DAJ CYNK

Centralna Baza Rachunków zmieni podejście do tajemnicy bankowej

18.01.2017

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7624

Ważne 6

3

Ministerstwo Finansów chce utworzyć Centralną Bazę Rachunków, która zbierać będzie dane na temat tego, czy i z jakich usług finansowych korzystamy. Dostęp online do bazy będzie miało kilkanaście podmiotów.



Ministerstwo Finansów chce utworzyć Centralną Bazę Rachunków, która zbierać będzie dane na temat tego, czy i z jakich usług finansowych korzystamy. Dostęp online do bazy będzie miało kilkanaście podmiotów.

Nowe narzędzie Ministerstwa Finansów ma za zadanie m.in. ułatwienie wykrywania działalności przestępczej. Centralna Baza Rachunków będzie typowała podejrzane rachunki na podstawie analizy zbieranych metadanych. Ministerstwo otrzyma też bardziej szczegółowe informacje, takie jak numer telefonu czy adres e-mail, podane podczas wykonywanych przez nas operacji finansowych.

Te operacje to nie tylko zakładanie rachunków bankowych czy korzystanie z usług kredytowych, ale też kontakty telefoniczne, e-mailowe czy internetowe z bankiem, korzystanie z usług parabankowych, zakup kryptowaluty czy przechowywanie gotówki w skrytkach bankowych. Ministerstwo Finansów chce tym sposobem połączyć informacje o aktywności w Internecie z informacjami o rachunkach bankowych.

Do tych metadanych dostęp będzie miało od ręki kilkanaście podmiotów, takich jak policja czy urzędy skarbowe i to bez jakiejś specjalnej kontroli. Jedynie informacja o wysokości zgromadzonych środków i ich źródle póki co nie znajdzie się w Centralnej Bazie Rachunków i pozostanie pod kontrolą sądów.

Jednocześnie trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które rozszerzają uprawnienia policji i np. pozwalają zainstalować podsłuch "w celu ujawnienia mienia zagrożonego przepadkiem".

Zdaniem Fundacji Panoptykon, proponowane zmiany w prawie spowodują dalsze zaburzanie równowagi między uprawnieniami służb a prawami obywateli - po niedawnych zmianach wprowadzonych ustawą "antyterrorystyczną".

Źródło tekstu: Fundacja Panoptykon, Rządowe Centrum Legislacji

Komentarze
Zaloguj się
0

2017-01-22 22:09:20

Czy to było konsultowane z członkami Układu Wyszehradzkiego?

Odpowiedz

0

2017-01-22 17:22:15

Jak nie ma gdzie powciskać kolegów do pracy, to trzeba miejsce pracy stworzyć. Ciekawe ile nas wszystkich ten nowy urząd będzie kosztował. Misiewicze będą mieli potworzone stanowiska. Jeden już siedzi w MON. Brawo PiS

Odpowiedz

0

2017-01-22 16:53:50

Chiny Ludowe

Odpowiedz

74. ~
1

2017-01-20 21:17:05

"Normalni" będą zakładali konta za granicą, a nienormalni nie mają wyboru. Tak jak z kartami sim.

Odpowiedz

73. ~pszemeq
0

2017-01-19 21:33:14

Budowa takiego systemu, który zapewniał by oczekiwany, wysoki poziom bezpieczństwa jest trudne i drogie oraz wymaga rygorystycznych przepisów eksploatacji. Niestety znając naszą administrację państwową ( niezależnie od aktualnie będących przy władzy) mam obawy co do budowy takiego systemu. Zbyt duża będzie (obawiam się) pookusa żeby zrobić coś taniej czy zbyt duża chęć i kolejka osób do grzebania w danych...

Odpowiedz

72. ~frasag
0

2017-01-19 20:58:21

@71 Calm7: No dla mnie też to dziwne- ale telefon był wart może 30 zł- nowy kosztował poniżej 60 zł. Może to inny pacjent zabrał sim dla kasy? nie wiem- może myślał że tam jest kilka setek a tam kilka zł było.

Odpowiedz

0

2017-01-19 20:23:04

70). Pierwszy raz słyszę o zajumaniu karty sim:-D :-D :-D

Odpowiedz

70. ~frasag
0

2017-01-19 19:50:35

@68: siostra załatwiała duplikat w Play, bo sima ktoś zakosił podczas pobytu w szpitalu (telefon zostawił). Ale nie wiem o co pytali- kilka lat temu to było.

Odpowiedz

69. ~playako
-2

2017-01-19 19:45:23

jak przeszkadza, to emigracja czeka

Odpowiedz

68. ~a-go
1

2017-01-19 19:23:28

#55 Duplikat karty wydano mi w TT, gdy podałem numery, na które najczęściej dzwoniłem...

Odpowiedz

67. ~a-go
2

2017-01-19 19:21:49

#54 Przykładem demokracji są również Stany Zjednoczone. Kupiłem tam kartę AT&T i nikt nie żądał ode mnie dokumentów...

Odpowiedz

66. ~a-go
1

2017-01-19 19:17:42

Widocznie obecna władza boi się swoich wyborców... Żyję już na tyle długo, by obecne metody sprawowania władzy móc porównywać z tym, co pamiętam i z czym walczyło się. Są tożsame... Dawne zniewolenie zostało nam narzucone, a obecne wybraliśmy (nie ja!) sobie sami. Jest mi wstyd za współobywateli...

Odpowiedz

65. ~
2

2017-01-19 16:52:04

oo minusy lecą, pisowczyki i na telepolisie siedzą, dostali po 500 i dziadują dalej na darmowym internecie, jeszcze będziecie płakać krokodylimi łzami, pislam nas czeka i tyle a nie /''/''dobra zmiana/''/'', dopiero rok rządzą, teraz jest etap testowania ludu ile praw da sobie odebrać, protestów nie ma poza jakimiś emerytami kodziarzami, najlepsze pomysły mają w szafie

Odpowiedz

64. ~gość
1

2017-01-19 16:50:13

@62 W Orange, poszedłem z numerem kuionym na allegro, odpakowanym uruchomionym starterem (nie miałem go z sobą) podałem nr. telefonu, koleś przyniósł kartę sim wklepał coś do kompa i powiedział że jeszcze dziś będzie aktywna. I tak też było.

Odpowiedz