DAJ CYNK

Aptoide: Dane 20 mln użytkowników dostępne w sieci

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

Aptoide

Aptoide, jeden z alternatywnych sklepów z aplikacjami dla Androida, został zaatakowany. Na forum zrzeszającym cyberprzestępców znajdują się dane 20 mln użytkowników platformy.

Cyberprzestępca, który udostępnił dane użytkowników Aptoide, twierdzi, że ma bazę z danymi 39 mln użytkowników. W ciągu minionego weekendu udostępnił połowę kolekcji. Dane uzyskał rzekomo podczas włamania, które miało miejsce na początku kwietnia. Na forum HIBP podana została data 13 kwietnia, ale Aptoide jej nie potwierdza. 

Dane z Aptoide pozwalają na identyfikację osób

Informacje w udostępnionej bazie pochodzą z kont założonych między 21 lipca 2016 i 28 stycznia 2018 roku. Niestety zestaw danych pozwala na identyfikację osób. W bazie znajdują się adresy e-mail, imiona i nazwiska osób, data i adres IP rejestracji oraz skrót hasła. Niektórzy podali również datę urodzenia.

Zobacz: Huawei zainwestuje miliard USD, by przyciągnąć deweloperów do swojego sklepu AppGallery
Zobacz: [Aktualizacja] Niech Google Play się strzeże. Nadchodzi mocna, chińska alternatywa

Ponadto w bazie znajdują się informacje o używanych w czasie rejestracji smartfonach. W bazie znajdują się także identyfikatory deweloperów, jeśli konto należało do autora aplikacji.

Aptoide nie komentuje znaleziska. Portugalski sklep może pochwalić się 150 milionami użytkowników na całym świecie, z czego dane prawie 40 mln są w rękach złoczyńców.

Jeśli obawiasz się, że twoje dane znalazły się w tym wycieku, możesz to sprawdzić na stronie ';--have i been pwned? – jej zasoby zostały już uzupełnione o dane z wycieku Aptoide.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Aptoide

Źródło tekstu: ZDnet, Under the Breach