DAJ CYNK

WhatsApp długo się wzbraniał. Od 6 marca wymusi to prawo

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Aplikacje

WhatsApp szykuje rewolucję. Inne aplikacje staną się zbędne

WhatsApp wkrótce otrzyma funkcję, dzięki której korzystanie z pozostałych komunikatorów stanie się zbędne. 

Już za chwilę na terenie Unii Europejskiej zacznie obowiązywać akt o rynkach cyfrowych (DMA — Digital Market Act). Wprowadza on dużo zmian i przede wszystkim stawia nowe wymogi wobec firm technologicznych. Jeden z nich dotyczy komunikatorów i z perspektywy użytkowników będzie niemałą rewolucją. WhatsApp już jest gotowy na te zmiany.

WhatsApp, czyli jeden komunikator, by wszystkimi rządzić

DMA wprowadza względem komunikatorów internetowych wymóg, który może całkowicie zmienić ten rynek. Unia Europejska chce, aby aplikacje tego typu nie były zamknięte na własny ekosystem. Każdy komunikator ma pozwalać na obsługę wiadomości także z innych komunikatorów. WhatsApp jest już na to gotowy.

Serwis WABetaInfo opublikował zrzuty ekranu z najnowszej, na razie jeszcze testowej wersji WhatsAppa. W niej pojawia się informacja o obsłudze aplikacji firm trzecich. Jednak firma Meta, która stoi za aplikacją, przygotowała kilka ostrzeżeń dla użytkowników. Brzmią one:

  • Wysyłasz wiadomości do kogoś spoza WhatsApp. Aplikacje innych firm mogą używać innego szyfrowania end-to-end
  • Spam i oszustwa mogą być bardziej powszechne w czatach innych firm.
  • Aplikacje innych firm mają własne zasady. Mogą one obsługiwać dane użytkownika inaczej niż WhatsApp.

WhatsApp obsługa komunikatorów firm trzecich

Ostatnie ostrzeżenie, już mniejszą czcionką, informuje użytkowników, że obsługa komunikatorów innych firm dostępna jest tylko na terenie Unii Europejskiej z powodu wymogów prawnych. Jak na razie nie wiadomo, czy twórcy innych komunikatorów współpracują z Meta w celu dodania obsługi swoich wiadomości. Natomiast wiadomo, że jeśli będą dostępne, to mają się ona pojawiać w osobnej zakładce.

W teorii WhatsApp powinien być jedynym komunikatorem, za pomocą którego możliwe będzie komunikowanie się także z użytkownikami Telegrama, Vibera, Instagrama czy nawet Messengera. Czas pokaże, jak zostanie to zrealizowane. Digital Market Act zacznie obowiązywać od 6 marca.

Zobacz: 29 lutego wywołał Armagedon. Wszystko się sypało
Zobacz: Lepiej nie rób tego z telefonem. Grozi zablokowaniem wiadomości

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Primakov / Shutterstock.com

Źródło tekstu: WABetaInfo