DAJ CYNK

[Aktualizacja] mPay w poważnych tarapatach

13.08.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 13

Ważne 12

0

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie odmówiła spółce mPay wydania zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Oznacza to, że po uprawomocnieniu się decyzji spółka nie będzie mogła świadczyć większości usług.

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie odmówiła spółce mPay wydania zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Oznacza to, że po uprawomocnieniu się decyzji spółka nie będzie mogła świadczyć większości usług.

Status krajowej instytucji płatniczej pozwala m.in. na przyjmowania wpłat i dokonywania wypłat gotówkowych z rachunku płatniczego, wykonywania transakcji płatniczych (np. płatności za bilety czy parkometry), usług polecenia zapłaty, polecenia przelewu oraz wydawanie instrumentów płatniczych, takich jak karty płatnicze itp.

mPay może odwołać się od decyzji KNF i tym samym zapobiec jej uprawomocnieniu. Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że postępowanie przed KNF w sprawie przyznania statusu krajowej instytucji płatniczej trwa aktualnie około półtora roku.

Spółka oczekuje na otrzymanie pisemnej decyzji KNF. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem Urzędu i dokonaniu analizy prawnej, podejmiemy decyzję o dalszych krokach z naszej strony by kontynuować naszą działalność zgodnie z prawem. Jednocześnie chcielibyśmy zapewnić wszystkich użytkowników systemu mPay, że środki pieniężne zgromadzone na ich rachunkach są bezpieczne, a świadczone przez nas usługi w miastach partnerskich, będziemy świadczyli jak dotychczas. Dzisiejsza decyzja KNF nie powoduje zaprzestania naszych starań o uzyskanie zezwolenia Urzędu w najbliższej przyszłość - napisano na stronach mPay.

[Aktualizacja 23:21]

Nie znamy jeszcze uzasadnienia decyzji KNF w tej sprawie. Mogę się tylko domyślać, że powodem odmowy przyznania nam zezwolenia na świadczenie usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej jest wysoka skumulowana strata bilansowa mPay z lat ubiegłych - powiedział TELEPOLIS.PL Piotr Warsicki, prezes mPay.

Jak dodał, na etapie rozpatrywania wniosku przez Urząd spółka wyjaśniała, że straty te były wynikiem wysokich nakładów inwestycyjnych poniesionych w początkowym okresie funkcjonowania. Nie powinny być one, w jego ocenie, przyczyną odmowy wydania zezwolenia.

Jak widać Komisji ta argumentacja nie wystarczyła. W najbliższym czasie, po zapoznaniu się z uzasadnieniem Urzędu i dokonaniu analizy prawnej, podejmiemy decyzję o dalszych krokach z naszej strony by kontynuować naszą działalność zgodnie z prawem. Dzisiejsza decyzja KNF nie powoduje zaprzestania naszych starań o uzyskanie zezwolenia Urzędu w najbliższej przyszłości - powiedział Warsicki.

Źródło tekstu: wł

Tagi: mpay
Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy