wskaźnik ten może wzrosnąć do 78% w roku 2016.

Wyniki pokazują, jak niższe koszty korzystania z hotspotów Wi-Fi prowadzą do zmiany zachowań konsumentów. W związku z tym w badaniu zalecono zwiększenie zakresu dostępnego widma w całej UE, aby zaspokoić to rosnące zapotrzebowanie.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała: Wi-Fi odniosło ogromny sukces i wszystkim przynosi korzyści. Dołożę wszelkich starań, aby Komisja Europejska przyczyniła się do rozpowszechnienia korzystania z Wi-Fi dzięki zwiększeniu zakresu dostępnego widma i ograniczeniu regulacji.

Mimo iż sieci 3G i 4G są niezbędne, by zapewnić możliwość pełnego korzystania z dobrodziejstw mobilnego Internetu, koszty zakupu praw do widma na potrzeby obsługi tych sieci są obecnie wysokie, konsumenci ponoszą znaczne koszty korzystania z tych sieci (na przykład podczas roamingu), a same sieci w wielu częściach Europy są już przeciążone ze względu na brak dostępnego widma.

Systemy pozwalające na udostępnianie swojej sieci Wi-Fi innym osobom są wspaniałym przykładem na to, jak można wspólnymi siłami zapewnić wszystkim dostęp do internetu. Wszyscy Europejczycy powinni mieć możliwość korzystania z internetu nie tylko w domu i miejscu pracy, stwierdziła Neelie Kroes.

Łączne zastosowanie Wi-Fi i innych elementów infrastruktury opartych na nadajnikach o małej mocy (uzupełniających tradycyjne duże stacje bazowe sieci komórkowej) pozwoliłoby na ograniczenie przeciążenia sieci 3G i 4G dzięki zapewnieniu funkcjonalności dosyłu poza tymi sieciami, a także zmniejszenie kosztów ponoszonych przez operatorów i użytkowników sieci. Rozpowszechnienie korzystania z tych technologii pozwoliłoby operatorom na zaoszczędzenie dziesiątków miliardów euro na modernizację sieci w celu zaspokojenia popytu.

Konsumenci mogliby zaoszczędzić, korzystając z Wi-Fi, zamiast płacić za usługi przesyłania danych przez sieć telefonii komórkowej w momencie, gdy znajdują się w pobliżu hotspotu Wi-Fi. Nadajniki o małej mocy mogą również zapewnić zasięg w trudnodostępnych miejscach, w tym wewnątrz dużych budynków.

W badaniu zalecono:

  • zwiększenie zakresu ogólnie dostępnego widma na świecie z 5 150 MHz do 5 925 MHz na potrzeby Wi-Fi;
  • kontynuację pełnego udostępniania pasm 2,6 GHz oraz 3,5 GHz na potrzeby łączności bezprzewodowej oraz przeprowadzenie konsultacji na temat przyszłych możliwości udzielania licencji na pasmo 3,5 GHz oraz inne potencjalne nowe pasma częstotliwości;
  • zmniejszenie obciążeń administracyjnych w zakresie wprowadzenia usług odciążania i sieci w miejscach publicznych.

Źródło tekstu: Komisja Europejska

Komentarze
Zaloguj się
12. ~
0

2013-08-03 21:44:43

Cos jak netia fon?

Odpowiedz

11. ~malkontenci
0

2013-08-03 06:22:09

Ja od pół roku korzystam z wi-fi 2,5 MHz darmowo w domu (PC) a na mieście też darmowy hot-spoty (smartfon i tablet) zaś wcześniej pijawka prywatna pobierała kosmiczną cenę 43zł za nowoczesny ponoć dostęp na częstotl. 5 MHz. W końcu nie dałem się oszolomić i teraz mam całkowitą darmochę a na domiar stabilnie pracującą i nawet w weekendy a więc polecam i po raz pierwszy zgadzam się z Unią. Brawo unia wolności.

Odpowiedz

10. ~WiFi fan
0

2013-08-02 10:22:06

Pasma Wifi podlegają ograniczeniom mocowym: 100 mW Eirp (mocy z uwzględnieniem zysku anteny) na 2, 4 GHz i 1 W Eirp na 5 GHz. Jeśli ktoś wykorzystuje regularnie sprzęt o wiekszej mocy to mozna próbować to zgłosić do UKE. Jeśli UKE sie tym zainteresuje ( w mysl prawa powinno) to moga nakazac wyłączenie felernego sprzętu.

Odpowiedz

9. ~
1

2013-08-01 22:21:59

Takze - powtarzam- won z tymi pseudo dostawcami netu z pasm wifi. Smieciarze na smietnik.

Odpowiedz

8. ~
0

2013-08-01 22:20:41

Norma jest, ze ich sprzet swieci z duza moca i pozniej sa problemy. Tak jak pisalem- niektorzy leca na opcji auto- jak im routrery zestawia takie sa kanaly. No a dlaczego maja takie problemy ? Bo oszczedzaja. Duze odleglosci miedzy hotspotami, trzeba wyżyłowac moc ( przy okazji dziala to srednio stabilnie- bo co noz sa narzekania na lokalnym forum na stabilnosc , predkosc ). No nie stac na doprowadzenie lacza do kazdego hotspota, nie stac na porzadne anteny i okablowanie, nbie stac na zasilanie awaryjne, nie stac na 5.8 i gestsza siec hotspotow... Nie stac na montaz w dobrych lokalizacjach- tylko byle gdzie. Na pewno nie stac na jakakolwiek analize propagacji ( tym bardziej w terenie gorskim - a to takie proste i mozna zrobic to samemu , nie majac zbyt wielkiej wiedzy fachowej ). Ogolnie, wifi i swiadczenie uslug po wifi to jedna wielka pierdylona amatorka.

Odpowiedz

7. ~
0

2013-08-01 22:11:01

48 uzywam . Na codzien. Wiekszosc w 5.8 zestawia linki miedzy bazowkami. Robiac przy tym niesamowity syf w eterze. Ci ktorzy sprzedaja uryne ( dobrze nazwane ) wala wszystko na 2.4. Ci to sa smieciarze do potegi. Mamy na " wsi" 3 operatorow. Wlasciwie jeden w jeden to g.ó.w.n.o.

Odpowiedz

6. ~...
0

2013-08-01 21:13:10

Najpierw zduszono rynek, dając wielkim co tylko chcieli, a teraz dobrodusznie dadzą (o ile w ogóle) trochę wolnego pasma. Normalnie dobroczyńcy! Niech UKE uwolni pasmo 10GHz dla małych ISP a będzie dobrze i nie będzie trzeba niczego poszerzać, bo i tak powyższe pasma od dawna po cichu mali ISP wykorzystują...

Odpowiedz

5. ~
0

2013-08-01 16:31:41

Nelly zaleca udostępnianie wifi ale już nie obchodzi ją że po jakimś czasie o godzinie czwartej nad ranem antyterroryści wyważą drzwi w mieszkaniu takiego dobrodusznego udostępniającego.

Odpowiedz

0

2013-08-01 15:45:25

@2: Używasz w domu pasma 5,8 GHz? Masz w ogóle telefon/laptopa, który je obsługuje? 100% telefonów w ogóle tego nie ma i jakieś 50% laptopów. Każdy normalny ISP działa na paśmie 5,8 GHz, które bardzo słabo przenika przez ściany i wnosi mało zakłóceń. Jeśli jakiś ISP działa na 2,4 GHz to sprzedaje urynę, a nie internet.

Odpowiedz

3. ~hymm
0

2013-08-01 14:27:39

Nie głupie : )

Odpowiedz

2. ~
2

2013-08-01 12:53:07

zabronic wykorzystania komercyjnego tego pasma, to mialo byc rozwiazanie ostatniej mili i dostepu bezprzewodowego do sieci a nie sposob na zarobek. Pozniej lokalni smieca pakujac jakies mega mocne routery i zajmujac polowe kanalow ( lub wlaczajac automatyczne ustalanie kanalow - i codziennie mamy lampe na innym )

Odpowiedz

1. ~medyk
2

2013-08-01 12:50:42

czy aby nie byly to pobozne zyczenia ?

Odpowiedz