DAJ CYNK

Masz tę aplikację? Uważaj, może zniszczyć ci zdjęcia

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Aplikacje

Masz tę aplikację? Uważaj, może zniszczyć ci zdjęcia

Użytkownicy smartfonów skarżą się, że popularna aplikacja popsuła zgromadzone przez nich stare fotografie. Problem może się pojawić na praktycznie każdym telefonie z Androidem.

Aplikacja Zdjęcia Google może się obecnie pochwalić ponad pięcioma miliardami pobrań w Sklepie Play. Nie jest nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że wielu producentów wykorzystuje ją jako domyślną aplikację galerii na swoich urządzeniach. Tym bardziej niepokojące wydają się doniesienia, że przeglądarka zdjęć giganta z Mountain View może poważnie uszkodzić zgromadzone zdjęcia.

Zdjęcia Google niszczyło stare fotografie

Problem został podniesiony przez użytkowników na kilku kanałach, w tym oficjalnym forum pomocy Google oraz na Reddicie. Ma się on objawiać pojawieniem się artefaktów na zdjęciach przesłanych za pomocą aplikacji do chmury. Warto nadmienić, że jest to funkcja, do której aktywowania aplikacja zachęca przy pierwszym uruchomieniu.

Wspomniane artefakty pojawiają się na konturach obiektów i przybierają formę charakterystycznych białych linii. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak zacieki lub zagięcia papieru, jednak w praktyce mamy tu najpewniej do czynienia z danymi utraconymi na skutek błędu kompresji. Problem dotyczyć ma przede wszystkim zdjęć zgromadzonych między 2013 i 2015 rokiem.

Masz tę aplikację? Uważaj, może zniszczyć ci zdjęcia
Przykład uszkodzonego zdjęcia (źródło: Reddit / Tushar_007)

Na całe szczęście wygląda na to, że problem został rozwiązany po stronie Google, a większość uszkodzonych zdjęć udało się odzyskać. U niektórych użytkowników konieczne jednak może być ręczne wyczyszczenie pamięci podręcznej aplikacji na telefonie.

Ale to nie znaczy, że awaria Zdjęć Google nie jest niepokojąca. W dalszym ciągu nie wiemy, co wywołało incydent i czy w przyszłości podobne zdarzenia się nie powtórzą. Przede wszystkim jednak nie mamy żadnej gwarancji, że zgromadzone dane uda się wtedy odzyskać. Jeśli polegacie na udostępnianej przez Google funkcji przechowywania zdjęć w chmurze, warto dmuchać na zimne i pomyśleć o dodatkowym backupie.

Zobacz: Nawet 10 reklam na YouTube. Google się broni: to tylko mały eksperyment
Zobacz: Google nie ominie kara. Tak zdecydował europejski sąd

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne, Reddit

Źródło tekstu: Android Police, Reddit