DAJ CYNK

Apple zapłaci w Europie ponad 8 mld dolarów zaległego podatku?

19.01.2016

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 18

Ważne 13

0

Apple może zostać obciążony w Europie ponad 8 mld dolarów zaległych podatków. Aż tak poważne konsekwencje przynieść może prowadzone przez Komisję Europejską dochodzenie w sprawie polityki podatkowej największej na świecie firmy.

Apple może zostać obciążony w Europie ponad 8 mld dolarów zaległych podatków. Aż tak poważne konsekwencje przynieść może prowadzone przez Komisję Europejską dochodzenie w sprawie polityki podatkowej największej na świecie firmy.

Zdaniem Komisji, umowy z rządem Irlandii pozwalają Apple'owi kalkulować zyski za pomocą przesadnie korzystnych dla firmy metod rachunkowych. Apple rozliczając się z europejskiej sprzedaż w Irlandii odprowadza w tym kraju nie wynikające z ogólnym przepisów 12,5% podatku, lecz tylko 2,5%.

Chociaż Apple generuje aż 55% swoich dochodów poza USA, jego średnia zagraniczna stawka podatku to zaledwie 1,8%. Rozliczając się z zagranicznej sprzedaży w USA firma musiałaby odprowadzić 35% podatku.

Jeżeli Komisja Europejska postanowi wyegzekwować od Apple'a podatek w ramach ostrzejszych standardów rachunkowości, firma może zostać obciążona 12,5% podatku od 64,1 mld dolarów zysku wygenerowanego w latach 2004 - 2012, czyli ponad 8 mld dolarów - szacuje Bloomberg. Obciążenie to może być jeszcze większe jeśli KE zdecyduje o rozliczeniu zgodnym z rzeczywistym miejscem sprzedaży - i bez zniżek irlandzkiego rządu Irlandia ma jedne z najniższych podatków w Europie.

Przeciwko planom wstecznego, "dyskryminującego firmę opodatkowania" w piątek 15 stycznia specjalne pismo wystosowało kilku amerykańskich senatorów. Zwracają się oni w nim do Jacka Lew, Sekretarza Skarbu USA z sugestią rozważenia odwetu na Unii Europejskiej, w razie jakby Komisja Europejska zdecydowała się na egzekwowanie zaległych opłat od amerykańskich firm w ramach nowych regulacji podatkowych.

Co warto zaznaczyć, Irlandia trzyma oczywiście stronę Apple'a. Pomimo obniżonego podatku, kraj ten zarabia w końcu na sprzedaży w całej Europie. Preferencyjna stawka podatkowa w wysokości 2,5% dla zagranicznych firm jest zgodna z irlandzkim prawem, jeśli firmy te zatrudniają na terenie kraju znaczną liczbę pracowników (Apple ma ich tam ponad 4000). Z obniżonych, choć nie do tego stopnia podatków korzystają w Irlandii też Microsoft czy Google.

Ostateczne decyzje w ramach prowadzonego przez KE dochodzenia paść mogą jeszcze w marcu.

Zobacz: Apple zapłaci 318 mln euro kary włoskiej skarbówce
Zobacz: Apple odda ponad 2,5 mld dolarów?
Zobacz: Apple Poland: 1 mld zł obrotu i tylko 1,1 mln zł zapłaconego podatku

Źródło tekstu: Bloomberg, wł

Komentarze
Zaloguj się