DAJ CYNK

Intel dopiął swego. Pierwszy z producentów się ugiął

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Intel dopiął swego. Pierwszy z producentów się ugiął

Chociaż Niebiescy dali swoim partnerom czas do końca maja, to jeden z producentów od razu wprowadził zalecane poprawki. Mowa o firmie BIOSTAR.

 

Chwilę temu informowaliśmy Was, że Intel postawił swoim partnerom ultimatum. Chodzi o BIOSy dla płyt głównych z gniazdem LGA 1700. Sporo firm bowiem zmieniało zalecane wartości w celu podbicia wydajności o kilka %. Skutkowało to problemami ze stabilnością dla układów Intel Core 13. i 14. generacji.

BIOSTAR wydał poprawiony BIOS dla nowych i starych płyt

Niebiescy zażądali więc dodania profilu "Intel Default Settings", który będzie domyślnie ustawiony po wyjęciu płyty z pudełka. Miałby on mieć sugerowane przez producenta limity mocy, napięcia oraz włączone technologie pomocnicze jak Current Excursion Protection, Turbo Velocity Boost, Enhanced Turbo Velocity Boost itd.

Pierwszym partnerem, który dostosował się do zaleceń jest BIOSTAR. Firma wydała już zaktualizowany BIOS dla serii Valkyrie, Racing oraz Silver. Mowa zarówno o najnowszych platformach z chipsetem Intel 700, jak i starszych Intel 600. Poprawiają one stabilność pracy odblokowanych jednostek Intel Raptor Lake (Refresh).

Intel dopiął swego. Pierwszy z producentów się ugiął

Nowe oprogramowanie można pobrać na oficjalnej stronie producenta poświęconej konkretnej płycie głównej. Następnie zmiany można dokonać w zakładce "Tweaker"->"CPU Power Managment"->"Turbo Power Limit" gdzie do wyboru jest ustawienie Auto, Intel Default Settings oraz Manual.

Spadek wydajności w grach i programach jest niewielki, chociaż zauważalny np. w benchmarku Cinebench 2024 gdzie notujemy o kilka tysięcy punktów mniej. Mowa jednak o mniejszym poborze mocy, a więc i niższych temperaturach. To w przypadku niektórych zestawów będzie też oznaczać lepszą kulturę pracy.

Zobacz: Ten komputer zmieścisz w kieszeni. Wydajność zaskakuje
Zobacz: LPCAMM2 wkracza na salony. Tak wygląda pamięć przyszłości

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis / Przemysław Banasiak, BIOSTAR

Źródło tekstu: oprac. własne