DAJ CYNK

Masz konto Netflix? Uważaj!

msnet

Bezpieczeństwo

Netflix darknet sprzedaż kont

W darknecie można kupić niemal wszystko, w tym również zhakowane konta usług streamingowych, takich na przykład jak Netflix. Jeśli masz takie konto uważaj, by go nie stracić.

Coraz częściej mówi się o końcu ery tradycyjnych haseł, które mają być zastąpione przez uwierzytelnianie biometryczne. Jednak póki co większość użytkowników wciąż korzysta z łatwych do złamania haseł, które są wymienianie raz w roku lub jeszcze rzadziej. Tak jest między innymi w przypadku kont usług streamingowych, takich choćby jak Netflix.

Zobacz: Horror twórców „Stranger Things” i inne – Netflix zapowiada premiery na październik
Zobacz: Netflix za darmo? Tak, ale nie w Polsce

Ilekroć istnieje popyt na usługę internetową, natychmiast pojawia się ona na czarnym rynku. Dzieje się tak ponieważ zawsze istnieją pewne grupy osób poszukujących tzw. okazji cenowych. Serwisy streamingowe biją w czasie pandemii rekordy popularności, dlatego też cyberprzestępcy przejmują konta użytkowników Netflixa, a następnie handlują nimi w darknecie.

– powiedział Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce

Cyberprzestępcy mają kilka sposobów na pozyskanie kont internetowych. Jednym z nich jest zalogowanie się przy użyciu danych uwierzytelniających, które wyciekły w wyniku różnych naruszeń. Ponieważ wiele osób używa tych samych danych uwierzytelniających do wielu kont, wystarczy, że napastnicy uzyskają dostęp do jednej z usług, aby przejąć pozostałe. Innym, bardziej bezpośrednim sposobem jest zakładanie nowych kont przy użyciu skradzionych kart kredytowych. Napastnicy używają też różnych metod, aby nakłonić ludzi do przekazania im cennych informacji. Szeroko rozpowszechnioną praktyką jest phishing. W ostatnich miesiącach nasiliła się fala incydentów, które polegają na tym, że oszuści żądają od klientów Netflixa przesłania danych uwierzytelniających do konta bankowego celem wyjaśnienia problemów związanych z płatnościami. Skradzione konta do Netflixa można kupić w darknecie już za 4 dolary (około 16 zł).

darknet

Jak uchronić swoje konto przed darknetem?

Użytkownicy Netffixa powinni wykonać kilka kroków pozwalających zabezpieczyć konta, tak aby nie trafiły na czarny rynek. Usługodawca oferuje funkcję „ostatnia aktywność przesyłania strumieniowego urządzenia”, która informuje o lokalizacjach i nazwach wszystkich urządzeń, które zyskały dostęp do konta. Jeśli znajdzie się wśród nich nieznany terminal bądź obszar geograficzny, należy użyć opcję „wyloguj się ze wszystkich urządzeń”, a następnie zmienić hasło do usługi.

Trzeba się też poważnie zastanowić nad udostępnieniem danych do konta znajomym czy rodzinie. Wprawdzie Netflix zachęca do stosowania tego typu praktyk, aczkolwiek w ten sposób zwiększa się liczba osób mających pełną kontrolę administracyjną nad kontem. Można również skorzystać z dodatkowych usług chroniących cyfrowy ślad internauty, takich jak Digital Identity Protection. Informuje ona o naruszeniach danych lub pojawieniu się ich w darknecie, a także wyświetla wezwania do działania, takie jak na przykład zmiana hasła do konta Netflix.

Zobacz: Smartfony z Androidem coraz bardziej przyciągają cyberprzestępców
Zobacz: Dzwoni numer 660600700. Nie daj się zwieść pozorom

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: DCL "650" / Unsplash, Sora Shimazaki / Pexels

Źródło tekstu: Bitdefender

Przewiń w dół do następnego wpisu