DAJ CYNK

Asus: Jaki będzie laptop przyszłości? Tajwański producent pyta o to Polaków

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3343

Asus ZenBook dwa ekrany

W 2019 roku Asus świętował swoje 30-lecie, a przy okazji zaprezentował szerokie portfolio produktów, które namieszały w swoich kategoriach, wzbogacając je o ciekawe, przyszłościowe i przydatne rozwiązania. Jednym z nich był nowy ZenBook Pro Duo, pokazujący wizja Asusa na laptop jutra. Producent przeprowadził wspólnie z Nielsen Polska badania na temat przyszłości rynku laptopów.

Asus ZenBook Pro Duo to przyciągający wzrok produkt z futurystycznym designem, ekranem OLED 4K UHD oraz drugim ekranem ScreenPad Plus. Rozwiązanie to wynosi wielozadaniowość, produktywność oraz kreatywność użytkowników na zupełnie nowy poziom, umożliwiając usprawnienie procesów pracy podczas obróbki multimediów, ale także rozrywki czy codziennych zadań.

Zobacz: Test Asusa VivoBook 15 R564U. Domowy ultrabook dla Kowalskiego?
Zobacz: Asus ZenBook UX433F - recenzja ultrabooka niemal doskonałego. Dzieło sztuki z kilkoma skazami

ScreenPad Plus jest ewolucją ScreenPada, który został po raz pierwszy wprowadzony w modelu ZenBook Pro w 2018 roku. „Klasyczny” ScreenPad zresztą też doczekał się nowego wydania w postaci wersji 2.0 z usprawnionym interfejsem. Co istotne, rozwiązanie to w 2019 przestało być ekskluzywnym elementem dla serii ZenBook, pojawiając się także w tańszej linii laptopów Asus VivoBook.

Asus laptop touchpad z ekranem

Asus w 2019 roku pokazał też gamingowy laptop Zephyrus S GX701, pierwszy tego typu sprzęt matrycą z odświeżaniem 300 HzROG Mothership GZ700 to z kolei laptop o nietuzinkowym, opracowanym od nowa formacie obudowy. Szerokie możliwości ustawienia, elastyczność  i ogromna wydajność to jego najważniejsze cechy, dzięki czemu zupełnie redefiniuje sposób grania. Był to także ważny okres dla gamingu mobilnego, za sprawą smartfonu ROG Phone II.

Zobacz: Asus ROG Phone 2 - Zack sprawdził co kryje się wewnątrz tajwańskiego telefonu gamingowego
Zobacz: JerryRigEverything sprawdza wytrzymałość Asusa ROG Phone 2. My zrobiliśmy to wczoraj

Asus ROG Phone 2 ekran

Mówiąc o smartfonach, nie można zapomnieć o flagowym ZenFone 6. Wyposażono go w obrotowy moduł podwójnych aparatów i rozwiązano problem "notchy", "łezek", "oczek" i wszystkich innych zbędnych elementów na ekranie urządzenia. Smartfon jest najlepszym narzędziem do robienia zdjęć typu selfie na rynku, przynajmniej według serwisu DxOMark.

Zobacz: Test ASUS Zenfone 6 - obrotowy aparat do zdjęć selfie i… szpiegowskich

Laptop jutra

„Laptop jutra” to hasło promujące laptop Asus ZenBook Pro Duo, uosabiając w ten sposób wizję tajwańskiego producenta na to, w jakim kierunku zmierzać będzie branża laptopów. Asus postanowił wspólnie z Nielsen Polska sprawdzić, czy jego perspektywa jest zbieżna z opinią konsumentów. Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie respondentów przyniosło odpowiedzi na pytania, w jaki sposób korzystamy z laptopów, o przełomowe technologie ostatnich 30 lat oraz o wizję przyszłości tych urządzeń.

Asus badanie przyszłość laptopów

Technologiczne przełomy

Osoby biorące udział w badaniu zostały zapytane o to, jakie ich zdaniem były największe przełomy technologiczne ostatnich 30 lat oraz przełomy w kategorii laptopów. Za najistotniejsze technologiczne innowacje uznano te związane z Internetem. Top 3 odpowiedzi stanowią kolejno towarzyszące nam na co dzień smartfony, Wi-Fi oraz powstanie pierwszej strony internetowej. Przełomy w kategorii laptopów podzielono na dwie podkategorie: korzystanie prywatne i służbowe. W pierwszej z nich jako najważniejsze zmiany wskazano ulepszenie parametrów laptopów pozwalając na konkurowanie z desktopami, wprowadzenie dysku SSD oraz ekran dotykowy. W kontekście służbowym były to kolejno: dysk SSD, parametry konkurencyjne do desktopów oraz ekran dotykowy. Co istotne, aż 99% badanych użytkowników laptopów uważa co najmniej jedną zmianę w kategorii laptopów za przełomową.

Zobacz: Telefony 5G stanowią 5% segmentu flagowców

Asus badanie przełomowe technologie

Asus badanie innowacje wydarzenia

Asus badanie ekran dotykowy

Przyszłość bliższa i dalsza

Kolejne pytania dotyczyły wizji przyszłości laptopów. Respondenci zostali poproszeni o wskazanie zmian, których spodziewają się w ciągu 5 oraz 30 lat. Co do jednego odpowiadający byli zgodni – laptopy mają coraz więcej przydatnych funkcji. Tego zdania jest aż 81% z nich. Czego możemy się więc spodziewać w ciągu 5 lat zdaniem użytkowników laptopów? Najczęściej wskazywane były: pełna komunikacja z pozostałymi urządzeniami w domu (73%), ulepszenie baterii umożliwiające nieprzerwaną pracę przez tydzień (69%) oraz WiTricity, czyli ładowanie bezprzewodowe poprzez przesyłanie energii na odległość (67%). Kolejne miejsca zajęły zastąpienie klawiatury ekranem, usunięcie ramek wokół ekranów w całości oraz wstawienie dodatkowego ekranu (odpowiednio 64%, 60% i 48%). Co istotne, zwłaszcza ostatnie dwie zmiany są już w tym momencie wprowadzane w laptopach Asus.

Asus badanie przyszłość laptopów kluczowe wnioski

Pytanie o dalszą przyszłość pozwoliło pobawić się w futurologię, przynosząc tym samym bardzo ciekawe odpowiedzi. Na podium wśród wskazanych, spodziewanych innowacji w ciągu 30 lat znalazły się: laptop sterowany wzrokiem (59%), laptop grubości kartki papieru (58%) oraz zastąpienie ekranu hologramem (58%).

Zobacz: Surface Laptop 3 pojawi się w dwóch wersjach

Asus badanie przyszłość laptopów wizje

Asus badanie przyszłość laptopów

Rosnąca popularność multitaskingu – fakt czy mit?

Asus badanie korzystanie z laptopów

Asus stawia w swoich produktach na wielozadaniowość i jej ułatwianie. Dlatego pytanie o sposób korzystania z laptopa i liczbę wykonywanych na nim zadań było kluczowe dla firmy. Odpowiedź jest jednoznaczna: aż 91% respondentów wykonuje na laptopie wiele czynności w tym samym czasie, przy czym 51% wykorzystuje do tego więcej niż jeden ekran. Średnia liczba zastosowań laptopa wynosi 10. Wśród najpopularniejszych znalazły się takie czynności, jak zakupy online (81%), sprawdzanie informacji w celach prywatnych (77%), korzystanie z bankowości online (77%) czy oglądanie filmów i seriali (70%).

Asus badanie ludzie wykształceni

Asus badanie wielozadaniowość

Asus od 2018 roku wprowadza dodatkowe ekrany w swoich laptopach, kiedy to w modelu ZenBook Pro po raz pierwszy pojawił się ScreenPad. Jego tegoroczne ewolucje, ScreenPad 2.0 oraz ScreenPad Plus, zostały zaimplementowane z myślą o jeszcze większym usprawnieniu wykonywania wielu czynności jednocześnie. Jak na takie rozwiązanie zapatrują się respondenci badania?

Zobacz: ASUS ZenBook 14 z ekranowym touchpadem wchodzi do sprzedaży w Polsce

Asus badanie dodatkowy ekran

Co piąty ankietowany wskazał wstawienie dodatkowego ekranu jako jedno z trzech najbardziej przydatnych rozwiązań w laptopach prywatnych. W kontekście urządzeń służbowych odsetek odpowiadających wyniósł 31%. Interesujący wynik przyniosło pytanie o popularyzację tego rozwiązania w ciągu najbliższych 5 lat. 48% badanych jest zdania, iż stanie się to standardem branżowym w tym okresie.

Quo Vadis, Asus?

Powyższe liczby nastrajają optymistycznie tajwańskiego producenta. Asus, jako rynkowy lider pod względem dwuekranowych laptopów, zdołał do przydatności tego rozwiązania przekonać spore grono osób. Już teraz autorskie ScreenPady są oceniane jako sensowna i przydatna innowacja, która także zdecydowanie wyróżnia urządzenia Asusa na rynku. W 2020 z całą pewnością możemy spodziewać się kontynuacji tej wizji w kolejnych sprzętach firmy – dostarczania konsumentom innowacyjnych, odważnych i nietuzinkowych rozwiązań, mających usprawnić ich pracę i rozrywkę oraz umożliwiać im realizację swoich pasji.

Zobacz: HP Elite Dragonfly debiutuje w Polsce. Oferuje 24 godziny pracy na pojedynczym ładowaniu

Źródło tekstu: Asus

Przewiń w dół do następnego wpisu