DAJ CYNK

AMD planuje niespodziankę. Budżetowi gracze będą zadowoleni

Przemysław Banasiak

Sprzęt

AMD planuje niespodziankę. Budżetowi gracze będą zadowoleni

Bez różnicy czy składasz tani zestaw komputerowy do gier czy domowe centrum multimedialne. Seria AMD Ryzen 7000G sprawdzi się w obu tych zastosowaniach.

 

Najnowsze procesory dla komputerów stacjonarnych w ofercie AMD to seria Ryzen 7000X3D, która debiutowała na rynku w tym roku, klika miesięcy po "zwykłych" Ryzenach 7000. Cechuje się ona obecnością dodatkowej pamięci podręcznej typu 3D V-Cache, znacząco zwiększającą wydajność w grach

AMD Ryzen 7000G ma korzystać z Zen4 i RDNA3

Wygląda jednak na to, że już niedługo na platformy z gniazdem AM5 trafią kolejne układy. Tym razem będzie mowa o długo wyczekiwanych APU, czyli połączeniu wydajnego procesora i zintegrowanego układu graficznego. Wskazuje na to najnowsza aktualizacja AGESA z numerem 1080.

AMD Ryzen 7000G mają korzystać z tego samego krzemu co rodzina AMD Phoenix, czyli architektur Zen4 oraz RDNA3. Takie połączenie obserwowaliśmy już w procesorach AMD Ryzen 7040HS, Ryzen 7080U i Ryzen Z1, które zadebiutowały w laptopach, Mini PC oraz przenośnych konsolach jak ASUS ROG Ally.

AMD planuje niespodziankę. Budżetowi gracze będą zadowoleni

Trzeba przypomnieć, że fani AMD musieli bardzo długo czekać na nowe układy APU. Wcześniejsza seria AMD Ryzen 5000G oparta była w przypadku iGPU o antyczną architekturę Vega. Tym samym AMD Ryzen 7000G z RDNA3 na pokładzie przyniesie ogromny skok wydajności.

AMD planuje niespodziankę. Budżetowi gracze będą zadowoleni

Data premiery pozostaje tajemnicą. Jednak dodanie wsparcia w AGESA sugeruje, że dzieli nad od niej od kilku tygodni do kilku miesięcy. AMD Ryzen 7000G będzie atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla fanów taniego grania, jak i osób składających HTPC. Intel nie ma w tym segmencie aktualnie żadnej alternatywy.

Zobacz: Intel Lunar Lake namierzony. Jest więcej pytań niż odpowiedzi
Zobacz: NVIDIA oszalała? Nadciąga nowy GeForce RTX 3000

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, VideoCardz

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne