DAJ CYNK

[Aktualizacja] Niech Google Play się strzeże. Nadchodzi mocna, chińska alternatywa

Dodane przez: jszczesny

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 9812

Google Play mockup

Wydaje się nam, że jesteśmy skazani na Google Play oraz AppStore. Innych liczących się graczy na razie nie ma, ale wkrótce może się to zmienić. Chińskie firmy zamierzają zawiązać partnerstwo, na mocy której wypracują jeden, wspólny sklep z programami dla aplikacji mobilnych. 

Huawei, Xiaomi, Oppo oraz Vivo - ci gracze z Chin postanowili zawiązać partnerstwo, na mocy którego możliwe będzie szybkie umieszczenie w ich sklepach oprogramowania spoza Chin. Najprawdopodobniej będzie to platforma, która pozwoli opublikować tą samą aplikację w kilku repozytoriach jednocześnie. Dużo ciekawiej wyglądałaby z pewnością wizja jednego sklepu dla smartfonów różnych producentów i w sumie nie jest to absolutnie wykluczone. 

huawei

Czterej producenci, w ramach Global Developer Service Alliance będą chcieli zaszkodzić Google w jego dominacji w zakresie sklepów z aplikacjami. I zaznaczam, chodzi tutaj cały czas o tereny poza Chinami - warto wiedzieć o tym, że w Chinach sklep Google Play nie działa - dlatego też mieszkańcy Państwa Środka korzystają z zupełnie innych repozytoriów, tworzonych również przez producentów smartfonów, których tam z pewnością nie brakuje. 

Zobacz: Huawei nie zamierza wracać do usług Google!

Jak wskazują partnerzy, wstępnie takie rozwiązanie ma powstać z myślą o takich rynkach jak Rosja, Indonezja, Malezja, Indie i inne. Niewykluczone jednak, że ze względu na sporą moc takich marek jak Huawei oraz Xiaomi w krajach Europy, zasięg działania GDSA zostanie znacznie rozszerzony. W takiej sytuacji, Google będzie miało spory problem, gdyż ci czterej producenci odpowiadają za 40% światowej sprzedaży smartfonów - a zatem może być bardzo ciekawie. 

Chińczycy pokazują środkowy palec USA

Własny sklep z aplikacjami to nie jedyny pomysł, wedle którego Chińczycy zaczynają się mocno odcinać od Google (a tym samym i od USA). Niedawno, jeden z szefów Huawei na Europę stwierdził, że jego firma nie potrzebuje już Google i będzie tworzyć "kopie" usług tak, aby nie być już zależną od kaprysów USA (i Google'a). Następnie, z tych słów się wycofano, zarzucając szefowi Huawei w Austrii nadinterpretację pewnych faktów. Niemniej, przekaz poszedł w świat - Chińczycy chcą być bardziej niezależni. I w sumie, ta wiadomość potwierdza taką diagnozę na temat chińskich producentów telefonów komórkowych. 

Aktualizacja:

Otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie na temat usługi Global Developer Service Alliance, zgodnie z którym jej celem nie jest konkurowanie ze sklepem Google Play. Oto jego treść:

W związku z ostatnimi informacjami pojawiającymi się w mediach na temat Global Developer Service Alliance informujemy, że służy on wyłącznie ułatwieniu przesyłania aplikacji przez deweloperów do odpowiednich sklepów z aplikacjami Xiaomi, OPPO i Vivo jednocześnie. Usługa w żaden sposób nie konkuruje ze sklepem Google Play.
 
Pragniemy również poinformować, że do Global Developer Service Alliance przystąpiły Xiaomi, OPPO i Vivo. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: https://www.theverge.com/

Przewiń w dół do następnego wpisu