DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji: Ponad pół miliona Polaków korzysta już z aplikacji ProteGO Safe

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 7144

Ministerstwo Cyfryzacji ProteGO Safe pół miliona Polaków

ProteGO Safe to aplikacja, która - jak twierdzi resort cyfryzacji - informuje o kontakcie z koronawirusem. Według komunikatu Ministerstwa, korzysta z niej już ponad pół milionów Polaków.

W Polsce codziennie dowiadujemy się o kilkuset nowych zakażonych wirusem SARS-Cov-2. Jak zauważa Ministerstwo Cyfryzacji, to od naszego zachowania i ostrożności zależy jak będzie wyglądała jesień. Na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce mogą mieć wpływ trzy elementy: noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego oraz korzystanie z aplikacji ProteGO Safe.

Zobacz: ProteGO Safe będzie współdziałać z innymi aplikacjami w krajach Unii Europejskiej
Zobacz: ProteGO Safe nie działa, czyli ponad 2 mln zł wyrzucono w błoto

Wokół aplikacji narosło z czasem wiele kontrowersji, a według niektórych źródeł ona w ogóle nie działa, ponieważ korzysta z niej zbyt mała liczba osób. W zasadzie nawet nie wiemy, czy liczba pół miliona, którą podaje resort cyfryzacji, to jest liczba realnych użytkowników, czy liczba pobrań ze sklepów Google Play i App Store. Na przykład w tym pierwszym liczba pobrań jest określona jako 100000+. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, by nie wierzyć w krytyczne głosy na temat aplikacji oraz samemu zacząć z niej korzystać.

Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie: po co mi takie powiadomienie? Są tacy, którzy nie chcą wiedzieć, że mieli kontakt z koronawirusem. To teraz wyobraźcie sobie sytuację, że powiadomienie dostajecie na kilka dni przed weselem, na które się wybieracie lub przed wizytą u rodziców, dziadków, czy znajomych z małymi dziećmi… Nie dałoby Wam to do myślenia? Jeśli choćby jedna osoba po otrzymaniu takiej wiadomości zrezygnowała z takiej wizyty czy pójścia na wesele mogłaby – jeśli okazałoby się, że jest chora – uratować zdrowie i życie innych. To dlatego aplikacja już teraz spełnia swój cel. Będzie go realizowała jeszcze lepiej, jeśli zainstaluje ją jeszcze więcej osób. Zrób to już dziś. To takie proste.

- napisało Ministerstwo Cyfryzacji

Jak działa ProteGO Safe?

Dzięki włączonemu Bluetooth aplikacja stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt naszego telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów –  nasz telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach, w tym ich lokalizacji. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń, które są zupełnie anonimowe. Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

Ministerstwo Cyfryzacji obala mity

Resort cyfryzacji zachęca, by wyrobić sobie własne zdanie na temat aplikacji ProteGO Safe oraz obala mity, które wokół niej narosły:

  • otrzymanie powiadomienia nie jest jednoznaczne z obowiązkiem odbycia kwarantanny domowej,
  • otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że jesteś chory lub że chorzy są Twoi bliscy,
  • nikt nie dowie się, że miałeś kontakt z osobą zakażoną (Ty też nie dowiesz się, kto - z kim miałeś kontakt – zachorował, a chory nie wie do kogo wysyła powiadomienie),
  • po otrzymaniu powiadomienia nie musisz przerywać wakacji (jeśli na nich jesteś), ale ważne aby skontaktować się z lekarzem (wraz z powiadomieniem dostaniesz wszelkie niezbędne informacje),
  • nie dostaniesz takiego powiadomienia jeśli kontakt z chorym był krótki, przypadkowy – trwał poniżej 15 minut, a odległość pomiędzy Waszymi urządzeniami była dłuższa niż 2 metry,
  • aplikacja nie informuje, że właśnie teraz masz kontakt z chorym! Nie dostaniesz powiadomienia, że stojąca obok Ciebie w kolejce osoba ma koronawirusa. Powiadomienia są wysyłane po uzyskaniu przez chorego pozytywnego wyniku testu – w takim przypadku osoba jest na kwarantannie, nie stoi obok Ciebie w kolejce,
  • aplikacja nie inwigiluje, nie przesyła danych na „rządowy serwer”.

Zobacz: Nowa aukcja 5G może ruszyć po wakacjach
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji śledzi komórki Polaków. To podobno dla naszego dobra

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu