DAJ CYNK

Windows znów z wadliwą aktualizacją. Potrafi popsuć komputer

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Windows

Windows znów z wadliwą aktualizacją. Potrafi popsuć komputer

Wadliwe aktualizacje to w świecie Windowsa nic nowego, ale pakiet KB5013943 okazuje się wyjątkowo uciążliwy. W skrajnych przypadkach może uniemożliwić komfortowe korzystanie z komputera.

Majowy update dla Windowsa 11, numer KB5013943, z założenia miał usprawnić przede wszystkim stos serwisowy, czyli w uproszczeniu uczynić zarówno sam system, jak i proces jego aktualizacji bardziej niezawodnymi. Rzeczywistość okazuje się jednak przewrotna, bo, jak wynika z doniesień użytkowników, ów update zadziałał dokładnie odwrotnie. 

Osoby, które wgrały łatkę, skarżą się na niebieskie ekrany śmierci i samoczynne resety komputera. Microsoft wprawdzie problemów nie potwierdza, ale takich doniesień jest coraz więcej.

Cechę wspólną wszystkich awarii stanowi komunikat APC_INDEX_MISMATCH. Badacze z firmy Sophos zauważają, że zazwyczaj świadczy on o braku zgodności z jednym ze sterowników, ale reguły nie ma. Ponadto, poszlaki wskazują na pewną zależność błędu od oprogramowania antywirusowego. Jeśli z takowego korzystasz, to szansa na doświadczenie trudności zdaje się rosnąć.

Tak czy siak, na razie rozwiązanie jest jedno. Wadliwą aktualizację trzeba po prostu usunąć, korzystając z menu Programy i funkcje, ewentualnie w ogóle jej nie instalować, blokując automatyczne uaktualnienia. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock (diy13)

Źródło tekstu: reddit, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu