DAJ CYNK

Blisko 75% Polaków woli SMS-y od komunikatorów internetowych

01.04.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5068

Ważne 6

1

Wraz z pojawieniem się na rynku smartfonów, 160-znakowe wiadomości tekstowe - czyli popularne SMS-y, które zrewolucjonizowały komunikację międzyludzką w latach 90. - miały odejść w zapomnienie. Jednak, jak wynika z badania platformy SerwerSMS.pl, Polacy wciąż chętniej wysyłają smsy, niż korespondują za pomocą komunikatorów internetowych.

Wraz z pojawieniem się na rynku smartfonów, 160-znakowe wiadomości tekstowe - czyli popularne SMS-y, które zrewolucjonizowały komunikację międzyludzką w latach 90. - miały odejść w zapomnienie. Jednak, jak wynika z badania platformy SerwerSMS.pl, Polacy wciąż chętniej wysyłają smsy, niż korespondują za pomocą komunikatorów internetowych.

Mimo że pojawiają się nowe formy komunikacji, jak komunikatory mobilne, dostępne dla użytkowników smartfonów, to ponad 70 proc., czyli trzech na czterech Polaków wysyła i odbiera SMS-y, i preferuje tę formę komunikacji - twierdzi Tomasz Szymanowski, rzecznik prasowy firmy SerwerSMS.pl w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

Na taki wybór Polaków z pewnością mają wpływ coraz lepsze oferty operatorów komórkowych, z nieograniczoną liczbą wysyłanych SMS-ów, nawet przy najniższych opłatach abonamentowych. Ale to nie jedyna przewaga krótkich wiadomości tekstowych nad komunikatorami.

Właściwości SMS-a w dalszym ciągu są takie, że jest on dostępny od ręki, zaraz, jest pewny, szybki i dostarczany w momencie wysyłania. Jeżeli chodzi o komunikatory, mają one swoje wady i zalety, oczywiście musimy mieć dostęp do internetu i pewnego rodzaju ułatwienia i możliwości, dzięki którym możemy dopiero skorzystać z takiego komunikatora - tłumaczy Tomasz Szymanowski.

Z badania przeprowadzonego przez platformę SerwerSMS.pl w 2013 roku na grupie 2160 polskich internautów wynika, że blisko co trzeci ankietowany wysyła średnio ponad siedem wiadomości tekstowych dziennie, a 66,6 proc. pytanych stwierdziło, że wysyła SMS-y każdego dnia. W najbliższych latach raczej nie powinno być spadków.

Badania zagranicznych agencji dotyczących rynku smsowego mówią o tym, że do 2015 roku będziemy mieli tendencję wzrostową. To oznacza, że rynek będzie rósł, a z roku na rok będzie przybywać smsów. Co prawda to nie będzie taka dynamika, jak między rokiem 2004 a 2009, ale przyrost będzie wyraźnie odczuwalny - uważa rzecznik SerwerSMS.pl.



Dalsze przewidywania już tak optymistyczne nie są, choć jednomyślności wśród prognozujących nie ma.

Później ta tendencja będzie nieco słabła, nawet prognozowane są delikatne spadki. Ale też agencje badawcze zastrzegają, że prawdopodobnie ruch SMS-owy pozostanie na takim samym poziomie, jaki osiągnie w 2015 roku - twierdzi Tomasz Szymanowski.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
61. ~Agata25
0

2014-11-09 16:31:09

Pewnie, że wolą smsy :) Zauważam to i po sobie, i po moich znajomych. No i myślę, że w promocji biznesu też bardzo fajnie się sprawdzają. Już pomijając przyszły wzrost czy spadek, trzeba przyznać, że po prostu są skuteczniejsze. Przede wszystkim sms jest szybki i można go odczytać praktycznie w każdej sytuacji.Jakby ktoś był zainteresowany pełnym raportem z badania "Komunikacja SMS w Polsce 2013", to można go znaleźć tutaj: - ciekawa lektura :)

Odpowiedz

60. ~gmo zabija
0

2014-04-03 03:04:18

gadanie to strata czasu chcesz kogos zapytac czy ma pozyczyc stowke sms em to proste 10 sec wraz zwyslaniem I dostarczeniem rozmowa to 10 minut pytanie o zdrowie o rodzine pozniej prosba o stowke i 10 min po proba pozegnania sie... co do blackberry za skypa trzeba placic nie ma programow moze za jakis czas ale na dogonienie androida bym nie liczyl, iphony maja jak dla mnie za male ekraniczki to telephony dla mlodziezy raczej no i szpiegowski itune

Odpowiedz

59. applefan_
-1

2014-04-02 08:55:26

Chłopaki się na serio zwijają: http://www.engadget.com/2014/04/01/t-mobile-will-no-longer-carry-blackberry-devices/

Odpowiedz

58. applefan_
-2

2014-04-01 23:24:36

@56 przy tym poziomie sprzedaży ilościowej i stratach BB musi zacząć sprzedawać smartfony po 5k pln/szt, a niedługo po 7k pln jak ilosci im sie dalej beda kurczyc. Nikt nie bedzie utrzymywal tego BBM. Mozesz mi wierzyc.

Odpowiedz

57. ~Calm7
0

2014-04-01 23:16:09

54). Ma nie zmuszać do czegokolwiek?? Ma działać ot, tak? A mógłbyś mi przypomnieć które ajfony działają zaraz po włączeniu? :-p

Odpowiedz

56. ~JustMe
0

2014-04-01 23:13:50

@53 Nie wiem czy namawiać, ludzie to instaluja bo chcą czy maja taka potrzebe...Wiesz, mam nadzieję że BlackBerry wyjdzie w 100% z piaskownicy czyli rynku konsumenckiego, nie lubię masowki, nie lubię popu, jeśli mam tylko wybór to idę za wewnętrznym głosem...wg możliwości. Dlatego mam auto takie jakie mam, dlatego mam telefon taki jaki mam, mój wybór. Będę szczęśliwy jeśli BlackBerry będzie miało tylko 1000 osób na świecie, będę happy bo nie jest to masowka a I system najlepszy. Będę użytkownikiem czegoś wyjątkowego, już nim jestem.

Odpowiedz

55. tylrog
0

2014-04-01 23:02:51

Podsumowujac, posmsujemy sobie z kazdym wlascicielem telefonu komorkowego na swiecie. Nawet z ludzmi ktorzy z nokii 3310 albo i starszych korzystaja. A porozumiewac sie przez komunikatory, hm osoby z mojej rodziny nawet nie wiedza co to takiego.

Odpowiedz

54. applefan_
-1

2014-04-01 22:59:13

@53 zainstalowalem to BBM na IP5S. Podstawowa wada: trzeba namowic ludzi zeby to chcieli zainstalowac... Nie o to chodzi!!! To ma byc natywne. Ma nie zmuszac ludzi to instalowania czegokolwiek. To ma dzialac jak iMessage. Jest i dziala. Od razu, jak to w Apple. Wlaczasz i jest. Proste, swietnie dopracowane i genialne. Ciekaw jestem ilu z tych nowych 30 mln uzywa tego BBM po zainstalowaniu z ciekawosci. Pewnie 1/1000. Poza tym masz kolegow z iphonami??? O to Ciebie nie podejrzewalem. Pytanko kto bedzie dla Ciebie to BBM utrzymywal jak juz wiesz... z BB bedzie nie najlepiej,... nikt ich nie wykupi... i tak sobie jak by to delikatnie powiedziec dadza pass? 432 mln strat odrobic bardzo trudno... Kolejne nadchodzace kwartaly nie zapowiadaja sie najlepiej.

Odpowiedz

53. ~JustMe
0

2014-04-01 22:51:11

@51 Wiesz, na 100% ktoś Ci płaci za te bzdury, bo za darmo to wątpię... Używam telefonu z BlackBerry 10 i wg mnie nie ma lepszego systemu na rynku. To tak jak właściciel Bentleya... chwali swój samochód ale na argumenty psychola ze jego Bmw sprzedaje się lepiej jest bezbronny... Wiec co ja mogę Ci napisać...hehe, niech pomyślę...

Odpowiedz

52. ~JustMe
0

2014-04-01 22:37:33

Hehe, @51 , dobre :) Nie kumasz wielu rzeczy, jakieś 30 mln przybylo cos w 4 miesiące czy jakoś tak. Mam 3 kolegów z iPhone którzy maja BBM zainstalowane....

Odpowiedz

51. applefan_
-1

2014-04-01 22:32:04

@50 to slabo z tym BBM. Niszowe rozwiazanie. iMessage przybywa 50 mln kwartalnie, a BBM 3,5 mln...

Odpowiedz

50. ~JustMe
0

2014-04-01 20:30:38

@48 BBM ma 113 milionów użytkowników...Masz w czym wybierać, nie moja wina ze mieszkasz w kraju w którym Galaxy Trend bije rekordy popularności razem z iPhone

Odpowiedz

49. Maniiiek
0

2014-04-01 20:14:30

@up i ze wszystkimi 51 milionami piszesz?Łaa.... kolejny powód aby nie używać iPhone...

Odpowiedz

48. applefan_
-2

2014-04-01 20:09:07

@46 i do kogo mam pisac z tego BBM jak BB sprzedaje 3,4 mln szt kwartalnie. W kolejnym kwartale bedzie to pewnie ze 2 mln max. Uzytkownikow iMessage przybylo ponad 51 mln szt wiec tam jest z kim pisac i widac za ktorym rozwiazaniem zaglosowali portfelami klienci. BB bedzie udostepniac swoj system na inne platformy czym sprowadzi sie do roli developera i przyspieszy swoj rychly koniec. Raz ze oddaja upadajacy core business a dwa ze nikt nie bedzie z tego korzystal majac natywne rozwiazania w systemie.

Odpowiedz

47. ~gościuuuuu
0

2014-04-01 18:55:37

zdecydowanie wole gadać przez minute niż wysłać 5 czy 10 simków - oszczędność czasu, za wszytko inne Mastercart ;)

Odpowiedz