DAJ CYNK

Autorskie karty AMD Radeon RX 7900 pojawią się później

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Autorskie karty AMD Radeon RX 7900 pojawią się później

Planujesz kupno karty graficznej AMD Radeon RX 7000? Jeśli zależy Ci na wydajnym, cichym i chłodnym modelu to będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Na start dostępne będą tylko okrojone wersje referencyjne.

 

Nowa generacja kart graficznych zapoczątkowana została przez rodzinę NVIDIA GeForce RTX 4000. Do sklepów w październiku i listopadzie trafiły modele GeForce RTX 4090 oraz RTX 4080. Ich wydajność tylko przypieczętowała pozycję Zielonych na tronie, ale wspomniane układy mają sporą wadę. Są szalenie drogie.

Przynajmniej 10 partnerów AMD szykuje autorskie modele

Wiele osób czeka więc na odpowiedź AMD, czyli serię Radeon RX 7000. Jako pierwsze na rynku mają zadebiutować modele Radeon RX 7900 XTX oraz RX 7900 XT. Ich premiera planowana jest już na 13 grudnia. Wygląda jednak na to, że na fanom "czerwonej strony mocy" przyjdzie poczekać nieco dłużej.

W sieci pojawiły się informacje, że w dniu premiery mają być dostępne tylko referencyjne układy zaprojektowane przez AMD. Na wersje autorskie od partnerów przyjdzie nam poczekać dłużej. Mówi się o 1-2 tygodniach. Amerykanie obiecują, że na pewno nastąpi to w grudniu tego roku.

Autorskie karty AMD Radeon RX 7900 pojawią się później

Referencyjne układy AMD Radeon RX 7900 XTX i RX 7900 XT będzie można kupić również od partnerów. Wszystkie będą oferowały identyczne parametry (taktowania, limit poboru mocy) i układy chłodzenia. Różnić się będą tylko logiem na opakowaniu, wentylatorach oraz ewentualnie warunkami gwarancji.

Autorskie karty AMD Radeon RX 7900 pojawią się później

Skąd taka decyzja? Cóż, wiadomo jest już, że AMD nie ma szans z NVIDIĄ w najwyższym segmencie. Czerwoni mówią wprost - ich flagowiec to konkurencja dla GeForce RTX 4080. AMD chce więc walczyć cenami.

Autorskie karty AMD Radeon RX 7900 pojawią się później

Przesunięcie premiery bardziej dopracowanych, ale droższych modeli to sposób na upewnienie się, że producenci nie skupią się na topowych seriach i nie zapomną przy tym o tańszych kartach.

AMD potwierdziło, że przynajmniej 10 firm pracuje nad swoimi wersjami Radeonów RX 7900 XTX i RX 7900 XT. Mowa o: ASRock, ASUS, BIOSTAR, GIGABYTE, MSI, PowerColor, Sapphire, Vastarmor, XFX i Yeston.

Zobacz: Chińczycy obiecują procesory o wydajności AMD Ryzen 5000
Zobacz: TSMC podnosi ceny. Podrożeją smartfony i karty graficzne

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AMD, PowerColor

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu