DAJ CYNK

Konsumenci dostali procesory Intela, które nie miały jeszcze premiery

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Konsumenci dostali procesory Intela, które nie miały jeszcze premiery

Rodzina procesorów Intel Alder Lake-S nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Niebiescy szykują kolejny, najwydajniejszy model. Chociaż nie miał on jeszcze premiery to przez przypadek trafił już do pierwszych konsumentów.

12. generacja procesorów Intela debiutowała na rynku w listopadzie 2021 roku. Przyniosła ona całe zatrzęsienie nowości - litografia 10 nm, budowa big.LITTLE, obsługa pamięci DDR5 oraz interfejsu PCI Express 5.0. Wszystko to przełożyło się na spory skok wydajności, a tym samym jednostki od AMD zostały w tyle.

Czy wyższe zegary dadzą zauważalny skok wydajności?

Czerwoni więc lada moment odświeżają swoje portfolio o nowe procesory Ryzen 4000 i 5000, w tym najwydajniejszy model z pamięcią AMD V-Cache. Ma ona przynieść skok wydajności w grach nawet o 15%. Niebiescy jednak nie dają AMD odetchnąć nawet przez chwilę i przygotowali nowego, specjalnego przedstawiciela rodziny Intel Alder Lake-S, czyli Intel Core i9-12900KS

Intel Core i9-12900KS to specjalny flagowiec wyposażony w 16 rdzeni (8P+8E) i 24 wątki z taktowaniem 3,4 GHz bazowo i do 5,5 GHz w trybie Turbo. Całość dopełnia 14 MB pamięci cache L2, 30 MB pamięci cache L3 oraz zintegrowany układ graficzny Intel UHD 770. Widać więc, że względem dotychczasowego króla - Intel Core i9-12900K - podniesiono zegary kolejno o 200 i 300 MHz.

Prócz tego nowy flagowiec doczekał się wyższych limitów PBP i MTP, czyli podstawowego i maksymalnego poboru mocy. Wzrosły one z 125 W na 150 W (PBP) oraz z 241 W na 250 W (MTP).

Intel Core i9-12900KS ma jeszcze wiele niewiadomych - chociażby taktowania rdzeni typu E (małych, energooszczędnych) czy sugerowana cena. Mimo wszystko pojedyncze sztuki trafiły już do pierwszych konsumentów. Wszystko z powodu jednego ze sklepów w USA. Dzięki temu za sprawą uprzejmości VideoCardz możemy podziwiać procesor na zdjęciach.

Konsumenci dostali procesory Intela, które nie miały jeszcze premiery

Co ciekawe opisywane CPU nadal wspiera instrukcje AVX-512, mimo iż Amerykanie zarzekali się, że nowe jednostki Intel Alder Lake-S będą fizycznie ich pozbawione poprzez modyfikacje krzemu. Trudno jednak powiedzieć czy AVX-512 będzie dostępne również w kolejnych partiach Intel Core i9-12900KS.

Ile kosztował nowy flagowiec Niebieskich? Nie ma pewności. Sklep usunął już pozycje ze swojej oferty. Przed jej zdjęciem cena oscylowała w granicach 790 USD, czyli równowartość około 3395 złotych. To absurdalnie dużo i było prawdopodobnie tylko ceną sklepową, nie sugerowaną prze producenta. W końcu niżej taktowany Core i9-12900K z ubiegłego roku ma MSRP na poziomie 589 USD.

Kiedy należy spodziewać się oficjalnej prezentacji i sklepowego debiutu? Lada moment. W końcu nowy flagowiec AMD, czyli Ryzen 7 5800X3D, ma trafić do sklepów już 20 kwietnia 2022.

Zobacz: Intel zainwestuje w Europie 80 miliardów euro. Część trafi do Polski
Zobacz: AMD oficjalnie zapowiada nowe procesory. Znamy ceny i daty premier

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: VideoCardz, DAGINATSUKO

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne