DAJ CYNK

Poczta Polska nie może doręczyć paczki? To początek kłopotów

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Bezpieczeństwo

Poczta Polska nie może doręczyć paczki? To początek kłopotów

Przy okazji świąt wzrosła liczba tajemniczych SMS-ów o braku możliwości doręczenia paczki do adresata. To groźne oszustwo wymierzone przeciwko nieostrożnym użytkownikom Internetu.

Sezon okołoświąteczny to taki czas, kiedy kiedy firmy kurierskie doręczają zwykle rekordowe liczby przesyłek. W końcu każdy z nas zamawia prezenty, prawda? Jak jednak zgłaszają nam czytelnicy oraz jak sami mogliśmy się przekonać na własnej skórze, ten wzmożony ruch próbują wykorzystać także cyberprzestępcy. W ostatnich dniach coraz dociera do nas coraz więcej doniesień o fałszywych SMS-ach, w których przestępcy próbują podszywać się pod Pocztę Polską lub kurierów.

Fałszywy SMS od Poczty Polskiej

Groźne SMS-y rozsyłane są z różnych numerów i mogą różnić się nieznacznie treścią, jednak zazwyczaj trzymają się tego samego schematu. Potencjalna ofiara dostaje wiadomość, z której wynika, że zaadresowana do niej paczka z jakiegoś powodu nie mogła zostać doręczona, np. na skutek błędu w adresie. Żeby wyjaśnić sytuację należy kliknąć w załączony link i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Poczta Polska nie może doręczyć paczki? To początek kłopotów

Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno tego robić! Po kliknięciu w link zostaniemy odesłani do strony internetowej, za pomocą której przestępcy będą próbowali wykraść nasze dane płatnicze lub w inny sposób wyłudzić pieniądze (np. wciskając podstępem płatną subskrypcję). Dla bezpieczeństwa taką wiadomość najlepiej od razu zgłosić jako spam oraz jak najszybciej usunąć ją z telefonu.

Zalecamy ostrożność. Szczęśliwie tego typu fałszywe SMS-y stosunkowo łatwo rozpoznać, m.in. po błędach gramatycznych, braku jakichkolwiek danych na temat adresata oraz numeru przesyłki czy też po samych linkach, które znajdziemy w treści. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób nadal musi się na tego typu oszustwa łapać, skoro przestępcy od lat stosują te same sztuczki.

Uważajcie na siebie i koniecznie ostrzeżcie bliskich.

Zobacz: ZUS ostrzega Polaków. Chodzi o 800+
Zobacz: Pułapka na Polaka. W roli głównej gaz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Wirestock Creators / Shutterstock.com

Źródło tekstu: własne