DAJ CYNK

Pierwszy dron dostawczy z certyfikatem FAA. Będzie rewolucja?

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Sprzęt

Już wkrótce dostawy dronami mogą stać się faktem. Pierwszy niemilitarny, latający pojazd bezzałogowy dostał certyfikat FAA. Za niedługo będzie mógł dostarczać paczki pod drzwi klientów.

Drony są w ciągu ostatnich lat stały się jedną z najprężniej rozwijających się technologii. Ich pełny potencjał wykorzystuje się głównie w przypadku ekwipunku wojskowego, lecz przedsiębiorstwa również widzą w nich przyszłość. Coraz głośniej mówi się o dronach dostawczych, które będą transportowały paczki między magazynami lub prosto pod drzwi klientów.

Matternet M2 - przyszłość firm dostawczych?

Firma Matternet pochwaliła się w specjalnym oświadczeniu tym, że ich dron Matternet M2 jest pierwszym urządzeniem tego typu, któremu udało się uzyskać certyfikat Federalnej Administracji Lotnictwa. Oznacza to, że drony Matternet M2 będą mogły zostać wykorzystywane do transportu paczek.  

Przedsiębiorstwo z Kalifornii już od czterech lat przeprowadza testy drona M2 w ramach programu UAS (Unmanned Aircraft System) Federalnej Administracji Lotnictwa. Proces oceny nakłada surowe wymagania na projekt statku, sposób jego dokumentowania i wymaga testowania go w szerokim zakresie warunków, podczas tysięcy lotów. W rezultacie udowodniono, że dron M2 jest zdatny do lotu i nadaje się do komercyjnych dostaw w USA.

Firma współpracowała z UPS w 2019 roku, gdzie ich drony zajmowały się dostarczaniem artykułów medycznych w Północnej Karolinie. Później ich technologia była wykorzystywana do dostarczania recept mieszkańcom Florydy. Matternet rozszerzył również swój zasięg na Szwajcarię, gdzie połączył siły z Pocztą Szwajcarską, aby dostarczać próbki laboratoryjne i badania krwi.

Pomysł na wprowadzenie do swojej oferty dostaw dronami jest coraz bardziej popularny wśród dużych przedsiębiorstw. Jednym z pionierów jest Walmart, który współpracuje z DroneUp w celu rozpowszechnienia usługi dostaw dronami. Amazon od wielu lat próbuje wprowadzić do swojej oferty dostawę dronem, Jeff Bezos obiecywał taką usługę już dekadę temu, lecz nie udało mu się tego zrealizować jeszcze podczas swojej kadencji.

Zobacz: Kingston zaoferuje najtańsze dyski SSD PCIe 4.0 na rynku
Zobacz: Twój laptop się przegrzewa? Możesz to zmienić za kilka złotych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Matternet

Źródło tekstu: Matternet oprac. własne