DAJ CYNK

Mapy Google z kolejnymi nowościami. Sprawdź, czy skorzystasz

Marian Szutiak

Aplikacje

 

Mapy Google z kolejnymi nowościami. Sprawdź, czy skorzystasz

Firma Google zapowiedziała trzy nowości w swoich Mapach. Dotyczą one wyszukiwania, pojazdów elektrycznych oraz ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Wyszukiwanie w Live View

We wrześniu Google udostępnił funkcję wyszukiwania w trybie Live View, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, miliardy zdjęć Street View i rzeczywistość rozszerzoną. Umożliwia to użytkownikom bardziej intuicyjne poznawanie okolicy. Od następnego tygodnia nowość trafi na urządzenia z Androidem i iOS w Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, Paryżu, San Francisco oraz Tokio.

Google maps live view

Załóżmy, że wybieracie się do Nowego Jorku. Wystarczy, że klikniecie ikonę aparatu w pasku wyszukiwania na telefonie, aby zobaczyć sklepy oraz inne miejsca w pobliżu, takie jak kawiarnie, banki czy bankomaty. Wskazówki i strzałki wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną pokażą Wam, gdzie i w jakiej odległości są te miejsca, nawet jeśli nie znajdują się Waszym polu widzenia (np. w sytuacji, gdy sklep znajduje się za rogiem).

Dzięki temu szybko zorientujecie się, jak wygląda Wasza najbliższa okolica. Aby znaleźć inne ciekawe miejsca w pobliżu, takie jak restauracje, bary, cukiernie, parki czy stacje transportu publicznego, kliknijcie odpowiednie kategorie miejsc. A to jeszcze nie wszystko. Oprócz informacji o położeniu wyświetlonych miejsc możecie zobaczyć inne ważne informacje na ich temat: czy są otwarte, czy panuje tam duży ruch, jakie są ceny i jak oceniają je członkowie społeczności Map Google.

– napisała firma Google na blogu

Zobacz: Google nielegalnie śledził użytkowników. Jest kara
Zobacz: Mapy Google zrobiły Polaków w balona. Setki wkurzonych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Jeśli macie pojazd elektryczny, być może już używacie Map Google, aby znajdować stacje ładowania i uzyskiwać informacje w czasie rzeczywistym o ładowarkach znajdujących się w pobliżu. Teraz powinno to być jeszcze łatwiejsze. Wystarczy wyszukać hasło „stacje ładowania EV” i włączcie filtr „szybkie ładowanie”, by wyświetlić stacje wyposażone w ładowarki o minimalnej mocy 50 kW. Można też wybrać filtr, który pozwoli wyświetlić stacje mające odpowiedni rodzaj wtyczki, w większej liczbie krajów.

Google Maps stacje ładowania

Obie funkcje są już dostępne na urządzeniach z Androidem i iOS w krajach, które mają stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Google wprowadza również więcej opcji przydatnych dla osób, które wymagają pomocy w poruszaniu się. W 2020 roku gigant dodał specjalne oznaczenie dla miejsc z ułatwieniami dostępu w Australii, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ta funkcja jest obecnie dostępna na urządzeniach z Androidem i iOS na całym świecie.

Aby z niej skorzystać, wystarczy włączyć ustawienie „Miejsca z ułatwieniami dostępu” w aplikacji Mapy Google. Jeśli dane miejsce dysponuje wejściem z dostępem dla wózków inwalidzkich, jego profil firmy będzie oznaczony ikoną wózka inwalidzkiego ♿, w przeciwnym razie ta ikona będzie przekreślona. Aby jeszcze łatwiej zaplanować dojazd i pobyt, można też sprawdzić, czy znajdują się tam miejsca siedzące i parkingowe oraz toalety dla osób z niepełnosprawnością.

Google Maps niepełnosprawni

Takie informacje pochodzące od właścicieli firm i członków społeczności Map Google mogą być również przydatne, jeśli chce się uniknąć korzystania ze schodów ze względu na wózek lub bagaż. Aby przekazać informacje o ułatwieniach dostępu do Map Google, wystarczy znaleźć profil firmy, którą chce się edytować, a następnie kliknąć kolejno „Informacje” i „Edytuj dostępne opcje”. Kliknięcie poszczególnych opcji ułatwień dostępu spowoduje dodanie ich do profilu.

Zobacz: Niemcy ostrzegają, chodzi o Mistrzostwa Świata w Katarze
Zobacz: Spotify z nowością, ale nie tą, na którą czekają użytkownicy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: mhong84 / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Google