DAJ CYNK

16 mln zainfekowanych urządzeń mobilnych w 2014 roku

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Rośnie liczba wirusów na urządzenia mobilne. W 2014 roku ich liczba wzrosła o 25% w stosunku do 2013 roku.

Rośnie liczba wirusów na urządzenia mobilne. W 2014 roku ich liczba wzrosła o 25% w stosunku do 2013 roku.

Z raportu firmy Alcatel-Lucent wynika, że w 2014 roku zainfekowanych zostało 16 mln urządzeń mobilnych. W 2013 roku wirusów mobilnych było o 20% więcej niż w 2012 roku, natomiast w 2014 roku było ich już o 25% więcej niż w roku 2013. 30% złośliwego oprogramowania mobilnego stanowią aplikacje szpiegowskie. W przypadku domów, w których urządzenia są połączone siecią szerokopasmową, 14% znajdujących się w nich sprzętów zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Dla porównania w 2013 roku było to 9%, a rok wcześniej 5%.

Najczęściej spotykanym typem złośliwego oprogramowania są programy typu spyware, które śledzą rozmowy, wprowadzane teksty, wiadomości i przeglądane strony. Drugim typem zagrożeń są tak zwane zagrożenia wysokiego szczebla, do których należy zaliczyć booty, rootkity i bankowe konie trojańskie. W poprzednich latach ok 5% urządzeń zostało zainfekowanych wirusami wysokiego szczebla.

Najczęściej atakowane są urządzenia z systemem Android. Liczbę ataków i ilość dostępnych wirusów można już porównywać z typowo komputerowym Windowsem. Raport pokazuje, że zdecydowana większość użytkowników nie podejmuje żadnych kroków w celu ochrony swoich urządzeń mobilnych. Z kolei 65% abonentów sieci komórkowych oczekuje, że to ich operator zapewni im bezpieczne korzystanie z Internetu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: telecoms; wł