Nvidia grzeje kotlety, ale na kryzys dobre i to

Do rodziny Nvidia GeForce dołączają trzy kolejne karty graficzne dla laptopów. 

Piotr Urbaniak (gtxxor)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Nvidia grzeje kotlety, ale na kryzys dobre i to

O tym, jak gigantyczne problemy mają producenci układów krzemowych, nikogo raczej uświadamiać nie trzeba. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się rozwiązania niejako protetyczne, które w normalnych realiach mogłyby uchodzić za co najmniej kontrowersyjne. Ot, choćby przypadek wznowienia produkcji modelu GeForce RTX 2060 ze stycznia 2019 roku.

Dalsza część tekstu pod wideo

Kontynuując wietrzenie magazynów, Nvidia idzie za ciosem. I oto już wiosną 2022 roku w sklepach mają pojawić się laptopy z trzema nowymi kartami graficznymi. 

Nvidia grzeje kotlety, ale na kryzys dobre i to

GeForce RTX 2050 trafi do notebooków gamingowych z niższego i średniego segmentu. Dzięki układowi Turing TU106, wytwarzanemu w procesie litograficznym klasy 12 nm, zaoferuje 2048 jednostek CUDA, czyli nawet nieco więcej niż mobilny RTX 2060. Dokładniej, o 128. Kosztem jednak znacząco przyciętego podsystemu pamięci GDDR6, który nie dość, że będzie tylko 4-gigabajtowy, to w dodatku na 64-bitowej magistrali. 

GeForce MX570 oraz MX550 mają być z kolei konstrukcjami bardziej energooszczędnymi, adresowanymi do segmentu ultrabooków. Producent wprawdzie nie podaje ich specyfikacji, ale z wcześniejszych doniesień wiemy, że obydwie karty są wariacjami na temat chipu Ampere GA107, 8 nm, a więc RTX 3050 i pokrewnych.