DAJ CYNK

Apple pierwszy raz pokazał te dane. Chiny są na czele

Anna Rymsza

Aplikacje

Apple App Store

Apple wykonał właśnie historyczne posunięcie. Dzięki temu wiemy, co naprawdę dzieje się za kulisami sklepu z aplikacjami dla systemu iOS.

Apple opublikował pierwszy w historii App Store Transparency Report za rok 2022. Szkoda, że firma nie zrobiła tego z własnej woli – to element ugody z 2021 roku. Apple zgodził się wtedy udostępniać programistom ważne statystyki, związane z procesem kontroli aplikacji przed przyjęciem ich do App Store oraz z wyszukiwaniem w sklepie. W tym miały znaleźć się liczby pokazujące, ile aplikacji zostało odrzuconych i ile kont deweloperskich zostało zawieszonych. 

Półtora miliona odrzuconych aplikacji

W roku 2022 w App Store było dokładnie 1 783 232 aplikacji. W porównaniu do Google Play to niewiele, ale nadal zarządzanie takim asortymentem wymaga tytanicznego wysiłku. App Store notował średnio 656 739 889 wizyt tygodniowo i 747 873 877 pobrań.

W sumie w 2022 roku z App Store usuniętych zostało 186 195 pozycji, które naruszały zasady sklepu. Większość z nich to gry, co pewnie nikogo nie zaskakuje. Było też trochę czystek wśród narzędzi, aplikacji biznesowych i edukacyjnych, ale gry są na tym polu niedoścignione.

W ciągu roku wpłynęło 6 101 913 propozycji nowych aplikacji i aktualizacji dla tych już obecnych w sklepie. Z tego 1 679 692 (ok 27%) zostało odrzuconych z różnych powodów. Były to naruszenia bezpieczeństwa, problemy z wydajnością, nieprawidłowy dizajn, wymagania prawne itp.

Apple podzielił się także liczbą zgłoszeń, które naruszały grupy wytycznych. Najwięcej było odrzuceń na podstawie niedotrzymania zasad Design 4.0 (149 378). 253 466 aplikacji zostało przyjętych do App Store po rozwiązaniu problemów.

App Store maił w 2022 roku 36 974 015 zarejestrowanych deweloperów. 428 487 kont zostało zawieszonych z różnych powodów. Są wśród nich oszuści oraz złodzieje i, co ciekawe, to oni najczęściej odwołują się od decyzji Apple o usunięciu aplikacji czy zawieszeniu konta.

Chiny prowadzą w usuwaniu aplikacji

Apple ujawnił również ile aplikacji wyleciało z App Store na prośbę rządów różnych krajów. Prowadzą Chiny. Rząd Państwa Środka zażądał usunięcia aż 1435 aplikacji. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że 1276 z nich to gry bez wymaganej w Chinach licencji GRN, ten kraj zostanie na pierwszej pozycji.

Za Chinami znalazły się Indie ze skromnymi 14 zgłoszeniami. 10 aplikacji zostało usuniętych na prośbę Pakistanu i 7 na prośbę Rosji. Po jednej usunęły: Turcja, Bułgaria, Hongkong, Włochy, Litwa i Nigeria.

Podstawowe dane znajdziesz w raporcie (PDF), a więcej informacji o wyszukiwaniu i aplikacjach w suplemencie, który znajdziesz na stronie Apple. Mam nadzieję, że to nie jest jednorazowe działanie i taki raport będzie pojawiał się co rok.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shitterstock / Tada Images

Źródło tekstu: Apple, 9to5Apple